Kwiaty na Wszystkich Świętych to nie tylko chryzantemy. Co w zamian?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Kwiaty na grobach pojawiają się w różnych formach. Część osób preferuje kwiaty doniczkowe, niektórzy kupują kwiaty cięte, a inni sadzą rośliny obok grobu. Pośród gatunków możliwych do kupienia w tym okresie królują jednak chryzantemy. To nie jedyna opcja, którą warto rozważyć. Poznaj gatunki roślin, które poradzą sobie w niskich temperaturach i będą zdobić groby przez długi czas.
Wybór kwiatów na Wszystkich Świętych nie jest taki prosty. Należy liczyć się z tym, że rośliny muszą być gotowe na trudne warunki pogodowe. Z tego powodu w każdym sezonie królują chryzantemy. Nie są drogie, pięknie się prezentują, a mrozy nie są im straszne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych gatunków, które równie pięknie ozdobią grób i będą miłym urozmaiceniem.
Jakie kwiaty cięte są najlepsze na cmentarz na 1 listopada?
Jeśli jesteśmy zwolennikami kwiatów ciętych na grobach, mamy do wyboru wiele gatunków, które poradzą sobie w trudnych warunkach. Warto zwrócić uwagę na astry. To kwiaty, które w formie wiązanki czy bukietu wytrzymają ok. 2 tygodnie na grobie. Ich zaletą jest to, że bez problemu dostaniemy te kwiaty praktycznie w każdym kolorze. Dostaniemy je również w doniczce.
W niskich temperaturach doskonale poradzą sobie goździki. Te niepozorne kwiaty wytrzymają w wazonie kilka tygodni, a ich trwałość przedłużymy, kiedy usuniemy liście z dolnych części łodygi. Goździki można również sadzić w doniczkach. Należy jednak pamiętać, że mogą nie przetrwać, kiedy temperatura spadnie poniżej zera.
Lilie to piękne kwiaty, które sprawdzą się nawet w listopadzie. Zanim jednak kupimy je na cmentarz, upewnijmy się, że wybraliśmy pąki, które jeszcze nie się nie otwarły. Takie wytrzymają od 10 do 14 dni w pięknym stanie. Lilie szczególnie ładnie prezentują się w bukietach i wiązankach z innymi kwiatami.
Jakie kwiaty doniczkowe ustawić przy grobie na Wszystkich Świętych?
Wiele osób ceni sobie ładny wygląd grobu nie tylko podczas święta Wszystkich Świętych. Z tego powodu zamiast kwiatów ciętych i wiązanek wybiera kwiaty doniczkowe. W tej kategorii w dalszym ciągu chryzantemy królują. Nie są jednak naszą jedyną opcją.
Jesienią pięknie prezentują się marcinki. Można wsadzić je do ziemi albo postawić w doniczce. W listopadzie jeszcze kwitną, przez co zapewnią ładny wygląd grobu podczas 1 listopada. Są całkowicie mrozoodporne, przez co możemy mieć pewność, że przetrwają zimę i nie będą wymagały okrycia.
Wiele osób jesienią decyduje się na wrzosy. Są to popularne rośliny, które dobrze znane są miłośnikom lasów. W sklepach i na bazarkach dostaniemy je w najróżniejszych kolorach. Niestety jeśli chcemy je posadzić przy grobie, konieczne będzie regularne podlewanie, przez co będą wymagać od nas więcej pracy niż inne rośliny.
Przy grobie sprawdzi się kapusta ozdobna. Ta niepozorna roślina ma piękne, kędzierzawe liście, które przebarwiają się na różowo, fioletowo, żółto, czerwono lub biało. Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, nie tracą na uroku i mogą przybierać jeszcze intensywniejsze barwy. Mają niewielkie wymagania i długo utrzymują piękny wygląd.
Jakich kwiatów nie kupować na Wszystkich Świętych?
Na cmentarz przede wszystkim nie warto kupować kwiatów, które charakteryzują się krótką trwałością, szczególnie przy niskich temperaturach. Szybko stracą ładny wygląd i już po kilku dniach trzeba będzie się ich pozbyć. W ten sposób wydamy niepotrzebnie pieniądze, a sobie dołożymy pracy.
Wiele osób wybiera na grób kwiaty sztuczne. Przez długi czas nie tracą atrakcyjnego wyglądu, a ich cena może być o wiele niższa niż w przypadki roślin żywych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ekologiczny wybór. Pod wpływem wiatru i wilgoci niszczą się, a już po kilku miesiącach będą nadawać się do wyrzucenia. Niestety nie rozkładają się szybko, przez co przez długi czas zanieczyszczają środowisko. Kupując je, generujemy więcej śmieci. Z tego powodu korzystniejsze będzie zainwestowanie w żywe kwiaty.