Gwiazda betlejemska obsypie się czerwonymi liśćmi. Kluczowe jest światło
Oprac.: Tomasz Wróblewski
W grudniu gwiazda betlejemska, obok choinek, to chyba najczęściej sprzedawana roślina. Powszechnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jednak nie każdy wie, że może zdobić stół czy parapet nawet przez cały rok. Przy odpowiedniej pielęgnacji jej soczyste czerwone liście zachowają kolor aż do kolejnych świąt. Masz gwiazdę betlejemską w domu i chcesz ją hodować? Zobacz, jak przedłużyć życie tej piękności.
Spis treści:
Gwiazda betlejemska. Co to za roślina?
Gwiazda betlejemska pojawia się w kwiaciarniach w grudniu - to również okres, na który właśnie przypada jej kwitnienie. Jej właściwa nazwa to wilczomlecz piękny lub wilczomlecz nadobny, choć powszechnie zwie się ją również poinsecją. Ma to bezpośredni związek z oficjalnym odkrywcą gatunku - Joelem Poinsettem, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. Odkrył gwiazdę betlejemską podczas prac badawczych na terenie Meksyku.
Skąd więc dokładnie się wzięła poinsecja? Roślina pochodzi z Ameryki Środkowej i Północnej. To tam hodowano jej pierwsze ciepłolubne odmiany. Okazało się jednak, że niektóre z nich całkiem dobrze czują się także w nieco bardziej umiarkowanych warunkach europejskich. Gwiazda Betlejemska stała się więc roślinnym symbolem Bożego Narodzenia, a jej sprzedaż w okresie przedświątecznym bije co roku rekordy.
Ta najpopularniejsza, doniczkowa odmiana hodowlana wilczomlecza może sięgać nawet 50 cm wzwyż. Jej liście są ciemnozielone i mogą wyrastać na długość nawet 20 cm. Z kolei przylistki mają znacznie bardziej intensywną, bo czerwoną barwę, choć znane są też odmiany kremowe, białe i żółte. Rozetowy kształt przylistków przywodzi na myśl kwiat, jednak w rzeczywistości mają one strukturę liści. Ich wygląd sprawia, że doskonale wpisują się w bożonarodzeniowy klimat.
Jak uprawiać i dbać o gwiazdę betlejemską?
Wbrew powszechnej opinii gwiazda betlejemska nie musi być rośliną jednorazową, która po świętach ląduje w koszu! Jeśli o nią odpowiednio zadbasz, jej przylistki mogą przetrwać do kolejnych świąt, przez cały rok zdobiąc pomieszczenie. Co prawda w tym celu trzeba poświęcić roślinie sporo uwagi, jednak przynosi to dużą satysfakcję.
Jak zatem cieszyć się jej urokiem nawet latem? W pierwszej kolejności przygotuj odpowiednie stanowisko, donicę oraz ziemię. Wilczomlecz to tzw. roślina dnia krótkiego. To znaczy, że aby mogła zakwitnąć i wytworzyć przylistki, potrzebuje częściowego zaciemnienia.
Gdzie postawić gwiazdę betlejemską?
Roślina z pewnością nie lubi dużego chłodu. Optymalna dla niej temperatura to od 18 do 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach jej części mogą dłużej zachować swoją barwę. Kwiat najlepiej czuje się na parapetach lub meblach, na które docierają umiarkowane promienie słońca.
Najgorsze, co możesz zrobić, to ustawić gwiazdę betlejemską w pobliżu grzejnika lub innego źródła ciepła. Przesuszone powietrze i zbyt wysoka temperatura to coś, czego absolutnie powinien unikać hodowca tego gatunku. Uważaj także, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi roślina, nie spadła poniżej 12 stopni Celsjusza.
Jaka ziemia do gwiazdy betlejemskiej?W sklepach znajdziesz przeważnie gwiazdę betlejemską w podłożu, które jest dla niej optymalne. Kupując ją z zamiarem wielosezonowej hodowli, musisz rzecz jasna zadbać o wymianę ziemi na żyźniejszą. Najlepiej zmieszać ją z keramzytem i piaskiem, aby zapewnić w doniczce odpowiedni drenaż. Największe efekty można odnieść przy stosowaniu gleby o odczynie pH 5,8-6,5.
Jaką donicę wybrać?Doniczka dla poinsecji powinna mieć specjalne otwory odpływowe. Dzięki temu nawet przy nadmiernym podlewaniu woda nie będzie zalegać w jej systemie korzeniowym i prowadzić do gnicia.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiejNie tylko stanowisko i ziemia mają znaczenie w uprawie tej rośliny. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim jej odpowiednie podlewanie. Istotna jest także, jeśli zajdzie taka konieczność, technika przesadzania.
Wilczomlecz nie znosi przesadnej wilgoci. Roślinę najlepiej podlewać raz na dwa dni, ale należy również uważnie przyglądać się wierzchniej warstwie gleby w donicy. Przed kolejnym podlaniem powinna być sucha. Sam proces nawodnienia także przeprowadzaj z głową. Wodę wlewaj do doniczki stopniowo, aby dotarła w równym stopniu do każdej części systemu korzeniowego.
Co zrobić, aby gwiazda betlejemska zakwitła?
Jeśli chcesz doprowadzić do ponownego kwitnienia wilczomlecza, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zabiegi trzeba zacząć już wczesną jesienią, czyli we wrześniu. Przez 8 tygodni każdego dnia zapewnij roślinie całkowitą ciemność. Powinna znajdować się w tak przygotowanym pomieszczeniu przez 12-14 godzin dziennie.
Jeśli nie masz do tego warunków (np. spiżarni, piwnicy itp.), możesz okryć poinsecję kartonem lub wiadrem. Chodzi o całkowite zablokowanie dopływu światła do gwiazdy betlejemskiej.
Między Bożym Narodzeniem a wrześniem kolejnego roku jest jednak sporo czasu. Co w tym czasie robić z rośliną? Twój plan pielęgnacyjny może przebiegać następująco:
- Po przekwitnięciu rośliny wiosną przytnij jej pędy, pozostawiając kilka węzłów na każdym z nich.
- Gdy zrobi się cieplej, wystaw gwiazdę na parapet lub balkon - uważaj jednak na zbyt ostre promienie słońca. Warto wówczas co 2 tygodnie zastosować nawóz.
- Na przełomie lata i jesieni gwiazdę betlejemską należy schować do wnętrza mieszkania, wciąż gwarantując jej jasne stanowisko.
Co zrobić, aby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?
Te same czynniki, o których była mowa w kontekście uprawy i kwitnienia poinsecji, będą miały znaczenie dla intensywności jej koloru. Najważniejsze jest jednak odpowiednie światło. Gwiazda betlejemska za nim przepada, jednak palące promienie słońca mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.
Jeśli znajdziesz dla niej jasne stanowisko zarówno w okresie Świąt, jak i po Nowym Roku, liście długo utrzymają swoją barwę i będą cieszyć oko domowników. Urokowi gwiazdy betlejemskiej sprzyja także unikanie przeciągów. Przymierzając się do kupna tej rośliny w grudniu, wybieraj raczej te okazy przechowywane we wnętrzach, a nie w stałym zimnie, np. na stoiskach targowych.