Ulga termomodernizacyjna i Czyste Powietrze. Czy można skorzystać z obu?
Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu PIT za 2022 rok, gdy dostało się dofinansowanie od państwa w ramach programu "Czyste powietrze"? To pytanie ważne szczególnie teraz, gdy rozliczamy się z fiskusem. Odpowiedź na to jest prosta - oba rozwiązania można łączyć, ale pod pewnymi warunkami.
Spis treści:
Dla kogo i na co jest ulga termomodernizacyjna?
Skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w PIT za 2022 rok mogą zarówno właściciele, jak i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Pod pojęciem dom jednorodzinny w rozumieniu przepisów podatkowych zalicza się także budynki w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej.
Podstawą prawną dla rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej jest art. 26h ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi:
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku [...] wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Ulgę termomodernizacyjną można wykorzystać, gdy dokonano:
- wymiany (częściowej lub całkowitej) źródeł energii na OZE lub wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji,
- ulepszeń, które pozwoliły na zmniejszenie się zapotrzebowania na energię, która służy do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, a także ogrzewaniu budynków,
- ulepszeń, które pozwalają zredukować straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
- przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła — jego celem powinno być zastąpienie zlikwidowanego źródła ciepła (lokalnego), co doprowadzi do redukcji kosztów pozyskania ciepła, które jest dostarczane do budynków mieszkalnych.
Należy pamiętać, że z ulgi termomodernizacyjnej nie może skorzystać właściciel (lub współwłaściciel) budynku, który znajduje się w trakcie budowy. Oznacza to, że nieruchomość musi zostać oddana do użytku.
Ile można odliczyć w PIT za 2022 rok?
Każdy podatnik korzystający z ulgi termomodernizacyjnej może odliczyć od podatku kwotę wynoszącą maksymalnie 53 000 złotych. W tej sumie znajdują się wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne, które zrealizował właściciel (lub współwłaściciel) nieruchomości w poszczególnych budynkach.
Zobacz także: Jakie kwiaty na walentynki? Tylko jeden mówi "kocham"
Jeśli chcesz odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT za 2022 rok, pamiętaj o zebraniu wszelkich faktur, które zostały wystawione za towary lub usługi wymagane do przeprowadzenia termomodernizacji budynku. Dodatkowo odliczeń dokonuje się w zeznaniu PIT za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki na termomodernizację.
Czy mogę odliczyć ulgę termomodernizacyjną, gdy skorzystałem z Czystego Powietrza?
W ramach programu "Czyste Powietrze" możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę źródła lub źródeł ciepła oraz termomodernizację budynku. Bardzo podobne warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, którą podatnik może odliczyć w PIT. Czy w takim razie osoba, która otrzymała dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze", może odliczyć ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu podatkowym za 2022 rok? Odpowiedź brzmi: tak.
Taka interpretacja wynika ze zmian, które od 2019 roku zostały wprowadzone w programie "Czyste Powietrze". Od tego momentu takie dofinansowanie nie jest traktowane jako dochód podatnika. W takim przypadku jak najbardziej możliwe jest odliczenie od dochodu wkładu własnego, jaki podatnik poniósł w celu przeprowadzenia inwestycji. Należy pamiętać, że w zeznaniu podatkowym nie można uwzględnić dofinansowania od państwa uzyskanego w ramach programu "Czyste Powietrze".
Czytaj również: