Skuteczne sposoby na oszczędzanie ciepła w domu

Oszczędzanie ciepła w budynkach mieszkalnym ma duże znaczenie zarówno w kontekście ekonomii, jak i ekologii. W obliczu rosnących cen gazy, prądu oraz opału wiele osób zastanawia się, w jaki sposób obniżyć rachunki za energię. Jak oszczędzać ciepło w domu? Przedstawiamy skuteczne, sprawdzone sposoby.

Jak oszczędzać ciepło w domu i obniżyć comiesięczne rachunki? Przeczytaj, co możesz zrobić, by nie marnować energii
Jak oszczędzać ciepło w domu i obniżyć comiesięczne rachunki? Przeczytaj, co możesz zrobić, by nie marnować energii123RF/PICSEL
Jak oszczędzać ciepło w domu i obniżyć comiesięczne rachunki? Przeczytaj, co możesz zrobić, by nie marnować energii123RF/PICSEL

Ogrzewanie mieszkania w okresie jesienno-zimowym to bardzo ważny aspekt, zapewniający domownikom komfort, bezpieczeństwo oraz zdrowie. Ważne jest jednak, aby robić to z głową, pamiętając o najważniejszych zasadach.

Jaką temperaturę należy utrzymywać w mieszkaniu?

Wiele zależy od indywidualnych upodobań mieszkańców, przyjmuje się jednak, że optymalna temperatura to ok. 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia, 18 stopni w sypialni oraz 24 stopni w łazience. Warto na bieżąco monitorować temperaturę w domu, by nie przegrzewać ani nie wychładzać pomieszczeń. 

Konieczne jest również ich regularne wietrzenie - zapewnia to nie tylko optymalną cyrkulacje powietrza i chroni przed powstawaniem wilgoci. 

Jak oszczędzać ciepło w domu? Termomodernizacja to podstawa

Jeśli chcesz, aby w twoim mieszkaniu było ciepło, musisz zadbać o odpowiednią szczelność okien oraz drzwi. Zalecane jest także ocieplenie budynku i likwidacja mostków ciepła. Dzięki temu ubytek energetyczny będzie znacznie mniejszy. Specjaliści twierdzą, że wymiana okien i drzwi potrafi zmniejszyć zużycie ciepła aż o 50 procent. 

Regularny przegląd instalacji grzewczej

Stan techniczny wszystkich urządzeń grzewczych należy sprawdzić jeszcze przed nadejściem pierwszych chłodów. Warto zweryfikować, czy osad lub inne zanieczyszczenia nie obniżają sprawności kotła grzewczego, należy również odpowietrzyć kaloryfery. 

Częstotliwość przeglądów instalacji grzewczej uzależniona jest od jej rodzaju oraz wieku. Najlepiej, jeśli wykonuje do specjalista w tej dziedzinie. 

Prawidłowy układ mebli w pomieszczeniach

Mogłoby się wydawać, że ten aspekt nie ma większego znaczenia, jest jednak zupełnie inaczej. W wielu mieszkaniach można zauważyć kaloryfery zastawione meblami lub zasłonięte firankami i długimi zasłonami. Wszystko to utrudnia rozprzestrzenianie się ciepła emitowanego przez kaloryfery, a tym samym zmniejsza ich wydajność.

Grzejniki nie powinny być zabudowane ani w żaden sposób zasłonięte, a ich minimalna odległość od mebli to 1 m. 

Kontrola temperatury w mieszkaniu

Skutecznym sposobem na oszczędzanie ciepła w domu jest również regulowanie temperatury w poszczególnych jego częściach. Zaleca się delikatne skręcanie kaloryferów w aktualnie nieużywanych pomieszczeniach, należy również zmniejszać ich moc wychodząc z domu. Niezalecane jest natomiast całkowite wyłączanie grzejników, ponieważ prowadzi to do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń.

Znacznie większe zużycie energii konieczne jest do ponownego nagrzania ich, niż utrzymania stałej temperatury na nieco niższym poziomie. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaledwie o 1 stopniej Celsjusza umożliwia zaoszczędzenie 5 proc ciepła.

Kaloryfery wyposażone w termostaty umożliwiają regulowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach123RF/PICSEL

Wykorzystywanie naturalnej energii słonecznej w ciągu dnia

Promienie słoneczne docierają do naszych mieszkań nawet w czasie wyjątkowo zimnych dni. Warto z nich korzystać, ponieważ znacząco podnoszą temperaturę we wnętrzach, co pozwala na zmniejszenie mocy grzejników.

W słoneczne dni lepiej więc nie zasłaniać okien roletami czy zasłonami, lecz pozwalać pomieszczeniom się nagrzewać. Szczególnie ważne jest to w przypadku mieszkań z ekspozycją okien na południe oraz wschód.

Wietrzenie mieszkania z umiarem

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji i dostępu świeżego powietrza jest niezwykle ważne. Badania dowodzą, że wpływa również na komfort domowników. Należy więc wietrzyć pomieszczenia regularnie, lecz krótko (np. przez kilka minut codziennie), tak by nadmiernie nie wychładzać mieszkania.

Bardzo ważną kwestią jest również wyłączanie kaloryferów w trakcie wietrzenia domu. W innym przypadku doprowadzamy do niepotrzebnej utraty ciepła.

Montaż ekranów grzejnikowych

Ten prosty zabieg sprawia, że ciepło emitowane jest wyłącznie do środka pomieszczenia, bez zbędnego nagrzewania ścian i uciekania przez nie na zewnątrz budynku. Ekrany grzejnikowe zbudowane są ze specjalnych materiałów izolacyjnych, które odbijają aż 90 proc. ciepła.

Ogrzewanie wspólnych części budynku

Aby oszczędzanie ciepła w domu było efektywne, należy zadbać nie tylko o własne mieszkanie, ale również pozostałe części budynku, takie jak korytarze, piwnice itp. W czasie zimnych dni należy zamykać okna oraz drzwi na klatkach schodowych. Warto również zwrócić uwagę na ustawienia kaloryferów na korytarzach.

Systemy smart home pozwalają na ekonomiczne gospodarowanie energią i umożliwiają oszczędzanie ciepła w domu123RF/PICSEL

Jak oszczędzać ciepło w domu - z pomocą przychodzą systemy smart home

Inteligentne budynki są coraz popularniejszym rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści. Systemy na bieżąco monitorujące temperaturę w pomieszczeniach oraz dopasowujące ją do naszych potrzeb pozwalają na poczynienie wielu oszczędności.

Dzięki nim możemy np. zmniejszyć ogrzewanie w domu już po wyjściu z niego, natomiast czujniki ruchu automatycznie skręcają kaloryfery w obecnie nieużywanych pomieszczeniach. 

Czytaj również:

Zobacz także:

Prezes Wód Polskich o skażeniu Odry: To gigantyczna katastrofa. Nie mamy potwierdzenia co do rtęciPolsat NewsPolsat News