Czy tuje są szkodliwe dla zdrowia i trujące? Fakty i mity
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tuje są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Czy to prawda? Sprawdzamy, jakie substancje można znaleźć w gałązkach i szyszkach żywotnika oraz czy mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czy to mit, że tuje są szkodliwe?
Spis treści:
Czy tuje są szkodliwe dla zdrowia człowieka?
To mit, że tuje w ogrodzie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Wiele preparatów korzysta z ekstraktu z tej rośliny. Może być stosowany do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, opryszczki oraz łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Olejek z tui ma działanie antybakteryjne i pełni ważną funkcję w przemyśle farmaceutycznym.
Głównym zastrzeżeniem jest zawartość tujonu. Znajduje się on w soku z tui. Można go również znaleźć w szałwii i piołunie. Przyjmowany w dużych ilościach może nawet powodować halucynacje. Do zatrucia nim może dojść jedynie w przypadku spożywania soku z tui lub zjedzenia dużej ilości igieł i gałęzi krzewu. Nie jest możliwe, aby kontakt z rośliną miał negatywne skutki na nasze zdrowie.
Często po kontakcie z rośliną możemy zauważyć na naszej skórze zaczerwienienia i podrażnienia. Wynikają one z obecności pozornie miękkich igieł. To mechaniczne uszkodzenia, które nie mają większego wpływu na ogólną kondycję naszego organizmu.
Czy szyszki tui są trujące?
Szyszki na tujach nie są częstym widokiem. Najczęściej powstają kiedy krzew jest zaniedbany lub podupada na zdrowiu. Rośliny zaczynają wtedy produkować nasion. Pomimo że owoce przypominają szyszki, w rzeczywistości są to kwiaty.
Szyszki tui to element rośliny, który zawiera największe ilości tujonu. Do zatrucia nimi mogłoby dojść jedynie w sytuacji, kiedy osoba zjadłaby ich naprawdę dużą ilość. Zatrucie może objawiać się silnymi wymiotami, bólami brzucha i głowy. Większe stężenie prowadzi do halucynacji, porażenia układu nerwowego oraz drgawek.
Czy w tujach kryją się kleszcze?
Kleszcze szczególnie lubią zacienione i wilgotne obszary. Naturalnym środowiskiem dla tych drobnych pasożytów są lasy iglaste, liściaste oraz gęste zarośla. Postępujące ocieplenie klimatu sprawiło jednak, że możemy spotkać je w przydomowych ogrodach i parkach.
Tuje nie są wyjątkiem. Zapewniają kleszczom doskonałe schronienie, przez co pasożyty mogą się na nich gromadzić. Kleszcze w tujach, tak jak i na innych roślinach, stanowią dla ludzi i zwierząt zagrożenie. Z tego powodu warto wprowadzić zabiegi, które pomogą w pozbyciu się kleszczy z ogrodu. Dobrze sprawdzi się również oprysk na kleszcze.
Czy tuje są trujące? Kto powinien uważać?
Zatrucie się przez kontakt z krzewem jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Wyróżnia się jednak dwie grupy osób, które powinny szczególnie uważać na ich obecność w ogrodzie.
Pierwszą z nich są dzieci. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby ich pociecha nie zdecydowała się na zjedzenie fragmentów rośliny. Może ono prowadzić do zatrucia.
Drugą grupą są rolnicy, którzy zajmują się inwentarzem. Spotykane są przypadki koni, które zatruły się tujonem. Na szczęście nie prowadziły one do śmierci zwierząt.
Tujon nie jest substancją, która rozpuszcza się w wodzie. Dlatego nie ma ryzyka, że szkodliwe substancje zawarte w tui przenikną do wód gruntowych i wodopojów.
Zobacz także: