W uldze termomodernizacyjnej zyskasz nawet 53 tys. zł. Co można odliczyć?
Od 15 lutego będzie można składać PIT za 2022 rok. W zeznaniu rocznym będzie można odliczyć wydatki poniesione na remont domu. Odliczenie dotyczy tylko działań poniesionych na termomodernizację budynku. Jakie są zatem zasady przyznawania ulgi termomodernizacyjnej i czy można dostać ulgę na remont dachu czy wymianę okien?
Spis treści:
- Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2023 roku?
- Co odliczamy w uldze termomodernizacyjnej?
- Trzy lata na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej
- Czy ulga termomodernizacyjna pozwala na remont dachu, ocieplenie domu i wymianę okien?
- Wymiana pieca na nowy. Czy podlega pod ulgę termomodernizacyjną?
Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2023 roku?
Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie dla właścicieli i współwłaścicieli domów wolnostojących. Mogą z niej skorzystać trzy grupy podatników, są to:
- osoby fizyczne rozliczające się na zasadach ogólnych (skala podatkowa według stawek 12% i 32% na PIT-36 oraz PIT-37);
- przedsiębiorcy opodatkowani liniowo (wg stawki 19% na PIT-36L);
- podatnicy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (różne stawki podatku od przychodu na PIT-28).
Jak uzyskać ulgę termomodernizacyjną? Zasady są jasne i nie wiążą się z długim procesem biurokratycznym. Aby z niej skorzystać, należy jedynie wypełnić PIT/O w polu "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego". Druk można złożyć razem z zeznaniami rocznymi takimi jak: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS czy PIT-37.
Podatek, a tym samym ulgę termomodernizacyjną, będzie można rozliczyć od 15 lutego 2023 roku.
Co odliczamy w uldze termomodernizacyjnej?
Chcąc skorzystać z ulgi na termomodernizację, właściciele domów zastanawiają się nie tylko nad zasadami ulgi termomodernizacyjnej, ale też jej zakresem.
W ramach ulgi na termomodernizację można odliczyć:
- fotowoltaikę (jednocześnie nie trzeba rezygnować z innych dofinansowań na instalację fotowoltaiczną) i osprzęt;
- przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej;
- instalację ogrzewania elektrycznego, gazowego czy olejowego;
- montaż pompy ciepła;
- ocieplenie i modernizację budynku;
- wdrożenie wentylacji oraz rekuperację;
- materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem.
Oprócz tego dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć także audyt efektywności energetycznej budynku oraz koszt dokumentacji projektowej.
Chcąc skorzystać z ulgi, np. na fotowoltaikę, warto pamiętać, że ulga termomodernizacyjna nie dotyczy budynków w budowie. Przysługuje za to właścicielom nowych budynków, o ile te zostały już oddane do użytkowania.
Dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć 53 tys. złotych. Można zwiększyć tę kwotę do 106 tys. złotych, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie (wtedy odliczenie przysługuje każdej z osób).
Trzy lata na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej
Co odlicza się w uldze termomodernizacyjnej to jedno. Druga, nie mniej istotna kwestia dotyczy tego, kiedy należy to zrobić. Odliczeniu podlegają wydatki dotyczące inwestycji zakończonych w okresie trzech kolejnych lat, zaczynając od końca roku podatkowego, podczas którego poniesiono pierwszy koszt.
Jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie zrealizowane w terminie, właściciele domów będą zmuszeni doliczyć kwoty odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął termin.
Czy ulga termomodernizacyjna pozwala na remont dachu, ocieplenie domu i wymianę okien?
To, co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, zależy od celu domowników. Wsparcie w postaci ulgi nie ma bowiem podnosić estetyki dachu, a zwiększyć jego użyteczność. Jeśli taki jest cel właściciela domu, remont dachu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, który uczyni powierzchnię bardziej ekologiczną i praktyczną, jest jak najbardziej uzasadniony.
Jeśli chodzi o ocieplenie domu, ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania kwoty wydane na prace termomodernizacyjne, a więc i te dotyczące m.in. ocieplenia domu.
Wymiana okien to kwestia, która często interesuje osoby planujące skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Z powodzeniem można wykonać wymianę okien, a nawet drzwi wejściowych czy bram garażowych.
Jest to możliwe dlatego, że właściwie dobrane drzwi i inne elementy domu powinny być energooszczędne. Dodatkowo najlepiej, jeśli wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Wymiana okien na te, które pomogą obniżyć rachunki, a jednocześnie zapewnią domownikom zdrowie, to strzał w dziesiątkę.
Wymiana pieca na nowy. Czy podlega pod ulgę termomodernizacyjną?
Osoby zainteresowane piecami na ekogroszek od 2022 roku nie mogą odliczyć ich kosztu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Według nowych zasad piece, które mogą zostać odliczone, to kocioł gazowy i olejowy (wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz całym układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin).
Co więcej, w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć jedynie koszty zakupu kotła na paliwo stałe, przeznaczonego wyłącznie do spalania biomasy, które spełniają normy określone w przepisach UE. Oznacza to, że kocioł na biomasę nie może być zasilany szkodliwymi paliwami, np. węglem brunatnym.