Jak zużywać mniej gazu? Te sztuczki pozwolą na duże oszczędności
Ogrzewanie gazowe powoduje obawy wśród wielu użytkowników. Szczególnie teraz, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Jesień i zima będą wyzwaniem finansowym dla wielu gospodarstw domowych. Warto więc sprawdzić, czy jest możliwość oszczędzania na gazie. Kilka prostych trików z pewnością pozwoli obniżyć rachunki.
Ceny ogrzewania gazowego, prądu czy węgla drastycznie rosną. Bolesny jest też spadek dochodów spowodowany inflacją. Skoro nie jesteśmy w stanie zarabiać więcej przy rosnących wydatkach, musimy znaleźć inne sposoby na przetrwanie. Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazem?
Spis treści:
Po co oszczędzać gaz?
Oszczędzanie gazu nie ma na celu wyłącznie zmniejszenia naszych wydatków. Oszczędzanie gazu jest również konieczne ze względu na niedobory tego surowca w krajach Unii Europejskiej. Powodem takiego stanu rzeczy jest odcięcie dostaw przez Gazprom. Komisja Europejska stara się nadrobić braki. Z prognoz jednak wynika, że w sezonie zimowym może nam zabraknąć 20 mld metrów sześciennych gazu.
Jak działa ogrzewanie domu gazem?
Ogrzewanie gazowe, mimo iż w obecnej sytuacji przeraża wielu użytkowników, jest wciąż chwalonym systemem grzewczym. Do korzystania z ogrzewania gazowego potrzebujemy jedynie pieca lub kotła. Piece gazowe zajmują mało przestrzeni i nie wymagają budowy kotłowni. Należy je połączyć z siecią gazową, zaprogramować i pamiętać o regularnych przeglądach.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu gazem?
Prognozy zapowiadają, że już na początku 2023 roku ceny gazu będą jeszcze wyższe niż obecnie. Informacja ta dobija wielu, szczególnie że nastał sezon grzewczy. Dlatego też dobrze będzie już teraz zacząć oszczędzać. Na sam początek, przed rozpoczęciem sezonu warto zweryfikować stan techniczny sieci gazowej. Zapowietrzone grzejniki skutkują słabszym grzaniem mimo poboru dużej ilości energii. Jest to niekorzystne dla naszych rachunków.
Powinniśmy również ogrzewać nasze mieszkanie z głową. Może się okazać, że obniżenie temperatury o jeden stopień znacząco poprawi nasze rachunki. Dobrze będzie również korzystać z naturalnych źródeł ciepła. Dobrze więc będzie za dnia odsłonić okna, by słońce przebijało się do mieszkania lekko je nagrzewając. W nocy należy jednak pamiętać o zasłonięciu okien. Roleta czy żaluzja z pewnością w jakimś stopniu zablokują ciepłu ucieczkę z mieszkania.
Które ogrzewanie domu jest najtańsze?
Niektórzy zastanawiają się nad tym, jakie ogrzewanie pozwoli im najwięcej zaoszczędzić w sezonie grzewczym. Obecnie cena większości paliw grzewczych wzrosła. Są jednak wciąż takie systemy, które pozwalają nam wydać mniej w porównaniu z innymi. Polecane są odnawialne źródła energii. Warto więc zastanowić się nad pompą ciepła, piecem na drewno lub ogrzewaniem na podczerwień.
Jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe i zużywać mniej gazu?
Odpowiednio ustawiona temperatura pieca może zdziałać wiele. Aby nasz kocioł sprawdzał się jak najlepiej, ważne będzie ustawienie go na odpowiednią temperaturę. Sterownik najlepiej ustawić na 40-50 stopni Celsjusza. Gaz zaoszczędzić możemy również przy dobrej izolacji budynku. Nie ponosimy wtedy wielkich strat w wypalonej energii cieplnej.
Ważną kwestią jest również temperatura w pomieszczeniach. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego najlepszą temperaturą dla człowieka jest 20 stopni. Istnieją jednak podziały w zależności od pomieszczenia. Dlatego też najlepsze temperatury to:
- 20-22 stopnie w salonie,
- 16-19 stopni w kuchni,
- 17-19 stopni w sypialni,
- 22-24 stopnie w łazience,
- 20-22 stopnie w pokoju dziecięcym.
Komu przysługuje "Dodatek do gazu 2022"?
21 września 2022 roku ruszył projekt "Dodatek do gazu 2022". Pozwala otrzymać jednorazowe dofinansowanie gazu wynoszące 500 zł. Osoby, które zgłoszą się o wsparcie, otrzymają pieniądze w październiku.
Różnica między programem "Dodatek do gazu 2022" a dodatkiem osłonowym jest taka, że tutaj nie musimy spełniać progów dochodowych. Przypomnijmy, że przy dodatku osłonowym dochód gospodarstwa nie może przekroczyć max. 2100 zł netto.
***
Czytaj także: