Jak często prać jeansy? Odpowiedź szefa Levi's może wprawiać w zdumienie
Dyskusja na temat tego jak często trzeba prać spodnie jeansowe trwa od lat. Jedni twierdzą, że należy je czyścić tak jak inne ubrania, a inni, że wręcz w ogóle nie wolno ich prać. Czy jeansy można czyścić tak często jak inne części garderoby? A może nie powinno się ich prać prawie wcale? Niedawno głos w tej sprawie zabrał dyrektor najsłynniejszej marki jeansów na świecie - Levi Strauss & Co.
W XIX w. legendarny Levi Strauss wraz z Jacobem Davisem dostali patent na produkcję jeansów. Najpierw stosowano je przede wszystkim do pracy. Potem stały się ikoną nowoczesnej mody. Spodnie tego typu są noszone na całym świecie od ok. 150 lat i zaskarbiły sobie całe rzesze fanek i fanów.
Miłośnicy spodni jeansowych mają różne preferencje dotyczące nie tylko krojów. Od lat trwa dyskusja na temat tego, czy jeansy powinno się prać. Jedni twierdzą, że powinno wrzucać się je do pralki tak jak inne ubrania. Z kolei inna popularna opinia mówi, że jeansy lepiej układają się gdy się ich w ogóle nie pierze lub tylko od czasu do czasu czyści w zimnej wodzie. Jeszcze inny trik mówi np. o mrożeniu spodni w zamrażarce, dzięki czemu niszczymy bakterie, ale jeansy zachowują jednocześnie dobre dopasowanie.
O rozwiązanie długoletniej zagadki amerykańscy dziennikarze zapytali jednego z największych ekspertów od jeansów. Co sądzi na ten temat dyrektor generalny Levi's, prawdopodobnie najpopularniejszej marki jeansów na świecie?
Prać jeansy czy przecierać?
Na czele Levi Strauss & Co. stoi obecnie Chip Bergh. Przychody firmy za rok 2022 wyniosły 6,2 mld dolarów. Dziennikarze z CNBC zapytali szefa gigantycznej marki o kwestię prania jeansów. "Nidy nie mówiłem, żeby nie prać jeansów" - powiedział w wywiadzie Bergh, przyznając równocześnie, że sam nigdy nie wkłada jeansów do pralki. Dlaczego?
Bergh twierdzi, że pranie jeansów w pralce jest nieekologiczne i niepraktyczne. Dyrektor marki zauważył, że przemysł jeansowy zużywa dużo wody podczas produkcji odzieży, ale częstotliwość prania ubrań przez konsumentów również odgrywa ważną rolę w kontekście zużycia surowca.
Berh stwierdził w rozmowie z dziennikarką CNBC, że niektórzy piorą jeansy nawet po jednym założeniu, a inni wrzucają je do pralki po kilku razach. Są jednak osoby, które uwielbiają "brudne", pogniecione i niewyprane jeansy.
Eksperci ds. zrównoważonego rozwoju zgodnie twierdzą, że zbyt częste pranie ubrań nie jest korzystne z punktu widzenia zużycia wody oraz uwalniania mikroplastików do środowiska.
W sieci wciąż żywa jest dyskusja na temat tego, jak często prać, żeby było higienicznie. Warto rozważyć rzadkie pranie jeansów i zastosować pomysł dyrektora Levi's, polegający na przecieraniu brudu mokrą szmatką lub "kąpaniu" jeansów pod prysznicem.