Pieniądze leżą na ziemi. Ile można dostać za kasztany?
Oprac.: Justyna Nachman
Dojrzałe owoce kasztanów to znany symbol jesieni. Zbierane najczęściej przez dzieci, kojarzą się z jesiennymi figurkami zdobiącymi szkolne klasy czy też wnętrza domów. Mało kto wie, że zebrane kasztany można sprzedać w skupie. Ze sprzedanych zbiorów korzystają w większości firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, które wykorzystują lecznicze właściwości kasztanów. Za ile można sprzedać kasztany w 2024 roku? Jakie kasztany nadają się do skupu i na co są później przetwarzane? Odpowiadamy.
Spis treści:
Ile kosztuje kilogram kasztanów w 2024 r.?
Skup kasztanów w Polsce zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec września. Proponowane ceny za kilogram są zróżnicowane z zależności od wybranego regionu kraju oraz utrzymują się na podobnym poziomie już od kilku lat, tj. ok. 1 zł/kg kasztanów. W tym roku ceny w wybranych województwach kształtują się w następujący sposób:
- woj. zachodniopomorskie – 1 zł/kg;
- woj. lubuskie – 0,50 zł/kg;
- woj. wielkopolskie – 0,70-1 zł/kg;
- woj. mazowieckie – 1 zł/kg;
- woj. pomorskie – 1 zł/kg.
Na cenę kasztanów nakłada się kilka kluczowych czynników, m.in. ich rodzaj. Jadalne kasztany, będące owocem rzadko spotykanego w Polsce kasztana jadalnego Castanea sativa Mill. będą droższe od tych niejadalnych owoców, powszechnie występującego w Polsce kasztanowca pospolitego Aesculus hippocastanum.
Tak samo, jak w przypadku skupu owoców runa leśnego, o cenie skupowanego towaru w postaci kasztanów decyduje ich dostępność w danym sezonie. Na jakość oraz ilość zbiorów mają wpływ panujące wtedy warunki pogodowe. W latach słabszych dla owocowania tego gatunku podaż kasztanów jest ograniczona, przez co ich cena jako towaru wzrasta w skupach.
Do czego wykorzystuje się kasztany oddane do skupu?
Owoce kasztanowca oddawane na skup mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Z uwagi na wysoką zawartość escyny, która zwiększa odporność naczyń włosowatych oraz zapobiega obrzękom, wyciągi z kasztanów są częstym składnikiem kremów na żylaki i hemoroidy oraz preparatów stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej.
Ze względu na swoje właściwości wzmacniające naczynka krwionośne, owoce kasztanowca są również wykorzystywane w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej oraz tej, borykającej się z trądzikiem różowatym.
Ponadto kasztany charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym oraz zmniejszają wydzielanie łoju, przez co są również stosowane w pielęgnacji cery tłustej, mającej skłonność do trądziku pospolitego. Dodatkowo substancje zawarte w tych owocach przyspieszają gojenie się ran i zmian trądzikowych.
Natomiast owoce kasztana jadalnego (nie mylić z kasztanowcem pospolitym) są wykorzystywane w przemyśle gastronomicznym. To pożywna, a na dodatek lekkostrawna przekąska bogata w witaminę C oraz kwas foliowy.
Owoce te są również bogatym źródłem potasu, ponieważ zawierają aż 484 mg tego makroelementu na 100 g produktu. Kasztany jadalne mogą być podawane jako deser w postaci kremu oraz wytrawny farsz do mięs lub naleśników. Całe kasztany możemy również ugotować albo podsmażyć.
Jakie kasztany można oddać na skup?
Kasztany przeznaczone na skup powinny być zdrowe, świeże oraz pozbawione łupin. Owoce ze wszelkimi oznakami chorobowymi, takimi jak pleśń czy ciemne plamy oraz te mechanicznie uszkodzone mogą nie zostać przyjęte przez skupującego. Aby uchronić zebrane kasztany przed zepsuciem, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach, tj. w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Najlepiej w papierowej torbie.
Warto zaznaczyć, że kasztany wykorzystane wcześniej przez dzieci do tworzenia jesiennych figurek również nie nadają się do oddania na skup. Takie owoce są uszkodzone przez nakłuwanie oraz często już mocno wysuszone. Do skupu nie powinny być również oddawane owoce niedojrzałe, zerwane z drzewa.