Grabić liście czy nie? Zostawienie ich na trawniku ma zaskakującą zaletę

article cover
123RF/PICSEL
Liście jesienią pięknie się prezentują, jednak mogą stwarzać wiele problemów na działce
Liście jesienią pięknie się prezentują, jednak mogą stwarzać wiele problemów na działce123RF/PICSEL
  • Spadające liście umilają nam jesienne spacery, jednak na trawniku czy podjeździe ich obecność może się raczej okazać olbrzymim kłopotem. 
  • Choć przez jakiś czas ładnie wyglądają, mieniąc się żółto-czerwonymi barwami, potem gniją i nie są już estetyczne. 
  • Grabienie liści może się więc okazać konieczne, chociaż istnieją też pewne argumenty przeciw temu działaniu.

Liście w ogrodzie - czym je usunąć?

Zobacz również:

Jest wiele profesjonalnych sprzętów, których można użyć do pozbycia się liści jesienią
Jest wiele profesjonalnych sprzętów, których można użyć do pozbycia się liści jesienią123RF/PICSEL

Czy grabienie liści jest konieczne?

Grabienie liści jesienią jest pracochłonne, ale potrzebne
Grabienie liści jesienią jest pracochłonne, ale potrzebne 123RF/PICSEL

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

  • Umieśćmy je w specjalnych workach na odpady zielone. Można liczyć na bezpłatny, cykliczny odbiór tego rodzaju odpadów po zgromadzeniu ich w wyznaczonych miejscach. Zabiera je kompostownia lub służby miejskie, odpowiadające za utrzymanie czystości na danym terenie. Warto dowiedzieć się jednak, jakie konkretnie przepisy dotyczące zasad składowania i odbioru odpadów zielonych, obowiązują w naszej miejscowości.
  • Wrzućmy je do specjalnego kontenera na odpady zielone. Mogą do niego trafić nie tylko liście, lecz również skoszona trawa czy rozdrobnione gałęzie. W razie potrzeby takie kontenery można zamówić, a po ich wypełnieniu specjalistyczne firmy zajmą się ich wywiezieniem do określonych punktów. W niektórych miejscach można też znaleźć publiczne kontenery na odpady zielone, do których możemy wrzucić zebrane liście.
  • Zebrane liście możemy samodzielnie odwieźć do PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
  • Wykorzystajmy zebrane liście do przygotowania naturalnego kompostu. Przekompostowanie liści drzew i krzewów pozwala uzyskać tak zwaną ziemię liściową. Różni się ona od tradycyjnego kompostu przede wszystkim zawartością składników mineralnych. Zawiera w sobie dużo związków węgla. Istotny jest jednak fakt, że do jej przygotowania trzeba stosować liście bez objawów chorobowych i pozbawione śladów obecności szkodników. Istnieje jednak kilka ważnych zasad! Nie stosujmy liści kasztanowca, ze względu na dość powszechne występowanie na nich szkodnika (to szrotówek kasztanowcowiaczek) i oddzielnie kompostujmy liście orzecha włoskiego, a następnie stosujmy kompost z nich tylko do wybranych roślin, odpornych na zawarty w nich juglon. 
Z liści można przygotować naturalny kompost lub użyć ich do zabezpieczenia roślin przed zimą. Można je też odwieźć do PSZOK
Z liści można przygotować naturalny kompost lub użyć ich do zabezpieczenia roślin przed zimą. Można je też odwieźć do PSZOK123RF/PICSEL

Czy palenie liści w ogrodzie jest dozwolone, czy zabronione?

Jak skutecznie oszczędzać wodę?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska