Gwiazda betlejemska gubi liście. To powód do obaw?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Gwiazda betlejemska to roślina, która najczęściej pojawia się w naszych domach w okresie świątecznym. Przez to, że kwitnie w zimę, ozdabia nasze wnętrza intensywnymi barwami i dodaje im uroku. Estetyczny efekt może zostać jednak szybko popsuty, jeśli roślina zacznie gubić liście. Sprawdź, jakie są tego najczęstsze przyczyny. Czy wiesz, jak uratować gwiazdą betlejemską?
Gwiazda betlejemska to jeden z częstych upominków w okresie świątecznym. Sprawdź, w jaki sposób o nią zadbać, aby mogła przez długi czas ozdabiać twój dom lub twoich znajomych.
Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?
Roślina jest niezwykle wrażliwa na nagłe spadki temperatury. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn gubienia przez nią liści. Optymalna temperatura do jej rozwoju to 15-21 st. C. Z tego powodu warto zadbać, aby podczas transportu z kwiaciarni do domu, owinąć roślinę szczelnie papierem. Jeśli dzień jest mroźny lub wietrzny, lepiej jest przełożyć zakup na inny moment. Nawet kilka minut w temperaturze poniżej 10 st. C może sprawić, że gwiazda betlejemska nie postoi w naszym domu zbyt długo.
Drugim powodem, przez który gwiazda betlejemska może gubić liście, jest podlewanie. Okazuje się, że nie wystarczy jej jedynie regularnie podlewać. Gwiazda betlejemska w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności zaczyna stopniowo od dołu żółknąć i zasychać, a jej liście zwijają się i opadają. Aby zatrzymać ten proces, roślinę warto codziennie zraszać. Jedynie kwiatostany powinny jednak pozostać suche.
Gwiazda betlejemska lubi miejsca mocno nasłonecznione. Liście może tracić przez to, że stoi w zbyt ciemnym miejscu. Krótkie zimowe dni nie polepszają sytuacji. Dlatego dobrze jest stawiać ją na słonecznych parapetach. Poradzi sobie nawet z bezpośrednim nasłonecznieniem.
Czynnikiem, który może powodować przekwitanie rośliny, jest etylen. Gwiazdy betlejemskie wytwarzają jego duże ilości. Może on na nie negatywnie wpłynąć szczególnie w sytuacjach, kiedy roślina owinięta jest folią. Gaz nie może się ulatniać, a przez to przyśpiesza starzenie się gwiazdy betlejemskiej. Może to być szczególnie widoczne w przypadku roślin kupionych w supermarketach.
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
Gwiazda betlejemska to roślina, która lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca. Nie warto jej ustawiać w miejscach, w których narażona jest na przeciągi i nagłe spadki temperatury. Odpowiada jej lekko wilgotne powietrze, dlatego nie powinniśmy ustawiać je w pobliżu kaloryferów oraz w miejscach, gdzie powietrze jest suche i ciepłe.
Roślina lubi żyzną glebę. Można ją zasilać nawozem do roślin kwitnących raz na 2-3 tygodnie.
Warto pamiętać, że gwiazda betlejemska jest dość wrażliwa na przelanie. Powinniśmy ją podlewać, dopiero kiedy zauważymy, że ziemia w doniczce jest przeschnięta. W doniczce powinny natomiast znajdować się w dnie dziurki, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł zostać odprowadzony.
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Gwiazdę betlejemską można podlewać na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest wlewanie wody bezpośrednio na podłoże w doniczce. Należy to robić za każdym razem, kiedy zauważymy, że górna warstwa podłoża jest sucha. Wodę wlewamy stopniowo, tak aby bryła korzeniowa była równomiernie nawilżona. Należy zadbać szczególnie o to, aby korzenie w centrum doniczki nie były wyschnięte.
Gwiazdę betlejemską można również podlewać przez podstawkę. Wystarczy wlać do niej wodę i pozostawić ją tam na 15 minut. Taki zabieg można powtarzać co dwa, trzy dni.
Dobrym sposobem na podlewanie rośliny jest również zanurzenie jej w wodzie raz lub dwa razy w tygodniu. W zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i stanowiska, gwiazda betlejemska może wymagać zabiegu częściej lub rzadziej.