Jakie kwiaty i warzywa sadzimy w lutym? Prace w ogrodzie w środku zimy
Choć wielu osobom wydaje się, że luty to środek zimy, w ogrodzie przyroda powoli budzi się do życia. Warto to wykorzystać i zacząć działać - wystarczy wiedzieć, co siać w lutym. Z pracami ogrodniczymi nie trzeba przecież czekać do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. Sadzonki niektórych kwiatów i warzyw można przygotować już teraz.
Spis treści:
Co siejemy w lutym do gruntu?
Zwyczajowo prace w ogrodzie rozpoczyna się na dobre dopiero w marcu. Jednak z uwagi na fakt, że ostatnie lata okazują się cieplejsze niż kiedyś, pierwsze rośliny można umieszczać w gruncie już pod koniec lutego - kiedy tylko ziemia się rozmrozi.
Trzeba jednak zacząć od odpowiedniego przygotowania gruntu. Po zimie gleba wymaga przekopania i spulchnienia. Dobrze jest też usunąć chwasty oraz zasilić grunt kompostem. Dopiero takie podłoże będzie właściwe dla nowych roślin.
W lutym jest jeszcze dość chłodno, a rano i wieczorem często zdarzają się przymrozki. Wciąż nie są też wykluczone opady śniegu. Na razie będzie można umieścić więc w ziemi jedynie odporne na niskie temperatury gatunki roślin. A więc - co siejemy w lutym do gruntu?
Świetnie nadają się do tego wczesne odmiany pietruszki, czosnku, marchwi, roszponki i szpinaku. Już teraz można także sadzić bezpośrednio w gruncie rzodkiewkę oraz cebulę.
Po wysianiu do gruntu wybranych warzyw koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio o nie dbać. Najlepiej przykryć zasiewy agrowłókniną - zwłaszcza w czasie spodziewanych przymrozków lub opadów śniegu. Uchroni to siewki przed przemrożeniem.
Co sadzimy w szklarni w lutym?
W lutym warto także zajrzeć do ogrodowej szklarni. Tutaj temperatura jest wyższa i mniej podatna na zmiany niż na dworze. W związku z tym śmiało można zająć się zarówno sadzeniem warzyw, jak i roślin ozdobnych. Warto przy tym pamiętać, że dobrą alternatywą dla szklarni są też tunele foliowe. Rozmnażane w nich rośliny powinny być chronione folią do czasu, gdy ustąpią przymrozki, a temperatura nie będzie spadała poniżej 10-12°C. Wówczas folię będzie można usunąć.
Co sadzimy w szklarni w lutym? Warto postawić na zioła takie jak:
- bazylia,
- majeranek,
- szałwia lekarska,
- estragon,
- rozmaryn.
Można też sadzić warzywa - świetnie sprawdzą się szpinak, karczoch, bób, por, kalarepa, papryka, seler czy kapusta.
W szklarni można też już wysiać truskawki. Potrzebują one ok. 7-8 tygodni na wzrost i osiągnięcie rozmiaru, który pozwoli swobodnie przesadzić rośliny do gruntu. Do tego czasu warunki atmosferyczne w ogrodzie będą już zupełnie inne niż na przedwiośniu.
Luty to wreszcie dobry moment, aby zasiać w szklarni rośliny ozdobne. Jakie rozsady wysiewamy w lutym? Mogą to być jednoroczne kwiaty albo byliny takie jak chaber wielkogłówkowy i ostróżka ogrodowa.
Jakie kwiaty wysiewać w lutym?
Czy w lutym można już sadzić kwiaty? W gruncie - raczej nie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zakupić nasiona i wysiać je w szklarni albo w domu (sadzonki trzeba wówczas ustawić na nasłonecznionym parapecie).
Szczególnie warto już teraz wysiać rośliny o dłuższym okresie wegetacji. Co siać w lutym? Zależnie od upodobań ogrodnika mogą to być takie kwiaty jak:
- petunia ogrodowa,
- niecierpek,
- goździk,
- lwia paszcza,
- różne odmiany surfinii,
- werbena,
- lobelia,
- heliotrop,
- lewkonia.
Nasiona można wysiewać do specjalnie przeznaczonych do tego celu donic wielokomorowych albo doniczek torfowych. Równie dobrze sprawdzą się jednak wszelkie pojemniki, które mierzą min. 5 cm wysokości. Do wykorzystania w tej roli nadają się więc zarówno skrzynie, stare donice, jak i np. opakowania po lodach.
Jak głęboko umieszczać w ziemi poszczególne nasiona? Wszystko zależy od ich rodzaju. Te najdrobniejsze (np. nasiona petunii) wystarczy po prostu rozsiać na powierzchni ziemi - nie trzeba nawet przykrywać ich dodatkową warstwą podłoża. Im nasiona większe, tym głębiej powinny się znaleźć - jeśli zostały zakupione w sklepie ogrodniczym, informacja o terminie oraz głębokości siania będzie widoczna na opakowaniu. W innym przypadku można po prostu zmierzyć nasiona i umieścić je na głębokości 3 razy większej od ich grubości.
Czytaj na Geekweeku | Kiedy jest pierwszy dzień wiosny w 2023 roku?