Wysyp kleszczy w ogrodzie. Czego nie lubią i jak je odstraszyć?

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Kleszcze występują nie tylko w lasach, na łąkach i w parkach, mogą zagościć też w naszym ogrodzie. W takim przypadku przestaje być on miejscem bezpiecznym dla ludzi i zwierząt domowych. Wprawdzie owady nie zaszkodzą naszym roślinom, ale ich ukąszenie może okazać się brzemienne w skutki. Te pajęczaki przenoszą boreliozę, babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu i wiele innych niebezpiecznych i trudnych do leczenia chorób. Zanim więc zaczniesz prace w ogrodzie lub pozwolisz się w nim bawić dzieciom czy psom, sprawdź, czy nie ma w nim kleszczy. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak się ich pozbyć.

Kleszcze mogą występować w ogrodzie.
Kleszcze mogą występować w ogrodzie. 123RF/PICSEL

Gdzie chowają się kleszcze w ogrodzie? Nie spadają z nieba

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, mające osiem odnóży. Osiągają około 1 mm długości, ale opite naszą krwią mogą zwiększyć objętość ciała nawet 200 razy. Ich ugryzienie nie boli, bo ślina tych pajęczaków działa jak środek znieczulający. Ma to im pomóc w jak najdłuższym żerowaniu na skórze żywiciela, na której mogą przebywać nawet dwa tygodnie. Kleszcze chętnie gnieżdżą się w ogrodzie tam, gdzie jest wilgotno. Teren wokół oczka wodnego, pokłady ściółki czy zacienione miejsca są więc dla nich idealnym siedliskiem. Jeśli masz na działce pryzmy starych desek, grubą warstwę liści, wysoką trawę, gęste krzewy czy żywopłoty, możesz spodziewać się, że znajdą się tam kleszcze. Kuszą je również gęsto posadzone rośliny. Natomiast historie o kleszczach czających się na drzewach i spadających znienacka na ofiarę możemy włożyć między bajki. Te pajęczaki nie są w stanie wspiąć się wyżej niż na półtora metra wysokości. Jeśli więc wchodzą na drzewa, to tylko na ich nisko położone gałęzie.

Jak sprawdzić, czy kleszcze są w ogrodzie? Weź ręcznik

Zastanawiasz się, czy w twoim ogrodzie są kleszcze? Bardzo łatwo to sprawdzić wykorzystując biały ręcznik frotte. Kolor nie ma dla kleszczy żadnego znaczenia, ale nam będzie łatwiej na takim tle wypatrzyć nieproszonych gości. Owiń ręcznik wokół kija od mopa lub grabi i przeciągnij nim powoli po powierzchni traw czy krzewów. Następnie dokładnie obejrzyj tkaninę - jeśli masz w ogrodzie kleszcze, z pewnością na niej zostały. Jak to działa? Ta metoda wykorzystuje sposób, w jaki polują te pajęczaki. Nie robią tego aktywnie, ale siadają na źdźbłach trawy czy małych gałązkach i czekają biernie na ofiarę. Co więcej, nie potrafią na nią skoczyć, liczą raczej na to, że ewentualny dawca krwi się o nich otrze. Wtedy natychmiast przyczepiają się do jego sierści, skóry czy ubrań. Kleszcze w ogrodzie wyczują twoją obecność, a ocierający się o nich materiał zinterpretują jako ofiarę.

Jak odstraszyć kleszcze w ogrodzie? Tego nie lubią

Aby wiedzieć, jak odstraszyć kleszcze z ogrodu, trzeba sobie najpierw uświadomić, czego one nie lubią. Te pajęczaki nie przepadają za ostrymi zapachami niektórych olejków, na przykład eukaliptusowego, cytrynowego, cynamonowego, miętowego czy cedrowego. Umieszczenie więc pojemników z tymi olejkami w zacienionych kątach ogrodu powinno je wygonić. Intensywne zapachy niektórych przypraw również działają na nie drażniąco. Wysypanie w ogrodzie cynamonu, goździków czy innych korzennych przypraw skutecznie odstraszy kleszcze. Przy okazji pozbędziemy się z terenu komarów, które mają podobne preferencje do pajęczaków. Warto przy tym dodać, że cynamon jest znakomitym ukorzeniaczem do roślin oraz antidotum na pleśń i choroby grzybowe.

Oprysk na kleszcze w ogrodzie

Jeśli chcesz zadziałać szybko, możesz przygotować domowy oprysk na kleszcze. Jego receptura nie jest skomplikowana, a pozwoli rozprawić się z pajęczakami, które na dobre już się zadomowiły w ogrodzie. Aby przygotować oprysk na kleszcze, wymieszaj wodę z octem jabłkowym w proporcji pół na pół, przelej do atomizera i spryskaj trawę i krzewy. Skuteczny będzie też roztwór z czosnku. Dziesięć jego ząbków poszatkuj, zalej litrem wody i odstaw na dobę. Przed użyciem dodaj do mikstury łyżkę mydła w płynie lub płynu do naczyń, które sprawią, że roztwór stworzy na powierzchni roślin film. Oprysk z czosnku pomoże nie tylko na kleszcze, ale też na choroby grzybowe. Taki zabieg trzeba wykonywać w słoneczny i bezwietrzny dzień. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, gdyż deszcz zmyje miksturę. Z tego samego powodu oprysk warto powtórzyć po każdych opadach. W sklepach dostępne są również chemiczne opryski na kleszcze. Jeśli jednak prowadzisz ekologiczne uprawy w grodzie, to z pewnością unikasz stosowania w nim takich rozwiązań.

Jakie rośliny w ogrodzie odstraszają kleszcze? Jest ich cała lista

Kleszcze nie lubią zapachu niektórych roślin, który jest dla nich nie do zniesienia. Dlatego warto rozważyć posadzenie ich w ogrodzie. Lista roślin, które odstraszą kleszcze, jest bardzo długa, należą do nich:  

  • powojnik (clematis) 
  • mięta; 
  • kocimiętka; 
  • wrotycz; 
  • tymianek; 
  • rozmaryn; 
  • melisa; 
  • pomidor; 
  • tatarak.  

Większość tych roślin zadziała odstraszająco również na uciążliwe komary. Odstraszenie kleszczy z ogrodu gwarantuje nam bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw.

Zostaw, nie porywaj. Młode ptaki powinniśmy zostawić w spokojuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas