Żywa czy sztuczna. Jaką choinkę wybrać na święta, żeby być eko?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga aż do XVI-wiecznych Niemiec, ale głęboko zakorzeniła się także w polskich domach. Choinka jest jednym z głównych symboli świątecznych zwiastujących nadzieję i nowe życie. Wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez tej dekoracji. Obecnie oprócz prawdziwych drzewek można kupić również sztuczne choinki. Która opcja jest bardziej ekologiczna?

Żywa czy sztuczna. Jaką choinkę wybrać?
Żywa czy sztuczna. Jaką choinkę wybrać? 123RF/PICSEL

 

Czy żywa choinka jest ekologiczna?

Według danych Lasów Państwowych co roku Polacy kupują nawet 6 milionów drzewek. Żywa choinka to zakup na jeden sezon, niezależnie od dbania o nią - z pewnością minie maksymalnie kilka tygodni nim opadną z niej wszystkie igły. Gdy drzewko dokończy swojego żywota jest utylizowane. Czy żywa choinka jest ekologiczna pomimo jednosezonowej roli? 

Choinki zazwyczaj "produkowane" są na specjalnie przygotowanych polach. Przez kilka lat wzrastają, a gdy osiągną odpowiedni rozmiar są ścinane i sprzedawane. Ich wycięcie nie wpływa na różnorodność biologiczną. Inaczej jest w przypadku drzewka z lasu, dlatego to rozwiązanie nie jest zalecane. Kolejną kwestią stawiającą pod znakiem zapytania ekologię żywego drzewka jest jego utylizacja. 

Po świętach choinki masowo wyrzucane są na śmietniki lub spalane. Druga opcja nie należy do służących środowisku. Regularnie prowadzone są wywozy choinek, można również wrzucić je do pojemnika z bioodpadami lub, posiadając własny ogródek, użyć do stworzenia kompostu. 

Czy sztuczna choinka na święta jest eko?

Sztuczne choinki cieszą się rosnącą popularnością, głównie ze względu na wygodę i wieloletnie użytkowanie. Są wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak PVC, co na pierwszy rzut oka wydaje się być mniej przyjazne dla środowiska. Jednak kluczowym elementem, który wpływa na ich ekologiczny charakter, jest wieloletnie użytkowanie. Sztuczna choinka może być używana przez wiele lat, co zmniejsza jej roczny wpływ na środowisko.

Sztuczne choinki są produkowane w fabrykach, często poza granicami kraju, co wiąże się z emisją CO2 podczas transportu. Biorąc pod uwagę, że są one używane przez wiele lat, ten jednorazowy transport może mieć mniejszy wpływ na środowisko niż coroczny przewóz żywych choinek.

Co roku w Polsce sprzedaje się ok. 6 mln choinek123RF/PICSEL

Czy sztuczna choinka na święta jest eko? Wiele osób, kupując plastikowe drzewko, tak właśnie myśli. Jednak trendy się zmieniają, pojawiają się kolorowe, mniejsze, większe, inaczej wykonane dekoracje. Zalegając w piwnicy bez odpowiedniego zabezpieczenia choinka blaknie i nie prezentuje się tak ładnie, jak na początku. W rzeczywistości sztuczne drzewka często nie służą tak długo, aby ich zakup równoważył produkcję.

Kiedy choinka jest ekologiczna?

Zarówno sztuczna, jak i prawdziwa choinka mogą być bardziej lub mniej ekologiczne. Jeśli żywa choinka zostanie potajemnie wycięta z lasu, a po świętach spalona za domem - trudno doszukać się w takich działaniach ekologii. Natomiast kupienie z certyfikowanej plantacji i odpowiednia utylizacja znacznie bardziej przysłużą się środowisku niż sztuczna choinka nawet nie wymieniana przez kilka lat. 

Producenci sztucznych choinek przekonują, że można z łatwością poddać je recyklingowi, jednak nie zawsze jest to prawdą. Przed zakupem tak wyprodukowanej dekoracji warto zastanowić się nad jej jakością, tworzywem, z którego została wykonana i czasem użytkowania. Wysokiej jakości sztuczne choinki, które są używane przez długi czas, mogą być bardziej ekologiczną opcją niż coroczny zakup żywej choinki, zwłaszcza jeśli nie ma ona certyfikatu ekologicznego lub jest niewłaściwie utylizowana.

Wybór żywej lub sztucznej choinki już od dawna nie jest jedynie kwestią estetyczną, lecz również środowiskową. Podczas świąt doskonale rozwija się konsumpcjonizm, kupowanie coraz to nowych dekoracji, nauczyć, nie wspominając o licznych prezentach. W trakcie świątecznej gorączki warto znaleźć chwilę i zastanowić się, czy podejmowane wybory nie są podyktowane zachcianką pod wpływem mody i jakie skutki niosą dla świata. 

Mity o nietoperzachINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas