Z czym połączyć bakopę? Rośliny, które podkreślą jej urok
Bakopa to potoczne określenie płożącej rośliny balkonowej o delikatnych, zwisających pędach i drobnych, jednokolorowych kwiatach. Sutera, bo tak również potocznie nazywa się ten gatunek, słynie z długiego okresu kwitnienia i łatwej uprawy. Jej subtelność sprawia, że znakomicie prezentuje się w towarzystwie innych roślin. Sprawdź, z czym łączyć bakopę, aby pięknie przyozdobić balkon lub ogród.

W skrócie
- Bakopa, znana także jako sutera, to roślina balkonowa z długim okresem kwitnienia i łatwością w uprawie.
- Doskonale komponuje się z innymi roślinami, tworząc harmonijne i atrakcyjne wizualnie kompozycje.
- Idealnie pasuje do pelargonii oraz roślin o intensywnych kolorach, takich jak surfinie, werbena czy lobelia.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Bakopa i pelargonie. Duet idealny?
Jako uzupełnienie bakopy perfekcyjnie sprawdzają się pelargonie. Ich duże i bardzo wyraziste kwiatostany świetnie prezentują się na tle niewielkich kwiatów. Rosną bardziej pionowo, przez co nie przytłaczają sutery i tworzą z jej płożącymi się pędami harmonijną kompozycję. Dzięki temu pozytywnie wpływają na dekoracyjność całej rabaty czy donicy.
Za posadzeniem bakopy w towarzystwie pelargonii przemawiają jednak nie tylko idealnie uzupełniające się pokroje i kwiatostany o kontrastującym ze sobą wyglądzie, ale również podobieństwa w zakresie uprawy. Oba gatunki preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste i najlepiej rosną w żyznej i przepuszczalnej ziemi. W zakresie nawadniania bakopa ma nieco większe wymagania, jednak regularne podlewanie z pewnością nie zaszkodzi również samej pelargonii.
Kolorowy zawrót głowy. Bakopa w towarzystwie roślin o intensywnych barwach
Choć najpopularniejsze są bakopy z białymi kwiatostanami, w sklepach ogrodniczych można natrafić również na rośliny o kwiatach niebieskich, fioletowych czy różowych. Bogactwo odmian sprawia, że da się z jej udziałem tworzyć wielobarwne, bogate kompozycje zachwycające różnorodnością i wyrazistością.
W kolorowych aranżacjach z bakopą doskonale współgrają surfinie - rośliny o dzwonkowatych, jednokolorowych kwiatach występujących w odcieniach bieli, różu, czerwieni, fioletu czy błękitu. Z udziałem obu tych gatunków można tworzyć bardzo efektowne, kaskadowe kompozycje, np. w wiszących donicach i skrzyniach balkonowych.
Bakopę da się też łatwo łączyć z innymi gatunkami słynącymi z silnie napigmentowanych, barwnych kwiatostanów - m.in. z dostępnymi w kolorach niebieskim, fioletowym i różowym werbeną czy lobelią.
Ciekawy efekt dekoracyjny można też uzyskać po posadzeniu bakopy w towarzystwie koleusa - rośliny doniczkowej o ozdobnych, czerwonych, bordowych lub różowych liściach.
Jak bakopa współgra z roślinami o delikatnych liściach?
Zdaniem wielu bakopa najlepiej prezentuje się z roślinami o subtelnym wyglądzie. Do stworzenia lekkiej, letniej kompozycji warto wykorzystać np. niezwykle łatwą w uprawie kocankę włochatą. Jej płożące pędy z eliptycznymi liśćmi tworzą piękne tło dla kolorowych, drobnych kwiatów.
Dobrą oprawę dla wielobarwnej bakopy zapewniają też dwukolorowa komarzyca, a dokładniej plektrantus koleusowaty. Z suterą idealnie komponują się również srebrzyste listki dichondry umiejscowione na elastycznych, zwisających pędach tworzących bujne kaskady.
Bakopa na różnych poziomach. Zestawienia z roślinami zwisającymi i pnącymi
Bakopa pięknie współgra z roślinami, które ze względu na wyprostowany pokrój nieco nad nią górują. Jako przykład rośliny rosnącej wyżej warto podać fuksję cechującą się bardzo ozdobnymi, zwisającymi kwiatostanami.
Bakopa fenomenalnie komponuje się też z gatunkami płożącymi, tworzącymi dla niej tło. Idealnie w takiej roli spisuje się barwinek pospolity - roślina okrywowa, o błyszczących eliptycznych listkach.
Wybierz jedną z propozycji kompozycji z bakopą w roli głównej, aby cieszyć się zjawiskowym ogrodem przez całe lato.