Co odstrasza komary? Rośliny, które warto mieć w ogrodzie lub na parapecie

Nikt z nas nie lubi komarów. Czy istnieje skuteczny, a przy tym naturalny sposób na walkę z nimi? Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Wystarczy zasadzić odpowiednie rośliny. Postanowiliśmy zaprezentować te gatunki, które sprawdzą się gdy latem doskwierają nam uporczywe owady.

Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin, które je odstraszają
Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin, które je odstraszają123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin, które je odstraszają
Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin, które je odstraszają123RF/PICSEL

  • Komary to wyjątkowo uciążliwe owady żywiące się krwią. 
  • Przy sprzyjającej pogodzie pojawiają się już w kwietniu i występują aż do października. 
  • Nie oznacza to jednak, że muszą być nieodłącznym towarzyszem naszych wakacji. Istnieją proste sposoby na walkę z nimi. 

Jak pozbyć się komarów z mieszkania i ogrodu?

Komary potrafią skutecznie zepsuć ciepłe, letnie popołudnia i wieczory spędzane na świeżym powietrzu. Choć istnieje wiele sposobów na walkę z nimi, nie wszystkie są skuteczne.

Repelenty bywają niewystarczające, natomiast różnorodne chemiczne  środki do stosowania na skórę posiadają mocny, duszący zapach, mogą również wywoływać alergie i podrażnienia.

Aby pozbyć się komarów w naturalny sposób, warto pomyśleć o zasadzeniu w ogrodzie lub na balkonie specjalnych gatunków roślin, takich jak: 

  • komarzyca, 
  • lawenda, 
  • kocimiętka, 
  • mięta pieprzowa,
  • koper włoski. 

Wytwarzają one olejki eteryczne, których insekty nie tolerują. Działają w pełni naturalny, bezpieczny dla ludzkiego organizmu sposób, a przy tym pięknie się prezentują, nadając przestrzeni efektownego, przytulnego wyglądu. Można sadzić je samodzielnie lub tworząc pachnącą i kolorową, antykomarową kompozycję.

Co odstrasza komary? Lawenda

Lawenda bardzo skutecznie odstrasza komary, a na dodatek jest pożyteczną rośliną miododajną
Lawenda bardzo skutecznie odstrasza komary, a na dodatek jest pożyteczną rośliną miododajną123RF/PICSEL

Lawenda wąskolistna po popularna zimozielona krzewinka o wąskich liściach i charakterystycznych, fioletowych kwiatach zebranych w kłosy. Lawenda kwitnie przez całe lato, a przycięta ponownie zakwita również jesienią. Posiada intensywny zapach, który przyciąga owady miododajne, jednocześnie odstraszając uciążliwe insekty, takie jak komary czy meszki.

Lawenda jest mało wymagającą rośliną, którą można sadzić w gruncie oraz w skrzynkach i donicach balkonowych.

Dobrym sposobem na walkę z komarami jest również zasuszenie kwiatów lawendy i umieszczenie ich w domu. 

Naturalny sposób na insekty. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to kolejna roślina ogrodowa, która skutecznie odstrasza niechciane owady, takie jak komary
Mięta pieprzowa to kolejna roślina ogrodowa, która skutecznie odstrasza niechciane owady, takie jak komary123RF/PICSEL

Mięta pieprzowa to niewielka zimozielona roślina, zaliczana do ziół i powszechnie używana w kuchni. Zasadzenie jej w doniczce na balkonie czy parapecie przynosi więc wiele korzyści - miętę można dodać do wielu potraw oraz napojów, a dodatkowo ich zapach odstrasza komary. Dzieje się tak, ponieważ  w liściach mięty znajduje się wiele olejków eterycznych - głównie mentol - którego komary nie tolerują.

Mięta lubi dobrze nasłonecznione, wilgotne stanowisko. Sadząc ją w ogrodzie, należy jednak pamiętać, że jest to gatunek ekspansywny. Mięta szybko się rozrasta, może również zagłuszać inne rośliny, najlepiej więc wydzielić jej osobne stanowisko. Aby zmaksymalizować jej działanie, możemy połączyć ze sobą kilka gatunków roślin odstraszających owady, np. miętę, bazylię i melisę. Stworzymy w ten sposób ciekawą i użyteczną kompozycję zdrowych ziół.

Zapach, którego nie znoszą komary? Kocimiętka

Kocimiętka to popularna roślina kwitnąca w sezonie letnim, czyli od lipca do września. Dorasta do maksymalnie 40 cm., a jej drobne, fioletowe kwiaty nieco przypominają lawendę. Jest prosta w uprawie i bardzo wytrzymała - doskonale radzi sobie nawet z okresami suszy.

Kocimiętka to roślina odstraszająca komary i meszki, za to przyciągająca koty. Zamiłowanie tych zwierząt do podgryzania świeżych pędów może doprowadzić do jej zniszczenia, dlatego doniczki z kocimiętką najlepiej umieścić w miejscu niedostępnym dla kotów. Ładnie prezentuje się samodzielnie lub w połączeniu z lawendą. Rabatki obsadzone tymi dwoma rodzajami kwiatów przyciągają pożyteczne owady takie jak pszczoły, trzmiele i motyle, a odstraszają niepożądane insekty. Roztaczają wokół charakterystyczny, przyjemny zapach, szczególnie mocno wyczuwalny wieczorem.

Kocimiętka posadzona w ogrodzie lub w doniczce na parapecie ułatwi walkę z komarami
Kocimiętka posadzona w ogrodzie lub w doniczce na parapecie ułatwi walkę z komarami123RF/PICSEL

Największy wróg komarów? Komarzyca

Komarzyca to bylina o charakterystycznych, długich i opadających pędach. Najładniej prezentuje się w wiszącej doniczce. Jest chętnie wybierana jako ozdoba balkonu, nie tylko ze względu na swój efektowny wygląd, ale również intensywny, odstraszający komary zapach.

Komarzyca jest dość łatwa w uprawie, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, warto jednak pamiętać o zapewnieniu jej lekko zacienionego stanowiska (w pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści) oraz niezbyt intensywnym podlewaniu.  Roślina jest mało odporna na niskie temperatury, dlatego w celu przezimowania należy zabrać ją do mieszkania.

Komarzyca to roślina, która pomaga w walce z insektami
Komarzyca to roślina, która pomaga w walce z insektami123RF/PICSEL

Skuteczny sposób na insekty? Koper włoski

Koper to roślina wielu osobom kojarząca się wyłącznie z wykorzystywanymi w kuchni nasionami. Prawdopodobnie mało kto wie, że ta pochodząca z krajów śródziemnomorskich roślina skutecznie odstrasza komary. 

Koper włoski dorasta nawet do metra wysokości i kwitnie od lipca do września, wydając duże, żółte kwiatostany, swoim wyglądem przypominające słońca. Lubi nasłonecznione i wilgotne stanowiska. Źle znosi suszę, dlatego należy pamiętać, o jego regularnym podlewaniu. Zasadzony w ogrodzie nie tylko ułatwi walkę z komarami, ale również przyda się w kuchni.

Aby wzmocnić jego działanie, na jednej grządce, oprócz kopru można posadzić również inne zioła o intensywnym zapachu, np. bazylię, miętę czy melisę. Zasuszony koper można również wykorzystać do odstraszania komarów w domu.

Koper włoski odstrasza komary
Koper włoski odstrasza komary 123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

Komary kochają ocieplenie klimatu. Jak sobie z nimi poradzić?materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas