15 mld dolarów do wzięcia. Rewolucyjna technika polskich inżynierów

Recykling paneli fotowoltaicznych może być wielkim problemem, ale i wielką szansą. Polscy inżynierowie są liderami w pracach nad metodami odzyskiwania cennych surowców ze zużytych paneli.

Farma fotowoltaicza w chińskim Haian.
Farma fotowoltaicza w chińskim Haian.STRAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej IRENA szacuje, że do 2050 r. na świecie będzie 78 mln ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. To oczywiście spory problem. Ale to samo badanie mówi, że jeśli uda się ponownie wykorzystać użyte do ich budowy surowce, recykling paneli może być biznesem wartym 15 mld dolarów.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie twierdzi, że prowadzone przez jej naukowców wraz ze spółką badawczo - wdrożeniową 2loop Tech S.A. zaawansowane prace badawcze dają szansę na to, by liderem w technologiach bezodpadowego odzyskiwania cennych surowców z paneli PV stała się Polska.

- Technologia opracowywana przez AGH wraz z firmą 2loop Tech S.A. pozwoli na odzysk prawie 99 proc. surowców z obecnie produkowanych paneli PV - mówi prof. Marek Cała, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Dla przykładu, najbardziej zaawansowani w Europie Francuzi odzyskują z paneli około 95 proc. surowców. To dużo, ale my jesteśmy lepsi.

Według szacunków, w samej Polsce  w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 tys. ton paneli. Nie będzie można ich po prostu wyrzucić. Po pierwsze nie pozwala na to prawo, po drugie jest to, z punktu widzenia ekonomicznego, zupełnie nieracjonalne.

Obecnie około 95 proc. sprzedawanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego. Poza krzemem do konstrukcji paneli wykorzystywane są też np. metale szlachetne jak srebro - Krzem, który potrzebny jest do ogniw, musi być bardzo wysokiej czystości i taki będziemy odzyskiwać. To zbyt cenny surowiec, aby go po prostu wyrzucić. Poza korzyściami ekonomicznymi recyklingu, warto zaznaczyć ogromne korzyści środowiskowe - dodaj prof. Cała.

Na koniec 2020 r. moc zainstalowanych w Polsce paneli fotowoltaicznych wyniosła nieomal 4 GW, co oznacza wzrost o 200 proc. rok do roku. Według Solar Power Europe, w 2020 r. Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej.

Instytutu Energii Odnawialnych szacuje, że Polska w 2021 r. utrzyma wysokie tempo przyrostu mocy i 4. miejsce w UE. Dynamika rynku jest ogromna i już teraz potrzebne są rozwiązania gwarantujące bezpieczne środowiskowo i efektywne ekonomicznie zagospodarowanie zużytych paneli PV. - Nasza metoda będzie gwarantowała producentom, m.in. ze względu na odzysk surowców, optymalną ekonomicznie metodę utylizacji paneli PV  - mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech S.A. - Patrząc na skalę zainteresowania naszą technologią, jest niemal pewne, że będzie musiało powstać wiele zakładów przeróbki, aby sprostać wymogom rynku. Już teraz mamy pracę na co najmniej 30 najbliższych lat.

INTERIA.PL
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas