Jakich zapachów nie lubią kleszcze? Ta roślina przebija wszystko
Coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów na ograniczenie obecności kleszczy w ogrodzie. Okazuje się, że pasożyty te wyjątkowo źle reagują na określone zapachy. Wśród wielu roślin bogatych w olejki eteryczne wyróżnia się jeden gatunek, który nie tylko skutecznie odstrasza kleszcze, ale także ozdabia ogród przez cały sezon oraz przyciąga pożyteczne owady. Mowa o pysznogłówce ogrodowej. Jakie właściwości posiada i jak ją uprawiać, by cieszyć się ogrodem wolnym od kleszczy? Wyjaśniamy.

Jakich zapachów nie lubią kleszcze?
Kleszcze są wrażliwe na intensywne, ziołowe i cytrusowe zapachy. W związku z tym odstraszają je liczne naturalne olejki eteryczne, a już w szczególności:
- lawendowy;
- goździkowy;
- miętowy;
- eukaliptusowy;
- różany;
- tymiankowy;
- z trawy cytrynowej;
- z drzewa herbacianego.
Ich zapach tworzy naturalną barierę ochronną przed atakiem pasożytów. Wystarczy połączyć 5-10 kropli wybranego olejku eterycznego z dwoma łyżkami oleju bazowego, np. oliwy z oliwek. Otrzymany roztwór można dodatkowo rozcieńczyć z wodą i przelać do atomizera. Mieszanka nadaję się do stosowania zarówno na ubrania, jak i bezpośrednio na skórę.
Nieprzyjemne dla kleszczy są również zapachy świeżych i suszonych ziół, takich jak mięta pieprzowa, rozmaryn, szałwia, melisa, tymianek, lawenda, kocimiętka oraz geranium. Rośliną skutecznie odstraszającą kleszcze z ogrodu jest także pysznogłówka ogrodowa. Uprawa tych roślin w ogrodzie może w naturalny sposób zapobiegać pojawianiu się niechcianych pasożytów w pobliżu domu. Wymienione gatunki nadają się zarówno do uprawy doniczkowej, jak i gruntowej.
Czy pysznogłówka ogrodowa odstrasza kleszcze?
Pysznogłówka ogrodowa Monarda hybrida - znana również jako bergamotka - to bylina wieloletnia o dekoracyjnych kwiatach w różnych odcieniach: czerwieni, różu, fioletu i bieli. Za sprawą intensywnego, cytrusowo-ziołowego zapachu, oprócz funkcji ozdobnej na rabatach, działa również odstraszająco na kleszcze, jednocześnie przyciągając pożyteczne owady - pszczoły i motyle.
Najlepszym miejscem do sadzenia pysznogłówki są przestrzenie często użytkowane w sezonie letnim: okolice tarasów, altan, ścieżek ogrodowych, miejsc zabaw dzieci oraz stref wypoczynkowych. Sprawdza się zarówno w gruncie - na rabatach i wzdłuż ogrodzeń - jak i w dużych donicach na tarasie czy balkonie.
- Kiedy sadzić pysznogłówkę?
Pysznogłówkę sadzi się wiosną (marzec-maj) lub jesienią (wrzesień-październik). Roślina najlepiej przyjmuje się w wilgotnym podłożu, przy umiarkowanych temperaturach (powyżej 5ºC). Można sadzić zarówno młode sadzonki, jak i podzielone kępy starszych roślin. Wysiew nasion pysznogłówki możliwy jest wczesną wiosną lub późną jesienią, bezpośrednio do gruntu.
- Jak sadzić pysznogłówkę?
Do uprawy należy wybrać miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Pysznogłówka preferuje glebę żyzną, wilgotną i dobrze przepuszczalną. Przed sadzeniem warto zanurzyć korzenie w wodzie na 1-3 godziny. Sadzonki należy umieszczać w gruncie tak, aby korona (miejsce, z którego wyrastają pędy) znajdowała się tuż pod powierzchnią gleby, ale liście były widoczne. Odstępy między roślinami powinny wynosić 20-30 cm. Ułatwia to cyrkulację powietrza i ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Po posadzeniu wszystkie rośliny należy obficie podlać i dbać o odpowiednie nawodnienie gleby w pierwszym sezonie wzrostu.
- Pielęgnacja pysznogłówki
Roślina jest mrozoodporna i nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Zaleca się regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów pysznogłówki, co pobudza ją do ponownego kwitnienia. Co kilka lat warto dzielić kępy, aby odmłodzić roślinę i zmniejszyć ryzyko występowania chorób. Nadmierne zagęszczenie pysznogłówki sprzyja m.in. rozwojowi mączniaka prawdziwego.