Kiedy najlepiej przesadzać ogórki do gruntu? Idealny moment w maju
Uprawa ogórków w przydomowym ogrodzie nie jest trudna – trzeba mieć na nie trochę miejsca oraz znać prawidłowe terminy siania i przesadzania roślin do gruntu. Najbardziej odpowiednim terminem na wysiew jest połowa maja – po ustaniu wiosennych przymrozków. Podpowiadamy, jak dbać o ogórki.

W skrócie
- Optymalny termin wysiewu ogórków do gruntu przypada na połowę maja, kiedy mija ryzyko przymrozków.
- Odpowiednie przygotowanie gleby, nawożenie oraz regularne podlewanie zapewniają obfite plony ogórków.
- Sadzenie ogórków w odpowiedniej rozstawie i unikanie sąsiedztwa innych roślin dyniowatych sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Spis treści:
Kiedy można sadzić ogórki do gruntu?
Ogórki to warzywa, które nie lubią zimna, dlatego zmarnieją, jeśli więc zostaną wysiane albo wysadzone do gruntu zbyt wcześnie. Optymalną temperaturą, która zapewni sadzonkom ładny wzrost jest około 15oC. Jeśli na termometrze przez kilka dni z rzędu będzie mniej niż 11-12 stopni Celsjusza, wzrost ogórków zostanie zahamowany.
Najlepiej jest więc wstrzymać się z wysiewem ogórków wprost do gruntu mniej więcej do połowy maja - po tzw. "Zimnej Zośce" ryzyko przymrozków w nocy jest niższe. Zanim jednak zdecydujesz się przenieść swoją rozsadę ogórków do szklarni, sprawdź pogodę w swoim regionie - w niektórych miejscach w Polsce połowa maja bywa jeszcze zimna.
Do kiedy można sadzić ogórki do gruntu?
Aby cieszyć się obfitymi plonami, trzeba ogórki posadzić albo posiać nie tylko nie za wcześnie, ale również niezbyt późno. Muszą one bowiem dorosnąć do odpowiedniej wielkości, zawiązać kwiaty, a potem owoce. Na to wszystko potrzeba przynajmniej kilku tygodni. Ostatecznym terminem na wysiew nasion ogórków prosto do gruntu jest połowa czerwca.
Jeśli robisz rozsady ogórków w domu, najbardziej optymalnie jest wysiać je w połowie kwietnia, a w połowie maja (po krótkim hartowaniu) przenieść do gruntu.
Ważne! Jeśli chcesz zapewnić sobie regularny zbiór przez cały sezon letni, wysiej partię nasion co 2 tygodnie, począwszy od połowy maja do połowy czerwca.
Jak sadzić i co dać pod ogórki przy sadzeniu do gruntu?
Do wzrostu, kwitnienia i owocowania, ogórki potrzebują odpowiedniej dawki składników pokarmowych. Najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym i glebie, która łatwo się nagrzewa. Idealne podłoże dla ogórków powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne - najlepiej, aby miało odczyn pH od 6 do 7.
Jak przygotować ziemię, aby obficie plonowały?
- Usuń z rabaty wszystkie chwasty.
- Przekop ziemię na głębokość około 20 cm, aby była rozpulchniona.
- Wymieszaj ziemię z kompostem albo nawozem. Bardzo dobrym pomysłem jest wymieszanie ziemi z obornikiem (niekoniecznie świeżym, ale np. granulowanym) po zakończeniu sezonu, czyli jesienią. Wówczas wiosną rabata będzie zasobna w składniki odżywcze i gotowa do sadzenia warzyw.
Sadzonki ogórków mocno się rozrastają - pamiętaj więc, aby nie sadzić ich zbyt blisko siebie. Jeśli wysiewasz ogórki wprost do gruntu, nasiona umieść w ziemi w odległości co kilka centymetrów - jeśli wykiełkują wszystkie i zrobi się zbyt gęsto, usuniesz najsłabsze sadzonki.
Istotne jest również towarzystwo dla ogórków - nie sadź ich w pobliżu innych roślin dyniowatych (np. dyni, cukinii, arbuza), ale blisko motylkowatych (np. grochu czy fasoli), cebulki lub sałaty.
Czym podlewać i czym nawozić ogórki, żeby plony były obfite?
Ogórki wymagają dostarczania im odpowiedniej dawki składników pokarmowych w czasie sezonu wegetacyjnego. Czym najlepiej je podlewać?
- W uprawie amatorskiej najlepiej stosować gotowe wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do ogórków, pomidorów oraz ziół - na początku wzrostu warzywa te potrzebują bowiem więcej azotu i fosforu, zaś w miarę rozwoju więcej potasu.
- Podstawą nawożenia ogórków (i innych warzyw) są natomiast nawozy naturalne, np. kompost czy biohumus.
- Warta uwagi jest także gnojówka z pokrzywy - to naturalny nawóz, który nie tylko dostarcza roślinie składników pokarmowych, ale także wzmacnia jej odporność na choroby i szkodniki.
Pierwsze nawożenie ogórków wysiewanych do gruntu najlepiej zrobić wtedy, gdy mają kilka liści. Jeśli masz sadzonki z rozsady posadzone w połowie maja, po raz pierwszy zastosuj nawóz na początku czerwca. Kolejne nawożenie przeprowadź wtedy, gdy zobaczysz, że rośliny zawiązują pierwsze owoce.
W przypadku ogórków niezwykle istotne jest pilnowanie, aby nie przesychały, ale były cały czas odpowiednio podlane. Brak wody sprawia, że hamuje się rozwój roślin, a ogórki mają gorzki smak.
Aby uprawiać ogórki gruntowe, potrzebujesz jedynie paczki nasion i kawałka ziemi. Wystarczy w połowie maja wysiać je do gruntu i regularnie podlewać, a przez cały lipiec i sierpień będziesz cieszyć się zdrowymi i pysznymi plonami!