Jak oszczędzać na prądzie i ogrzewaniu? Proste sposoby na niższe rachunki

W dobie kryzysu kosztów życia chyba wszyscy szukamy sposobów na to, jak na co dzień możemy chociaż trochę zaoszczędzić. Ale kto powiedział, że względy ekonomicznie nie mogą przy okazji łączyć się z ekologią? Oto kilka prostych sposobów na to, jak oszczędzać w domu na ogrzewaniu i prądzie i jednocześnie zadbać o naszą planetę.

Aby w domu było ciepło nie musimy rozkręcać kaloryfera na najwyższą wartość. Wystarczy zastosować kilka prostych i tanich sposobów na obniżenie rachunków
Aby w domu było ciepło nie musimy rozkręcać kaloryfera na najwyższą wartość. Wystarczy zastosować kilka prostych i tanich sposobów na obniżenie rachunkówConstruction Photography/AvalonGetty Images

Ciepło się ubieraj i nie przegrzewaj mieszkania

W polskich domach przyzwyczailiśmy się do tego, że w sezonie grzewczym lubimy rozkręcać kaloryfery "na cały regulator". Potwierdzają to badania, które wskazują, że średnia temperatura w polskich domach to 22°C. Tymczasem, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, odpowiednia temperatura w mieszkaniu to między 18 a 20 stopni Celsjusza.

Wyliczono, że obniżenie temperatury pomieszczeń w domu zaledwie o jeden stopień Celsjusza (z 22 do 21 stopni) to oszczędności na poziomie 5-8 proc. Jeśli spadnie ona o kilka kolejnych kresek - zapłacimy za ciepło jeszcze mniej.

Oczywiście nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką metodę oszczędzania. Lekarze podkreślają jednak, że temperatura powyżej 22 stopni Celsjusza dobrze zrobi tylko osobom starszym, schorowanym i niemowlakom. Zdrowym osobom najlepiej będzie w ok. 20°C.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, ale 20 czy 19 stopni to dla nas za zimno, pamiętajmy o ciepłych ubraniach. We własnym mieszkaniu łatwo przyzwyczaić się do chodzenia w t-shircie, ale przez to możemy płacić wyższe rachunki za ciepło. Tymczasem wystarczą ciepłe skarpetki i bluza, aby poczuć się równie komfortowo i zaoszczędzić na rachunkach.

Aby ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu, dobrze jest zainstalować dodatkowe uszczelki w oknie lub wymienić stare na nowsze i grubsze123RF/PICSEL

Uszczelnij okna i drzwi, odpowietrz kaloryfer

"W mieszkaniu jest zimno, więc najlepiej rozkręcić kaloryfer i tak go zostawić" - kto z nas nigdy tak nie zrobił, niech pierwszy rzuci kamień. Ale na dłuższą metę nie jest to słuszne rozwiązanie, bo na pewno negatywnie odbije się to na naszych portfelach.

Chłodne powietrze w domu, szczególnie jeśli wynajmujemy starsze mieszkanie, może być spowodowane nadmierną utratą ciepła z pomieszczeń. To niestety często występujący problem, ale stosunkowo łatwy do naprawienia.

Gdy w naszym mieszkaniu ciągle jest zimno i nie pomaga nawet rozkręcenie wszystkich kaloryferów na maksymalną wartość, wówczas trzeba sprawdzić m.in. szczelność okien i drzwi. W przypadku gdy przez szczeliny dostaje się zimne powietrze, możemy zatrzymać je dzięki ogólnodostępnym i tanim uszczelkom. Okna warto przełączyć też w "tryb zimowy". Jak to zrobić wyjaśniamy w tym poradniku.

Aby pralka zbyt szybko się nie zepsuła, należy dbać o jej regularną konserwacjęOleksandr LatkunAgencja FORUM

Pierz i zmywaj nocą oraz dbaj o sprzęt

Ceny energii przez ostatni rok poszybowały w górę, więc trudno się dziwić, że każdy z nas szuka oszczędności również i pod tym kątem. Jest jednak kilka sposobów, które choć trochę obniżą rachunki za prąd.

Jednym z nich jest takie zaplanowanie czynności domowych, aby skorzystać z możliwie najbardziej korzystnej oferty operatora energii. Są taryfy, w których za prąd używany w nocy (np. między 22:00 a 6:00 rano) zapłacimy mniej. Dlatego właśnie wtedy najlepiej włączyć "prądożerne" sprzęty, takie jak pralka czy zmywarka. Oczywiście pod warunkiem, że mamy taką właśnie taryfę u operatora.

Aby do wysokich rachunków za prąd nagle nie trzeba było doliczyć astronomicznych kwot za naprawę czy nowy sprzęt AGD, warto pamiętać też o odpowiedniej konserwacji. Regularne czyszczenie pralki, ograniczanie gromadzenia się lodu w zamrażarce czy odkamienianie czajnika to tylko kilka sposobów na to, aby artykuły gospodarstwa domowego posłużyły nam długo i bezawaryjnie, a przy tym - bez dodatkowych wydatków na naprawę lub wymianę. 

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachNewseria Innowacjemateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas