Z czym sadzić czosnek ozdobny? Idealne kompozycje w ogrodzie

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Czosnek ozdobny to rodzaj rośliny cebulowej, idealnej do dekoracji podwórka lub ogrodu, a także wnętrz pomieszczeń w domu. Ten piękny kwiat tworzy duże kule kwiatowe o średnicy kilku centymetrów, które najczęściej kwitną w urzekającym fioletowym lub różowym kolorze. Czosnek ozdobny jest nie tylko piękną, ale także niezbyt wymagającą rośliną. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o jego uprawę.

Czosnek ozdobny.
Czosnek ozdobny.123RF/PICSEL

Kiedy sadzić czosnek ozdobny?

Jesień, czyli przełom września i października to najlepsza pora sadzenia czosnku ozdobnego. W zależności od gatunku roślina kwitnie od kwietnia do lipca, a jej kwiat utrzymuje się przez około miesiąc.
Cebulę można sadzić również zimą, ale pod warunkiem, że gleba jest dobrze osuszona i nienarażona na przemarznięcie. Pamiętaj, że cebula zwykle wytwarza tylko jedną łodygę kwiatową, dlatego kwitnącą rabatę zazwyczaj zdobi kilka roślin.

Czosnek ozdobny jest wieloletni, więc może z powodzeniem zachwycać swoimi pięknymi kwiatami przez kilka lat.

Jak sadzić czosnek ozdobny?

Pięknem czosnku ozdobnego można cieszyć się, wybierając dobre miejsce do wzrostu roślin. Zdecydowanie ich dekoracyjne odmiany kochają słońce, więc najlepiej rosną, gdy są posadzone w ogrodzie, w którym mają dostęp do bezpośredniego światła słonecznego przez minimum sześć godzin dziennie.
Co prawda czosnek ozdobny może również rosnąć w półcieniu, ale wówczas mogą wyrosnąć mu słabsze łodygi, które nie będą w stanie utrzymać ciężaru kwiatu po zakwitnięciu.

Wskazówka! Jeśli chcesz, by roślina była okazała, posadź cebulki niezbyt gęsto, co 12-15 cm, w dobrze przepuszczalnej glebie. Ponadto dbaj o regularne podlewanie w okresie wegetacji.

Gleba może być średniej jakości odżywczej, ale musi być dobrze przepuszczalna. Czosnek ozdobny można sadzić nie tylko na grządkach, ale także w doniczkach. Umieszczając cebule w pojemnikach, należy zadbać o dobry drenaż i odprowadzanie nadmiaru wody. Cebulki czosnku wsadza się spiczastym końcem do góry w dołku dwa lub nawet trzy razy głębszym niż ich wysokość. Następnie po posadzeniu należy obficie podlać ziemię. W ciągu około trzech tygodni powinny pojawić się pierwsze oznaki wschodzącej rośliny.

Przy pielęgnacji czosnku ozdobnego najważniejszą rzeczą jest dbanie o to, aby gleba dobrze przepuszczała wodę. Nie można dopuścić do jej zastoju, ponieważ czosnek jest rośliną niewymagającą dużych ilości wody. Ziemia musi być jedynie delikatnie wilgotna. W razie potrzeby można wysypać na nią korę, aby zapobiec przelaniu rośliny.

Lato i jesień to idealny czas na pielęgnację czosnku ozdobnego. Należy obciąć suszone kwiaty, a także liście, które zmieniły kolor na żółty. Dzięki takiemu przycinaniu czosnek ozdobny na wiosnę stanie się silniejszy i obficie zakwitnie.

Wskazówka! Unikaj nawożenia czosnku ozdobnego azotem, ponieważ może to spowodować nadmierny wzrost liści kosztem kwiatów.

Z czym sadzić czosnek ozdobny? Towarzystwo na rabacie

Rabata z czosnkami ozdobnymi będzie kolorowym urozmaiceniem ogrodu. Kwiaty tej rośliny zachwycają swoim kulistym kształtem oraz lekkością. Zastanawiasz się, z czym sadzić czosnek ozdobny? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Najczęściej sadzi się czosnek ozdobny wraz z trawami, takimi jak ostnice cieniutkie, wiechliny łąkowe, imperatą cylindryczną Red Baron, hakonechloą smukłą Aureola, rozplenicą japońską lub turzycami np. japońską i włosistą.

Kwitnące wczesną wiosną odmiany czosnku ozdobnego można sadzić wraz z innymi roślinami cebulowymi, takimi jak narcyzy i tulipany.

Ozdobne odmiany czosnku olbrzymiego dobrze wyglądają w połączeniu z krzewami róż lub bukszpanami. Ciekawie prezentują się także na tle niskich roślin okrywowych np. czosnku niedźwiedziego.

Dekoracyjny czosnek można połączyć również z innymi kwitnącymi roślinami np. piwoniami, ostróżkami, wilczomleczami, przywrotnikami, kocimiętkami oraz szałwiami.

Sielski klimat rabaty można uzyskać przez połączenie czosnku ozdobnego, kocimiętki, szałwii i niebieskich irysów lub łubinów.

Należy pamiętać, żeby sadzić cebule wraz z roślinami, które ukryją usychające liście lub puste miejsca po przekwitających czosnkach ozdobnych.

Wskazówka! Cebulki czosnku ozdobnego w łagodne zimy mogą przezimować w gruncie. Jednak w okresie silnych mrozów mogą ucierpieć, dlatego warto rozważyć ich wykopanie przed pierwszymi przymrozkami.

Kiedy kwitnie czosnek ozdobny?

Okres kwitnienia czosnków ozdobnych zależy od ich odmiany. Zazwyczaj jest to kwiecień i maj, ale niektóre roślin mogą kwitnąć nawet do przełomu lipca i sierpnia. Warto ściąć kwitnącą roślinę do wazonu, ponieważ długo cieszy oczy swoim pięknym kwiatem. Można też ją zasuszyć, ponieważ czosnek ozdobny świetnie prezentuje się w jesiennych, suszonych kompozycjach kwiatowych.

Ciekawostka! W niektórych kulturach czosnek ozdobny jest uważany za symbol ochrony domostwa i szczęścia jego mieszkańców.

Warto sadzić czosnek ozdobny z jeszcze jednego ważnego powodu. Otóż roślina zawiera związki siarki, które odstraszają szkodniki w ogrodzie, zwłaszcza gryzonie.

Sprzątający plaże robotPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas