Pachnie najładniej. Żywa choinka najlepsza na święta
Oprac.: Tomasz Kromp
Przystrojona choinka to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Drzewko jest symbolem odrodzenia, nadziei i życia wiecznego. Okres przedświąteczny często wiąże się z podjęciem decyzji dotyczącej zakupu choinki. Jaki rodzaj pachnie najładniej? Które drzewko powinniśmy wybrać do domu, by postało jak najdłużej? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Jaka żywa choinka jest najlepsza do domu?
Szeroki wybór świątecznych choinek znajdziemy nie tylko u ulicznych sprzedawców na placach czy parkingach, ale również w marketach budowlanych i popularnych dyskontach. W ofercie sklepów znajduje się mnóstwo przeróżnych choinek – zarówno żywych, jak i sztucznych. Zdecydowanie lepszą opcją jest nabycie okazu żywego – produkcja plastikowych choinek pochłania dużo energii i jest niekorzystna dla środowiska.
Z drugiej strony, poświąteczny widok ciętych choinek wyrzuconych na śmietnik również nie budzi pozytywnych emocji. Rozwiązaniem jest zakup drzewka w donicy. Po świętach można posadzić je w ogródku lub sprezentować komuś, kto ma taką możliwość. Warto jednak pamiętać, że choinka w doniczce wymaga podlewania. Dobrze jest zwracać uwagę na podłoże i nawadniać ją wtedy, gdy ziemia nieco przeschnie.
Jaka choinka pachnie najładniej?
Wielu osobom święta kojarzą się z zapachem bożonarodzeniowego drzewka. Okazuje się, że nie każda choinka wydziela takie intensywne zapachy, wobec tego warto wiedzieć, która pachnie najładniej. Prawdopodobnie najintensywniejszy pod tym względem będzie świerk. Drzewko wydziela charakterystyczny, żywiczny zapach, który pomaga stworzyć niezapomnianą, świąteczną atmosferę.
Jeśli chodzi o choinki, które nie wydzielają intensywnej woni, to przykładem takiego drzewka jest jodła kaukaska. Stanowi ona dobry wybór dla osób, które nie przepadają za leśnymi zapachami.
Jaka choinka długo stoi?
W przypadku, gdy decydujemy się na choinkę ciętą, to wówczas dobrze jest rozważyć zakup jodły kaukaskiej. Pomimo tego, że nie wydziela ona charakterystycznego, leśnego zapachu, to jednak odznacza się czymś innym – jest trwała i postoi dłużej niż cięty świerk pospolity.
Jeśli chodzi o drzewka w donicach, to w ich przypadku należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim – przed umieszczeniem choinki w domu, należy ją zahartować w zimniejszym miejscu (na przykład w garażu). Istotne jest również usytuowanie – drzewko należy trzymać z daleka od źródeł ciepła.
Co ważne, żywa choinka w donicy nie powinna stać w domu dłużej niż 7-14 dni. W przeciwnym razie rozpocznie wegetację i zacznie wypuszczać nowe pędy, a my będziemy musieli poczekać z wyniesieniem jej na zewnątrz aż do wiosny. W ogródku można posadzić ją mniej więcej pod koniec marca.