Zielona ściana i ogród w salonie. Co posadzić, jak pielęgnować i podlewać?

Jeśli uważasz, że w twoim salonie nie ma miejsca na rośliny, jesteś w błędzie. Dobrym rozwiązaniem może być zielona ściana i ogród wertykalny w pomieszczeniu. To niezwykle modne rozwiązanie pozwala stworzyć imponującą dekorację. Co posadzić w takim miejscu i jak zadbać o nienaganny wygląd roślin?

Zielona ściana w salonie.
Zielona ściana w salonie.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak zrobić zieloną ścianę w domu?

Największą zaletą ogrodu na ścianie w domu jest to, że można go stworzyć w dowolnym środowisku. Może to być zarówno sypialnia, jak i kuchnia czy nawet łazienka. Jednak niezmiennie najlepiej wygląda jako dekoracja w salonie, która dodatkowo oczyszcza powietrze i poprawia samopoczucie domowników. Całość wymaga stworzenia pionowej konstrukcji, która na pewno utrzyma ten ogród. Pamiętaj, że gdy rośliny znajdą się na swoim miejscu, dodadzą ścianie objętości i pewnej wagi. Dlatego musisz wybrać odpowiednią lokalizację.

Najprostszym sposobem na to, by w twoim salonie powstała zielona ściana jest wykorzystanie gotowej, modułowej konstrukcji kwietnika z tworzywa sztucznego lub metalu. Jego zaletą jest to, że ma wbudowane pojemniki na rośliny i można go montować w różnych pomieszczeniach.

Taki system pozwala na tworzenie zróżnicowanych ogrodów także w salonie.  Dopuszczalne jest również zamontowanie na ścianie drewnianej kratownicy do pnączy, na której kaskadowo zawiesisz doniczki. Pamiętaj, by haki utrzymujące pojemniki były solidne.

Jakie rośliny sadzić na żywą ścianę?

Jeśli chcesz, by całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, niezbędna jest ocena lokalizacji zielonej ściany. Trzeba uwzględnić oświetlenie i panujący w pomieszczeniu klimat, by wybrać rośliny idealne do uprawy. Najlepiej wyglądają te o efektownych liściach różnej długości, które wznoszą się lub zwisają, tworząc niemal zielony wodospad.

W środowisku pełnego słońca, wśród gatunków najlepiej przystosowanych do tego miejsca zalicza się:

Jeśli chodzi o środowiska w półcieniu, do uprawy w pomieszczeniach na zieloną ścianę pasuje:

  • anturium,
  • języcznik,
  • aloes drzewiasty,
  • bromelia,
  • nematantus (całusek),
  • łosie rogi,
  • rozchodnik Morgana,
  • grubosz Hottentot,
  • eszynantus,
  • zygokaktus ucięty (szlumbergera),
  • kocie ogony,
  • nefrolepis wyniosły.

Gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta, wskazane jest unikanie gatunków trujących i kwiatów o silnym zapachu.

Pielęgnacja i podlewanie zielonej ściany

Przy tworzeniu zielonej ściany najwięcej wątpliwości budzi nie sama konstrukcja, która musi być stabilna i wytrzymała, ale pielęgnacja roślin. Oczywiście będzie ona zależała od gatunków, które wybierzesz. Trzeba dostosować rodzaj podłoża do wymagań danych kwiatów. Konieczne jest również zapewnienie im dostępu do światła słonecznego. Jeśli go nie ma lub jest go niewiele, warto umieścić od frontu ściany energooszczędne oświetlenie o neutralnej barwie.

Należy też uważać na nadmiar wody. Oprócz szkodzenia roślinom, jej nagromadzenie może przyciągać owady i niszczyć ścianę. Najlepiej zainwestować w automatyczne systemy nawadniania i odwadniania, dostosowane do takich domowych ogrodów. Wówczas trzeba pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji takich rozwiązań.

Jeśli nie masz środków, aby zainwestować w jeden z nich, możesz po prostu podlewać kwiaty konewką i wylewać nadmiar wody z podstawek lub nie dopuszczać do przelania rośliny.  Warto zadbać również o opryskiwanie liści miękką wodą z mineralnym nawozem dolistnym. Dzięki temu będą zachwycać połyskiem i intensywnym kolorem zieleni.

Zielona ściana będzie wyglądała imponująco wtedy, gdy rośliny będą zadbane. Należy więc regularnie je przycinać. Na początku robi się to po to, by liście ładnie się rozrosły. Później należy usuwać zwiędnięte lub uschnięte elementy. Trzeba też zapobiegać sytuacji, w której kwiat nadmiernie się rozrośnie i utrudni wzrost innych roślinek.

Teraz gdy wiesz już, jak założyć i dbać o zieloną ścianę w salonie, zabierz się do pracy!

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas