Zasadź tę roślinę w ogrodzie. Twój kot ją pokocha
Kocimiętka to roślina, którą kochają koty, zapylacze i… ogrodnicy! Jest łatwa w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a zdobi ogród pięknymi kwiatami od maja aż do października. Jak ją uprawiać, aby pięknie się rozrastała? Wszystko, co musisz wiedzieć.

Spis treści:
Kocimiętka. Co to za roślina i dlaczego koty tak ją lubią?
Kocimiętka to roślina, którą uwielbiają koty - stąd też jej potoczna nazwa. Botanicznie gatunek ten nazywa się bowiem Nepeta. Czworonogi uwielbiają się przy niej tarzać, wąchać i ocierać o nią, a znajdując się w pobliżu krzaczków mogą wręcz wykazywać „euforyczne” reakcje.
Odpowiada za to nepetalakton - związek, który kocimiętka zawiera w dość dużym stężeniu (najwięcej znajduje się go w odmianie Nepeta cataria). To koci feromon, który działa na ich układ nerwowy, sprawiając, że odczuwają przyjemność.
Wprowadzając kocimiętkę do ogrodu, nie musisz jednak obawiać się inwazji wszystkich kotów z okolicy. Szacuje się, że na roślinę tę reaguje tylko około 50-70% kotów. Poza tym najpopularniejszy ogrodowy gatunek kocimiętki, czyli kocimiętka Fassena ma niewielkie stężenie nepetalaktonu.
Kocimiętka nie tylko dla kotów. Jak wpływa na ludzi?
Kocimiętkę warto mieć w ogrodzie nie tylko ze względu na jej uroczy wygląd i łatwość w uprawie. Ta roślina ma szereg innych właściwości, bardzo przydatnych również dla ludzi.
Kocimiętka odstrasza komary i kleszcze. Świetnie sprawdzi się więc posadzona niedaleko tarasu czy na balkonie. Przyciąga też motyle i zapylacze - jest rośliną miododajną.
Działa uspokajająco i ma właściwości relaksacyjne, podobne do melisy czy rumianku. Można to wykorzystać parząc herbatę w kocimiętki.
Kocimiętka może być wykorzystywana w kuchni jako przyprawa, wspomaga układ trawienny. Warto jednak pamiętać, by przed zastosowaniem jej w celach leczniczych skonsultować się z lekarzem.
Kocimiętka w ogrodzie. Kiedy ją sadzić i kiedy kwitnie?
Kocimiętkę można wprowadzić do ogrodu, kupując sadzonki albo wysiewając ją z nasion. Sadzonki można sadzić do gruntu przez cały okres wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli zaś chcesz wysiać kocimiętkę samodzielnie, możesz zrobić to kilkoma sposobami:
- metodą winter sowing, czyli wysiewając nasiona zimą w pojemnikach i czekając aż zaczną kiełkować wczesną wiosną - w kwietniu możesz przenieść je na docelowe miejsca w ogrodzie;
- wysiewając nasiona do gruntu wczesną jesienią - maksymalnie do końca września; tak, aby zdążyły wykiełkować i ukorzenić się przed zimą;
- wysiewając nasiona na rozsadę w lutym/marcu i przesadzając do gruntu w maju.
Kocimiętka kwitnie długo - od czerwca aż do września. Długie i obfite kwitnienie to kolejny powód, by zaprosić ją na swoje rabaty albo na balkon! Roślina ta - podobnie jak lawenda - świetnie sprawdzi się także w uprawie pojemnikowej.
Jak dbać o kocimiętkę przez cały rok? Pielęgnacja, przycinanie
Kocimiętka to roślina bardzo łatwa w uprawie - z pewnością poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Jakie warunki trzeba jej zapewnić i jak o nią dbać?
Kocimiętka poradzi sobie w niemal każdym podłożu - najważniejsze, aby nie było zbyt suche ani zbyt ciężkie. Idealne będzie dla niej dobrze przepuszczalne podłoże.
Kocimiętka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym - w pełnym słońcu będzie się pięknie rozrastała i kwitła, ale poradzi sobie również na rabatach częściowo nasłonecznionych.
Kocimiętka dobrze radzi sobie z niewielką ilością wody - nie trzeba jej regularnie podlewać, chyba że w okresach suszy. Tak jak większości ziół, nie trzeba jej również nawozić.
Aby kocimiętka ładnie się rozrastała, konieczne jest jej przycinanie. Można to zrobić po przekwitnięciu, czyli przed zimą, jednak wtedy należy zabezpieczyć ją na zimę agrowłókniną albo słomą. Drugi możliwy termin przycinania to wczesna wiosna - wówczas usuwa się całą nadziemną, wyschniętą część i zostawia tylko powoli wychodzące z ziemi, zielone pędy.
Wyjątkowy zapach kocimiętki, a także łatwość jej uprawy sprawiają, że to roślina bardzo często spotykana w polskich ogrodach. Sprawdzi się w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, ale i angielskich - wspaniale komponuje się na przykład z różami.