Jest gorszy od kreta. Karczownik może zrobić duże szkody w ogrodzie

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Bolączką niejednego ogrodnika są szkodniki na działce. Do jednych z najbardziej uciążliwych należą gryzonie. Zniszczony trawnik, obumarłe rośliny oraz podgryzione sadzonki to znaki, które mogą świadczyć o tym, że w ogrodzie grasuje karczownik. Dowiedz się, w jaki sposób możesz się go pozbyć.

Karczownik żeruje na roślinach i doprowadza ogród do ruiny. Czy wiesz, po czym go rozpoznać?
Karczownik żeruje na roślinach i doprowadza ogród do ruiny. Czy wiesz, po czym go rozpoznać?123RF/PICSEL

W ogrodzie pojawiają się kolejne kopce? Tym razem to może nie być kret. Poznaj karczownika, czyli zwierzę, które może wykonać w ogrodzie o wiele więcej szkód, niż myślisz.

Po czym rozpoznać karczownika w ogrodzie?

Karczowniki to dość spore gryzonie, których ciało może osiągać od 12 nawet do 25 cm długości. Mają również długi ogon, który może osiągać od 5 do 15 cm długości, Karczowniki lubią otoczenie wody i świetnie pływają, przez co czasami nazywa się je szczurami wodnymi. Karczownik jest ssakiem z rodziny chomikowatych, przez co niektórzy mogą uważać je za podobne do chomików. Mają ciemnobrunatne futro oraz szarawy brzuch.

Karczowniki aktywne są przez cały rok i nie zapadają w sen zimowy. Aktywne są w dzień i w nocy, a ich ulubioną porą na grasowanie w ogrodzie są wczesne godziny poranne. Właśnie dlatego mogą wyrządzić na działce spore szkody, nie tylko wiosna i latem.

Karczowniki uwielbiają wilgotną ziemię, a do ich ulubionych przekąsek należą marchewki, selery oraz korzenie drzew owocowych czy róży.

Jakie ślady pozostawia po sobie karczownik?

Karczowniki, podobnie jak krety tworzą pod ziemią tunele, a na jej powierzchni kopczyki. To właśnie po nich najprościej jest je poznać. W odróżnieniu od kretów, które tworzą wysokie i sterczące kopce, karczowniki pozostawiają po sobie płaskie kopczyki. Krecie tunele są z kolei wyższe niż szersze, w przeciwieństwie do tych tworzonych przez karczowniki.

To właśnie dzięki tunelom i kopczykom najprościej będzie rozpoznać, co grasuje w naszym ogrodzie.

Czy karczownik jest pod ochroną? Jak się go pozbyć?

Karczownik może grasować nie tylko latem i wiosną. Aktywny jest przez cały rok, przez co może atakować nasz ogród również zimą.
Karczownik może grasować nie tylko latem i wiosną. Aktywny jest przez cały rok, przez co może atakować nasz ogród również zimą. 123RF/PICSEL

Karczowniki to wyjątkowo uporczywe szkodniki. W odróżnieniu od kretów, częściowe zniszczenie ich tuneli nie sprawi, że znikną. Te gryzonie odtwarzają tunele i wracają do znajomych miejsc.

Zanim ruszymy na karczowniki, musimy pamiętać, że są objęte częściową ochroną gatunkową jak krety. Z tego powodu poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych oraz szkółek leśnych są chronione. Na naszej działce możemy z nimi walczyć. Warto jednak zadbać o to, aby przeżyły, szczególnie zwierzęta te żyją w stadach rodzinnych.

Do odstraszenia karczowników najlepiej sprawdzą się preparaty na gryzonie. Zawierają one wyciągi z roślin, które odstraszają karczowniki i zmuszają do ucieczki. Sprawdzą się również, popularne na krety, odstraszacze dźwiękowe. Emitują one dźwięki oraz wibracje, które roznoszą się pod ziemią oraz wzdłuż korytarzy gryzoni. Również będą skutecznie trzymały karczowniki z dala od naszego ogrodu.

Niektórzy decydują się jednak na metody mechaniczne i wkopują w ziemię specjalne zapory, które nie pozwalają szkodnikom przedostać się korzeni roślin. Najczęściej są to specjalne siatki o drobnych oczkach, wkopane w ziemię lub specjalne stalowe osłonki, które przeznaczone są do sadzenia młodych roślin.

Żubr w ogniu. Niesamowite zdjęcia polskiego fotografaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas