Kiedy siać trawę na jesień i czy taki trawnik przetrwa zimę?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Marzysz o zielonym dywanie wokół domu? Warto pomyśleć jesienią o wysianiu trawy. Wbrew pozorom koniec sezonu wegetacyjnego może się okazać bardzo korzystnym momentem na założenie zielonego dywanu. Jak powinno wyglądać sianie trawy jesienią, kiedy to zrobić i czy na pewno warto?
Spis treści:
Zakładanie trawnika jesienią krok po kroku
Trawnik powinien być równy i pozbawiony chwastów. Aby uzyskać taki efekt, nie można po prostu wysiać nasion na ziemię. Podłoże trzeba dobrze przygotować. Zacznij od oczyszczenia gleby z roślin, zwłaszcza korzeni chwastów. W tym celu:
- skoś wszystko możliwie jak najniżej i zgrab — w ten sposób pozbędziesz się nasion chwastów, które mogłyby się rozsiewać wokół;
- możesz użyć preparatu chwastobójczego, który pomoże usunąć wszystkie części naziemne roślin — pamiętaj jednak, że stosowanie środków chemicznych nie jest konieczne, zwłaszcza jeśli nie chcesz zanieczyszczać gleby;
- przekop całość na głębokość 20 cm — jeśli masz mały teren, najłatwiej zrobić to widłami. Za ich pomocą wyciągniesz korzenie z gleby w całości. Zatem ryzyko, że chwasty odrosną, będzie niewielkie. W przypadku dużych ogrodów warto użyć glebogryzarki, która spulchni podłoże;
- całość kilkakrotnie przegrab i zbierz wszystkie części roślin;
- upewnij się, że jest zachowany spadek od domu — powinien wynosić 1-3%. Dzięki temu woda będzie spływać w dół działki, zamiast gromadzić się przy nieruchomości.
Jeśli gleba jest bardzo ciężka, zbita i gliniasta, można nawieźć piasek i jeszcze raz przekopać całość ręcznie lub glebogryzarką. Natomiast w przypadku suchej ziemi dobrym wyborem będzie kompost lub odkwaszony torf.
Po oczyszczeniu ziemi czas na jej ubicie i wyrównanie terenu. Wtedy warto sięgnąć po wał o wadze od 75 do 100 kg. Należy nim "przejechać" całą działkę przed wysianiem nasion. Gdy wszystko jest gotowe, wybierz odpowiednią trawę i ją wysiej.
Nasiona najlepiej rozprowadzać za pomocą siewników. Warto jednak pamiętać, że te urządzenia dość gęsto pokrywają ziemię nasionami. W rezultacie może być potrzebne nieco więcej trawy niż zaleca producent. Osobom, które chcą zaoszczędzić, polecamy siew ręczny. W ten sposób można znacznie ograniczyć ilość zużytych nasion. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że trawa nie będzie rozłożona równomiernie i trzeba będzie nieco poczekać na to, aż niektóre miejsca się zadarnią.
Po rozmieszczeniu nasion należy wszystko jeszcze raz uwałować. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że trawa przemieści się wraz z wiatrem. Na koniec trzeba całość obficie podlać. Używaj delikatnego strumienia wody, aby nasiona nie spłynęły w dołki. Najlepiej sprawdzają się automatyczne zraszacze.
Jaką trawę wybrać?
Wybór dobrych nasion jest kluczowy, jeśli chcesz się cieszyć gęstym trawnikiem. Dlatego nie kupuj taniego produktu w markecie. Przed wysiewem zwróć uwagę na skład mieszanki. Najlepiej, jeśli będzie zawierać min. 2-3 gatunki traw, np.:
- wiechlinę łąkową i życicę trwałą — jeśli zamierzasz często użytkować trawnik, masz dzieci lub zwierzęta, dobrze się sprawdzi mieszanka tzw. sportowa. Wiechlina tworzy wąskie liście i jest odporna na rozrywanie darni. Z kolei życica trwała dość szybko się rozrasta;
- kostrzewę trzcinową i czerwoną lub życicę trwałą — ta mieszanka się sprawdzi na tereny suche, narażone na długą ekspozycję słoneczną lub na obszary piaszczyste. Wspomniane gatunki są odporne na niedobory wody;
- rajgras angielski, życicę trwałą oraz kostrzewę czerwoną rozłogową i kępową — te rośliny szybko zadarniają powierzchnię. Mieszanka ich nasion doskonale sprawdzi się do uzupełnienia pustych przestrzeni na trawniku.
Przed zakupem nasion sprawdź, czy opakowanie nie jest uszkodzone ani zawilgocone. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że trawa nie zgniła i nadaje się do siewu.
Jeśli nie zależy ci na idealnym trawniku, rozważ dodanie do mieszanki mikrokoniczyny. Świetnie zadarnia glebę, jest zielona nawet wczesną wiosną i jest odporna na upały. Wystarczy ją regularnie przycinać, aby nie zakwitła, a na trawniku nie pojawiły się pszczoły.
Sianie trawy jesienią. Czy warto?
Zakładanie trawnika jesienią to bardzo dobry pomysł. O tej porze roku wzrasta wilgotność powietrza, co zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się gleby i nasion. To sprawia, że szanse na wykiełkowanie trawy są bardzo wysokie. Ponadto:
- jesienią temperatura waha się od 10 do 20°C. To optymalne warunki do kiełkowania nasion i ukorzeniania się roślin. Nie ma upałów, które mogłyby uszkodzić młode listki. W rezultacie nie trzeba się obawiać, że trawnik zostanie zniszczony, zanim nadejdzie zima;
- trawa siana jesienią i późnym latem - w okresie od końca sierpnia do pierwszej połowy października - ma wysokie szanse na przetrwanie zimy. Rośliny zdążą wykiełkować i się ukorzenić przed nadejściem dużych mrozów. W rezultacie wiosną trawa wypuści świeże listki i będzie pięknie wyglądać już od pierwszych ciepłych dni.
Sianie trawy jesienią to świetny pomysł, jeśli chcesz w przyszłym sezonie cieszyć się wspaniałym, zielonym dywanem. Poświęć na trawnik nieco czasu, a efekt przewyższy twoje oczekiwania.