Wcale nie musi być z plastiku. Żywa choinka też może posłużyć nam latami
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Żywa czy sztuczna? To pytane dotyczące świątecznych choinek jak bumerang powraca każdego roku w okolicach Bożego Narodzenia. Zwolennicy plastikowych drzewek zachwalają ich długowieczność, ale żywa choinka również może posłużyć nam latami. Reportaż Katarzyny Janke i Macieja Stopczyka dla programu "Czysta Polska".
Chociaż wydawałoby się, że jest z nami od zawsze, bożonarodzeniowa choinka pojawiła się w Polsce dopiero na przełomie XVIII i XIX w. Od razu jednak stała się jednym z najważniejszych symboli grudniowych świat.
Choinka żywa czy sztuczna - którą wybrać?
Początek grudnia to tradycyjnie czas gdy zaczynamy się rozglądać za drzewkiem. Wcale nie musi być ono sztuczne, wystarczy odrobina chęci i odpowiedniej opieki, żeby posłużyło nam ono przez kilka następnych lat.
Według badań ponad połowa Polaków wybiera drzewko sztuczne. Decyduje głównie cena. Taka choinka może wytrzymać kilka sezonów. Gorzej gdy już trzeba ją wyrzucić.
Choinka sztuczna produkowana jest z ropy naftowej i innych chemikaliów. Jest szkodliwa zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Zanieczyszcza środowisko, należy pamiętać, że taka choinka rozkłada się nawet kilkaset lat
Jak zadbać o żywą choinkę w domu przed świętami?
Żywe drzewko wcale nie musi kosztować fortuny. Odpowiednio przygotowane, też może zostać z nami na lata. Roślina odwdzięczy się niepodrabialnym zapachem i stworzy wyjątkowy nastrój w domu.
Jak mówi prof. Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dobrze wykopać drzewko już na koniec sierpnia lub na początku września. Wówczas do świąt zdąży się przekorzenić w doniczce.
Taką choinkę powinniśmy trzymać na dworze i wnieść do domu na okres nie dłuższy niż dwa tygodnie. Drzewko trzeba też trzymać z dala od źródeł ciepła i podlewać.
Podlewania potrzebują również choinki cięte. W tym przypadku z zakupem najlepiej poczekać do ostatniego momentu, zaraz przed świętami. Świeże drzewka charakteryzują się intensywną, "błyszczącą" zielenią, są jędrne, nie mają suchych pędów i gałązek.
Gdzie najlepiej kupić żywą choinkę? Oprócz sklepów i lokalnych, tymczasowych punktów sprzedaży można odwiedzić pobliskie nadleśnictwo. Tam królują świerki i jodły. Ale można też wybrać nieco bardziej egzotyczne drzewko, np. daglezję lub jodłę kalifornijską. Rośliny mają ładny, cytrynowy zapach, a jodła to mniej sprzątania w domu - zauważa prof. Bąbelewski.