Smród w domu i butach. Są na to łatwe i pachnące sposoby

Temat nieprzyjemnych zapachów może być ignorowany, ale smrodu nie da się ukryć. Brzydkie zapachy mogą osadzać się w pokojach, szafach i butach i niczym niechciany gość nie będą chciały ich opuścić. Walki z niechcianymi zapachami nie wygramy za pomocą odświeżaczy powietrza, które jedynie maskują nieprzyjemne aromaty, ale są inne sposoby.

Nieprzyjemny zapach w domu. Oto sposób

Nieładny zapach w pomieszczeniach to zmora wielu domów. Problem ten jest wyczuwalny zwłaszcza w zimniejszych porach roku, kiedy wiele osób nie otwiera okien, aby nie tracić ciepła. W przypadku domów usytuowanych na wsiach dodatkowym problemem jest smród z nieefektywnych i trujących kopciuchów. 

Niektóre sposoby powodują neutralizację zapachu, inne z kolei go tylko zamaskują. Doskonałym neutralizatorem brzydkich zapachów jest ocet. Choć sam pachnie mocno i ostro, może pomóc w pochłanianiu innych nieatrakcyjnych aromatów. 

Niezastąpiona w pochłanianiu brzydkiego zapachu jest soda - można nią zarówno posypać, a następnie odkurzyć dywan i tapicerkę w aucie, wlać do zatkanego zlewu, jak i obsypać nią zalegające w koszu brudne ubrania. Soda pozostawiona w miseczce częściowo wchłonie też brzydki aromat z zostawionych w korytarzu butów.

Reklama

Smród w lodówce. Jak się go pozbyć?

Utrzymanie w czystości lodówki wymaga regularności i konsekwencji. Po pierwsze, każde jedzenie pozostawione bez przykrycia zacznie roznosić swój aromat po całej lodówce. Dominujące zapachy wydzielają się m.in. z kapusty kiszonej, serów pleśniowych, wędzonych mięs i szynek, a także cebuli i każdej ugotowanej, a pozostawionej bez pokrywki potrawy.

Lodówkę można czyścić na różne sposoby, z czego najlepszym jest przecieranie jej szmatką zanurzoną w delikatnie ciepłej wodzie i octem. Wcześniej możemy przetrzeć lodówkę samodzielnie zrobioną pastą z sody oczyszczonej.

Innym sposobem jest użycie płynu do czyszczenia lodówek. Nie są one drogie, a na rynku pojawiło się sporo produktów o naturalnym składzie.

Tak usuniesz brzydki zapach z butów

Brzydko pachnące obuwie odstrasza nie tylko naszych znajomych, ale i obrzydza nas samych. Wilgoć, która zbiera się w butach może powodować, że nawet ulubione buty będziemy chcieli wyrzucić do kosza. Podstawą jest więc suszenie butów i niedoprowadzanie do tego, aby leżały przemoknięte w nieodpowiednio wietrzonym pomieszczeniu.

Skutecznym sposobem na walkę z nieprzyjemnym zapachem i wilgocią jest suszarka do butów. Urządzenia posiadają rozmaite napięcie i moc i możemy dostosować je do własnych potrzeb. Można wybrać urządzenie energooszczędne i suszyć na nim także rękawiczki.

Do suchych, ale nieładnie pachnących butów możemy natomiast wrzucić to, co mamy w kuchni. Zapach pochłonie soda, ziarna kawy lub zmielona kawa, a także herbata, a nawet kilka kropli olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego lub mięty. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu butów i unikaniu nieoddychających skarpet.

Niektór zy w celu pochłonięcia wilgoci (np. z pomieszczeń) stosują sztuczkę z cebulą - kładą rozkrojoną i zostawiają np. na kilkanaście godzin. Jest to jednak odważne rozwiązanie, choć skuteczne.

Olejek, wietrzenie i zakaz palenia

Kiedy brzydki zapach zostanie wyeliminowany, można zabrać się za roztaczanie kwiatowych, drzewnych i owocowych aromatów. Doskonałym i prozdrowotnym sposobem jest palenie kominków z olejkami eterycznymi (naturalnymi) lub używanie dyfuzorów. Miseczkę z olejkiem eterycznym można postawić też na ciepłym kaloryferze. Niektórzy w okresie grzewczym kładą na grzejniku skórki cytryny, lub pomarańcze z powbijanymi goździkami.

Inwestycja w olejki nie jest duża, a ma doskonałe efekty. Niektórzy wybierają też palenie kadzideł (również naturalnych, zrobionych z ziół i przypraw), ale kadzidła mogą zostawiać dymny aromat w niewietrzonych pokojach.

Palenie papierosów w pomieszczeniach jest nie tylko niezdrowe, ale i może przyprawiać o mdłości wszystkich tych, którzy nie lubią zaduchu zmieszanego z wonią niedopałków. Zakaz palenia w środku to ważny krok, aby uniknąć wielu problemów.

Rośliny pachnące do domu

Rośliny doniczkowe mogą również zmniejszyć wyczuwalność nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach oraz zastąpić chemiczne odświeżacze powietrza. Popularnymi roślinami, które pięknie pachną, są: stefanotis bukietów, jaśmin, gardenia, cytrusy, tuberoza, oleander lub hiacynt. Ładnie pachnie również geranium, które nie jest wymagające, jednak cytrusowy zapach jest wyczuwalny dopiero po potarciu liści.

Wniosek: najskuteczniejsze do walki z domowym smrodem są soda i ocet, a w tym regularne czyszczenie mebli i domu, wietrzenie pomieszczeń i niedoprowadzanie do zawilgocenia obuwia oraz pokoi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy