Sanepid ostrzega przed nieproszonymi gośćmi. Są m.in. w starych meblach

Ostatnio w mediach szerokim echem odbiła się informacja na temat tego, że Paryż mierzy się z plagą pluskiew. Problem występuje także w Polsce - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny (sanepid). Pluskwy i karaczany szczególnie lubią stare meble, dlatego warto dokładnie sprawdzić rzeczy, które kupujemy z drugiej ręki - radzą specjaliści.

Sanepid ostrzega przed pluskwami. "Nieproszeni goście" mogą mieszkać np. w starych meblach kupowanych z drugiej ręki
Sanepid ostrzega przed pluskwami. "Nieproszeni goście" mogą mieszkać np. w starych meblach kupowanych z drugiej ręki123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prusaki, karaczany i pluskwy mogą stać się w naszych domach nieproszonymi gośćmi za sprawą starych mebli, które kupujemy z drugiej ręki - przestrzega sanepid. "To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń" - pisze GIS na Facebooku.

Gdzie występują pluskwy i czy gryzą?

Jak przypomina sanepid, na pluskwy można natknąć się w pęknięciach, wąskich otworach, zagięciach materiału, szwach, obszyciach zamków błyskawicznych, meblach, gniazdkach elektrycznych, książkach, za listwami podłogowymi, obrazami, tapetą, na zasłonach oraz pod dywanem czy wykładziną. Doskonale wspinają się po ścianach i sufitach.

GIS zwraca także uwagę na to, że pluskwy gryzą. "Wstrzykują ślinę, przez co skóra w miejscu ugryzienia staje się podrażniona lub pojawia się stan zapalny w postaci pęcherzyka" - wyjaśniają specjaliści z sanepidu.

Tak sprawdzisz, czy w domu są pluskwy

To właśnie najczęściej ukąszenia będą oznaką, że w domu mamy pluskwy. Zaleca się sprawdzić sypialnię pod kątem pluskiew domowych i oznak ich aktywności. Należy przyjrzeć się uważnie pościeli, materacom pod kątem owadów lub jajek - zaleca GIS. Jajka będą wyglądały jak drobne, blade nasiona maku.

Preferowane siedliska pluskwiaków to sofy, materace łóżkowe, odzież i inne miękkie meble. Preferują również ciemność. Warto jest mieć oko na ciemnobrązowe lub rdzawe odchody pluskiew, które plamią materiał i materace. Odchody pluskiew to ciecz, która wygląda na jasnobrązową lub czarną i zwykle wchłaniana jest przez otaczający ją materiał. Duża populacja pluskiew może wywoływać specyficzny zapach.

Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?

Nie tak łatwo pozbyć się pluskiew. Można im jednak zapobiegać. Należy przeglądać meble, pozatykać szczeliny w ścianach oraz regularnie sprzątać. Jeżeli pluskwy zadomowiły się w naszym materacu, może się okazać, że jedynym dobrym rozwiązaniem będzie jego wymiana.

Jeżeli zauważymy na swoim ciele ugryzienia pluskiew, trzeba znaleźć ich siedlisko. Należy dokładnie odkurzyć mieszanie, podłogi i meble. Musimy bezwzględnie kontrolować wszystkie pęknięcia i szczeliny.

Jeśli zauważymy pluskwy w naszym domu, zaleca się skontaktowanie się ze specjalistą i niepróbowanie rozwiązywać problemu na własną rękę. Pluskwy domowe mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, a próba samodzielnego ich usunięcia często może tylko pogorszyć sytuację.

Dominika Tarczyńska z programu „Czysta Polska” laureatką nagrody Green Changer Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas