Funkia

Piątek, 19 stycznia 2024 (15:26) Aktualizacja Wtorek, 28 maja 2024 (14:39)
Funkia (Hosta Tratt.), znana również jako hosta, to roślina ozdobna z rodziny szparagowatych, ceniona ze względu na swoje atrakcyjne liście i delikatne kwiaty. Charakteryzuje się pulchnymi, sercowatymi liśćmi, często z białymi lub kremowymi plamami. Kwiaty funkii są dzwonkowate, zwykle w odcieniach białego, fioletowego lub różowego, i pojawiają się latem. Jest to roślina cieniolubna, dobrze rosnąca w miejscach o wilgotnej glebie i częściowym cieniu, ale może również tolerować nieco więcej słońca. Funkie są popularne w ogrodach przydomowych, gdzie są sadzone jako ozdoba pod drzewami lub wzdłuż ścieżek. Są też często uprawiane w donicach jako rośliny pokojowe.
Funkia Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Funkia będzie prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. /123RF/PICSEL

Funkia - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    funkia

  • Rodzina:

    szparagowate

  • Rząd:

    szparagowce

  • Gromada:

    rośliny naczyniowe

  • Królestwo:

    rośliny

Funkia to rodzaj roślin pochodzących z Dalekiego Wschodu. Pierwotnie w środowisku naturalnym rosły one na terenie Chin, Japonii, wschodniej Rosji i Korei. Rośliny te introdukowano w innych rejonach świata. Dlatego dziś dziko rosnące funkie można spotkać w na wschodzie USA, w Europie i w Uzbekistanie. 

Naukowa nazwa tych roślin, czyli ‘Hosta’, pochodzi od nazwiska naukowca, który opisał je po raz pierwszy.  Był nim Nicolaus Host – botanik i nadworny lekarz cesarza Franciszka II Habsburga.

Jak wygląda funkia?

W zależności od gatunku funkie mają od 1 do 1,3 m wysokości. Są to rośliny w postaci mniejszych i większych kopulastych kęp złożonych z liści, na których tle wyróżniają się kolorowe kwiaty.
  • Pędy funkii są krótkie, a korzenie mięsiste.
  • Liście tej rośliny mogą być w zależności od gatunku sercowate, lancetowate lub okrągłe. Powierzchnia blaszki może być gładka lub pofalowana. Liście funkii bywają ciemno lub jasnozielone, a nawet żółtozielone.
  • Kwiaty rośliny rosną na głąbikach i są zebrane w grona. Okwiat może mieć dzwonkowaty, lejkowaty lub rurkowaty kształt. W zależności od gatunku kwiaty funkii są fioletowe, biało lub niebieskofioletowe.
  • Owoce tej rośliny to torebki, w których znajdują się czarne, spłaszczone nasiona. 

Najpopularniejsze odmiany funkii

‘Alex Summers’ to duża odmiana funkii. Roślina ta ma 80 cm wysokości, jednak tworzy kopulastą kępę o średnicy do nawet 1,5 m. Ma gęsty, zwarty pokrój, a jej długie liście mają złotozielone brzegi.

‘Big Daddy’ to rośliny funkii z dużymi liśćmi o wypukłej, nierównej powierzchni. Mają one odcień chłodnej zieleni i wydają się pokryte kredowym nalotem. Są doskonałym tłem dla pojawiających się w okresie kwitnienie lawendowych kwiatów.

‘Brim Cup’ to funkie tworzące gęste, zielone kopuły składające się ze wzniesionych ku górze liści. Są one sercowate i otacza je szeroki, jasnozłoty pasek. Kwiaty tych funkii są jasnofioletowe. 

‘Birchwood Parky's Gold’ to mniejsza odmiana funkii. Szybko rośnie i dobrze wzrasta zarówno, jeśli jest uprawiana w ziemi, jak i w donicach. Jej jasnozielone liście efektownie kontrastują z fioletowymi kwiatami.

‘American Halo’ to funkia kwitnąca na biało. Jej liście mają kremową lub białą obwódkę. Są karbowane i duże – mają ok. 35 cm długości i 25 cm szerokości.

Ślimaki to wróg funkii

Największym zagrożeniem dla funkii jest wirus HVX (Hosta Virus X). Gdy roślina zostanie nim zainfekowana, na jej liściach pojawiają się przebarwienia, plamy, nacieki czy zacieki. Takiej funkii nie należy próbować ratować – należy jak najszybciej pozbyć się jej z ogrodu. W przeciwnym razie może wirus może zacząć przenosić się na pozostałe okazy.

Smakoszami tej rośliny są ślimaki. Zjadają one liście funkii, które po ich inwazji mogą wyglądać jak gęste sita. By odstraszyć ślimaki, można położyć na ziemi wokół funkii agrowłókninę. Wyczuwając takie podłoże, szkodniki zniechęcają się do poszukiwania pokarmu.

Funkia w ogrodzie. Kiedy i w jakiej ziemi sadzimy? Uprawa i pielęgnacja

 Większość gatunków funkii najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu (choć są i takie przeznaczone do uprawy w pełnym słońcu) oraz potrzebuje wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym pH.
Podlewając tę roślinę, nie można jej zraszać. Wodę należy dostarczać tak, aby nie zmoczyć jej liści. Wystarczy podlewać ją w okresie suszy – jednak zaledwie raz na ok. 5 dni.  

Funkie dobrze radzą sobie bez nawożenia, ale stosowanie odpowiednich preparatów powoduje, że ich liście są efektowniej wybarwione. W tym celu można zasilać je nawozem uniwersalnym. Nie nawozi się funkii rosnących w pobliżu oczek wodnych i stawów.

Kwiaty funkii przyciągają głównie trzmiele i pszczoły miodne. Funkie mogą rosnąć na jednym miejscu przez wiele lat.