Winą połowy zatorów kanalizacji w Wielkiej Brytanii mokre chusteczki

Magdalena Mateja-Furmanik

Mokre chusteczki, pomimo nazwy, nie mają wiele wspólnego z papierowymi chusteczkami. Nie są zrobione z papieru oraz są nasączone substancjami myjącymi. Z tych powodów nie nadają się ani do wyrzucenia do papieru ani na kompost.

article cover
123RF/PICSEL

Brytyjska firma obsługująca oczyszczalnie ścieków, Yorkshire Waters, doniosła, że aż  11,946 z 25,976 zatorów było spowodowane przez mokre chusteczki, które nie rozpadają się w kanałach. Ponadto zawierają plastik, który powoduje ich zahaczanie o rury.

Jak podaje rzecznik firmy 

Każdego dnia nasze zespoły zajmują się blokadami spowodowanymi przez mokre chusteczki, nie spłukiwane i obce przedmioty w kanalizacji. To kosztuje miliony funtów, aby rozwiązać, pieniądze, które mogłyby być lepiej wydane na inwestycje w szerszej sieci.

Mokre chusteczki zawsze powinny trafić do śmieci zmieszanych.

Rzecznik przypomina, że do toalety powinny trafiać tylko i wyłącznie trzy rzeczy: papier toaletowy, mocz oraz ekskrementy.

MZGK Chrzanówmateriały promocyjne

Niestety, w praktyce trafiają tam również takie rzeczy jak gruz budowlany, piłki tenisowe, karty bankowe, tłuszcze i oleje i wiele innych. Akumulacja wszystkich tych rzeczy prowadzi do zatorów, których naprawa kosztuje krocie również w Polsce.

Z czego składają się mokre chusteczki?

 Mokre chusteczki nie są zrobione z papieru - gdyby tak było, rozpuściłyby się od wody, którą mają w sobie. Skoro się nie rozpuszczają w pudełku, nie rozpuszczą się też w kanalizacji.

Chusteczki nawilżane najczęściej są zrobione z mieszanki poliestru z wiskozą. Oba te materiały wykorzystuje się do produkcji ubrań. Zatem nie ma dużej różnicy między wrzuceniem do toalety skarpetki i nawilżanej chusteczki.

Chusteczki w 99% składają się z wody. Pozostałe substancje to konserwanty, substancje myjące i zapach. Z tego powodu, nawet jeśli chusteczka jest oznaczona jako "biodegradowalna" nie powinna znaleźć się w koszu bio. Nie powinna się również znaleźć w toalecie, ponieważ zanim się rozłoży, zdąży zatkać kanalizację.

Gdzie wędrują nasze śmieci?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas