Susza w Polsce. Ucierpiała już połowa województw

Suszę rolniczą od 11 lipca do 10 września stwierdzono w ośmiu województwach w Polsce. Największy niedobór wody wystąpił na terenie woj. zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego. Susza dotyka przede wszystkim uprawy kukurydzy - przekazał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Według najnowszych danych susza rolnicza w Polsce dotknęła już połowy województw
Według najnowszych danych susza rolnicza w Polsce dotknęła już połowy województwANADOLU AGENCYGetty Images

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju, ale suszę rolniczą odnotowano w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na Pobrzeżu Słowińskim, Pojezierzu Wielkopolskim oraz w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, na Pojezierzu Pomorskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Najmniejszy niedobór był w woj. południowych i we wschodniej części woj. lubelskiego.

Susza. Które uprawy najbardziej ucierpiały?

Susza występowała w ośmiu monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, buraka cukrowego, chmielu oraz warzyw gruntowych. Od 11 lipca do 10 września 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę notowano w 225 gminach (9 proc. gmin Polski).

IUNG stwierdził, że w ostatnim okresie monitorowania zmniejszył się zasięg suszy rolniczej dla upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych oraz chmielu. Natomiast wystąpił wzrost zasięgu suszy dla upraw ziemniaka oraz buraka cukrowego.

Coraz częstsze niedobory wody

Instytut przypomniał, że w tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 10 września opracowano 12 raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie dla 14 upraw stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw.

Susza w Holandii. "Musimy uczyć się od krajów południa"Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas