Sprzedawali raczki jako raki. Skończyło się to śmiercią kilku osób

Magdalena Mateja-Furmanik

Miesiąc temu portaltatrzański.pl nagłośnił bardzo niebezpieczne oszustwo, polegające na sprzedaży raczków turystycznych jako raków. Na szczęście część tego typu praktyk została niedawno ukrócona.

article cover
Albin MarciniakEast News

Zimą tego roku miała miejsce seria nieszczęśliwych wypadków w rejonie Rysów. Niestety, wynikały one z nieodpowiedniego przygotowania turystów, a zwłaszcza z ubrania raczków zamiast raków.

Punktem kulminacyjnym była śmierć 21-letniej dziewczyny, która miała na sobie tylko raczki.

W odpowiedzi szereg portali a także sam TOPR rozpoczął akcję informacyjną, której celem było przedstawienie różnicy między rakami a raczkami. Często wybór tych drugich, które są o wiele tańsze, może kosztować nas życie.

Interwencja portaltatrzański.pl

Sprawę w szczególności postanowił nagłośnić znany portaltatrzański.pl.

Skoncentrowali się na aukcjach Allegro, z których wiele sugerowało, że sprzedaje raki, chociaż w rzeczywistości były to raczki a nawet wyłącznie nakładki antypoślizgowe.

By rozwiązać ten problem Allegro postanowiło wprowadzić nową kategorię produktów o nazwie "Raczki turystyczne, nakładki antypoślizgowe". Zupełnie w inne miejsce mają trafić raki, aby nie doszło do pomyłki. Trafią one do zakładki "Sporty ekstremalne", co również ma uświadomić ludzi o ryzyku, jakie niesie za sobą górska wędrówka w wysokie partie. 

Jak odróżnić raczki od raków?

 Raczki różnią się od raków zębami. W raczkach użyte są bardzo krótkie zęby, które w przypadku intensywnego śniegu nie gwarantują przyczepności. Zęby są również za krótkie w przypadku dużego pochylenia stoku. Raki z kolei mają 12, a niektóre nawet 14 długich zębów, które gwarantują przyczepność w każdych warunkach. 

Cały rak jest sztywno przymocowany do buta w przeciwieństwie do raczków, co również zwiększa jego przyczepność.    

Protesty rolników. Czy zboże techniczne trafia na nasze stoły?Nowy Dzień Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas