Zrób to teraz, a funkie zakwitną w ogrodzie jak nigdy dotąd
Można je spotkać zarówno w ogrodach naturalistycznych, babcinych, jak i egzotycznych – na prywatnych posesjach i w miejskich strefach zieleni. Mowa o funkiach, których największą ozdobą są duże, ciekawie wybarwione liście. Co zrobić, aby oprócz nich, na funkiach pojawiły się kwiaty? Podpowiadamy.

- Funkie, znane także jako hosty, to rośliny ozdobne cenione za swoje imponujące liście i kwiaty.
- Są odporne na mrozy i świetnie dostosowują się do polskiego klimatu, co czyni je idealnymi do sadzenia od kwietnia do października.
- W przypadku młodych sadzonek kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia, szczególnie podczas upałów.
- Podłoże, w którym rosną funkie, powinno być żyzne i dobrze nawilżone, aby umożliwić ich szybki rozwój.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Idealny czas i miejsce na sadzenie funkii
Funkia, znana także jako hosta, to wytrzymała i łatwa w pielęgnacji bylina, która do Europy trafiła z Azji pod koniec XVIII wieku. Początkowo był to gatunek wyjątkowy i rzadko spotykany, z czasem jednak roślina o pięknych liściach zagościła w wielu ogrodach. Funkie doskonale radzą sobie w polskim klimacie - znoszą mrozy, a wczesną wiosną ładnie odbijają.
Kiedy wprowadzić funkie do ogrodu? Sadzonki można wysadzać na rabaty przez cały okres wegetacyjny, czyli od kwietnia do października. Jeśli zdecydujesz się sadzić funkie w lipcu lub sierpniu, pamiętaj o regularnym, obfitym podlewaniu - susza może zaszkodzić nowo posadzonym egzemplarzom.
Pamiętaj jednak, że upały nie sprzyjają przyjmowaniu się młodych sadzonek - jeśli zapowiada się w twoim regionie kilka dni skwaru, zaczekaj z wysadzaniem funkii na nieco chłodniejszy okres.
Jak szybko rośnie funkia? Tempo wzrostu zależy od odmiany
Jedną z największych zalet funkii jest jej szybki wzrost - dzięki temu są one dobrym wypełnieniem rabat czy obrzeży trawnika. Tempo wzrostu zależy natomiast od konkretnej odmiany. Do funkii rosnących najszybciej należą:
- funkia Sum and Substances - ma duże liście, które rozrastają się w krótkim czasie, dlatego jest rośliną idealną do większych ogrodów;
- funkia Wide Brim - ma żółto-zielone liście i ze względu na swój szybki wzrost jest jedną z najczęściej wybieranych odmian;
- funkia Patriot - rośnie nieco wolniej niż dwie poprzednie odmiany, ale przy zapewnieniu jej sprzyjających warunków rozrośnie się błyskawicznie;
- funkia Gold Standard- odmiana ta rozrasta się stosunkowo szybko, a charakteryzują ją złoto-zielone liście, bajecznie rozjaśniające cieniste rabaty. Funkie to rośliny, które najsłabiej rozrastają się w pierwszym roku po posadzeniu - wówczas całą swoją energię wkładają w rozbudowę silnego systemu korzeniowego. Natomiast dużymi, pełnymi liśćmi i obfitymi kwiatami możesz cieszyć się w kolejnych latach.
Kiedy funkia zachwyca kwiatami?
Funkie to kwiaty, które wyjątkowo doceniają ogrodnicy posiadający ogrody zacienione. Hosty uwielbiają bowiem cień oraz półcień - niewielka ilość słońca w ciągu dnia nie przeszkadza im się rozrastać, natomiast ważne jest, aby słońce nie docierało do nich przez więcej niż 3 godziny dziennie.
Funkie zachwycają przede wszystkimi spektakularnymi liśćmi, ale do ich atutów należą także kwiaty.
Hosty kwitną latem - zwykle od lipca do września. Ich kwiaty wyrastają na długich łodygach i są zebrane w groniaste kwiatostany. Najczęściej mają barwę białą, jasnofioletową i fioletową. Ich delikatność i subtelność stanowi harmonijną przeciwwagę dla masywnych, ciężkich liści.
Pielęgnacji funkii w ogrodzie. Sprawdzone triki i porady
Funkia to niemal bezobsługowa roślina - raz posadzona, będzie się wspaniale rozrastać. O czym trzeba pamiętać, zapraszając ją do ogrodu?
Aby funkia dobrze się ukorzeniła, przy sadzeniu należy wykopać jej dołek 2-3 razy większy od doniczki, w której się znajduje.
Funkie najlepiej rosną w żyznej, świeżej i próchniczej glebie. Jeśli docelowym miejscu masz podłoże średniej jakości, przed posadzeniem hosty wymieszaj je z odkwaszonym torfem i kompostem.
Ze względu na dużą powierzchnię liści, funkie potrzebują regularnego podlewania - najlepiej rosną w podłożu lekko wilgotnym, ale nie przelanym. Jeśli chcesz ograniczyć parowanie wody z podłoża, zastosuj ściółkę - na przykład z kory. Wygląda estetycznie, a przy tym utrzymuje wilgoć w glebie i zapobiega wyrastaniu chwastów.
Aby funkia w pełni rozwinęła swój potencjał, warto jej nieco pomóc, stosując odpowiednie nawozy. Najlepiej jest nawieźć ją wczesną wiosną, korzystając z nawozów zawierających azot - jest on niezbędny do rozwoju zielonych części rośliny.
Hosta bywa nazywana królową cienia - nie bez przyczyny. To jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin, najlepiej rosnąca w miejscach, do których niemal nie dociera słońce. Funkie wspaniale komponują się z zakątkami ogrodu, w których rosną drzewa i krzewy (np. hortensje) - stanowią wypełnienie pustej przestrzeni pod wyższymi roślinami, mając zapewniony cień.