Grudnik więdnie. Jak reanimować i uratować kaktus bożonarodzeniowy?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Grudnik to dla wielu osób jeden z symboli Bożego Narodzenia. Roślina ma charakterystyczne płaskie łodygi, a do tego kwitnie nawet dwa razy w roku – i to przez kilka miesięcy. Zdarza się jednak, że zaczyna więdnąć. Dlaczego tak się dzieje i jak uratować kaktusa bożonarodzeniowego?

Szlumbergera (kwiat grudnik) to roślina, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych.
Szlumbergera (kwiat grudnik) to roślina, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych.123RF/PICSEL

Dlaczego grudnik więdnie?

Grudnik to roślina, która nie jest szczególnie wymagająca w kontekście pielęgnacji, a do tego cechuje się stosunkowo dużą odpornością na choroby. Z czego może zatem wynikać pogorszenie się jej stanu? 

Więdnięcie grudnika a nieodpowiednia pielęgnacja Grudnik, który jest również znany pod nazwą szlumbergera czy kaktus bożonarodzeniowy, ma pędy, w których magazynuje wodę. W związku z tym dobrze radzi sobie z lekkim przesuszeniem. Nie należy jednak dopuszczać do całkowitego wyschnięcia wody w doniczce, a w okresie kwitnienia podlewać roślinę regularnie co 3-4 dni. Jeśli jest za sucho, grudnik traci ładny wygląd. 

Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo podatny na przelanie. Korzenie nigdy nie powinny znajdować się w zbyt mokrym podłożu. To powoduje ich gnicie i prowadzi do problemów z odpowiednim odżywianiem oraz nawodnieniem pędów. Roślina w konsekwencji więdnie, a z czasem nawet obumiera, jeśli w porę się nie zareaguje. 

Złe stanowisko rośliny a jej pogarszająca się kondycja Pogarszająca się kondycja szlumbergery jest często także spowodowana nieodpowiednim stanowiskiem. Grudnik nie powinien mieć kontaktu bezpośrednio z promieniami słońca, ponieważ te mogą spowodować poparzenia. Ważne jest także to, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi kwiat, nie była zbyt wysoka. Optymalna wynosi około 20°C. Jeśli okaz będzie stał na parapecie nad grzejnikiem, w łazience lub po prostu nadmiernie ogrzewanym pomieszczeniu, jego pędy będą zbyt szybko traciły wodę. 

W kontekście stanowiska bardzo ważna jest także sama doniczka, w której znajduje się szlumbergera. Nie powinna być ona za duża. W takiej sytuacji korzenie będą miały zbyt dużo przestrzeni, ponieważ ich system nie jest mocno rozbudowany. To z kolei może powodować zastoje wody w podłożu i zwiększać ryzyko gnicia rośliny. 

Choroby grudnika powodujące więdnięcieZasadniczo kaktus bożonarodzeniowy jest odporny na choroby. Zdarza się jednak, że atakują go szkodniki czy grzyby, których działanie może objawiać się właśnie więdnięciem. Pędy tracą pierwotny wygląd i strukturę np. wtedy, gdy roślinę zaatakują tarczniki. 

Jak uratować kwiat grudnik?

Aby uratować swoją roślinę, przede wszystkim powinieneś dobrać sposób działania do problemu, z jakim będziesz się zmagał. W związku z tym przyjrzyj się swojemu okazowi. Zobacz, czy jego podłoże nie jest zbyt wilgotne, czy nie jest narażony na poparzenia słoneczne, czy nie występują na jego powierzchni szkodniki lub czy jego doniczka nie jest dla niego zbyt duża. 

Warto wypróbować poniższe sposoby w przypadku konkretnych problemów. 

Przelanie rośliny Wyjmij grudnika z mokrego podłoża. Usuń przegniłe elementy systemu korzeniowego i umieść całość w nowej, rozluźnionej ziemi. Unikaj ponownego przelewania, ale uważaj też na przesuszenie swojego okazu. 

Przesuszenie szlumbergery Zacznij podlewać kaktusa raz na 3-4 dni w okresie kwitnienia i zadbaj, aby w czasie spoczynku rośliny ziemia nigdy całkowicie nie przesychała. Unikaj jednak aplikowania zbyt dużej ilości wody na raz. Nie poprawi to szybciej kondycji Twojego okazu, a może nawet spowodować gnicie korzeni. 

Umieszczenie kaktusa na nieodpowiednim stanowisku Umieść kaktusa w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu (lubi cień szczególnie w okresie spoczynku). Pamiętaj, aby nie padały na niego bezpośrednio promienie słońca. Zadbaj o to, aby był z dala od kaloryfera i w pomieszczeniu, w którym będzie około 20 stopni. Zapewnij kaktusowi możliwość swobodnego opadania pędów. 

Posadzenie rośliny w zbyt dużej doniczce Wyjmij grudnika z doniczki i usuń uszkodzone części systemu korzeniowego. Całość umieść w nowym, rozluźnionym podłożu w osłonce o odpowiednio mniejszej średnicy. 

Choroby grudnika Jeśli grudnik jest chory, warto sięgnąć po oprysk przeznaczony do konkretnego rodzaju szkodników. Stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie do ilości i częstotliwości aplikowania, aby nie obciążyć nadmiernie rośliny, a skutecznie wspomóc ją w zwalczaniu choroby. 

Postępowanie dopasowane do powodu, z jakiego okaz więdnie, pozwoli w sprawny sposób uporać się z problemem i uratować Twoją roślinę. Jeśli szybko zadziałasz i zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację, być może jeszcze w tym roku będziesz mógł cieszyć się spektakularnymi kwiatami. 

Jak dbać i pielęgnować kwiat grudnik?

Grudnik nie jest wymagającą rośliną w kontekście pielęgnacji. Potrzebuje odpowiedniego stanowiska — słonecznego lub lekko zacienionego, ale bez bezpośrednio padających na niego promieni słonecznych. Wymaga podlewania co 3-4 dni w okresie kwitnienia, a poza nim z taką częstotliwością, aby podłoże nie było całkowicie przesuszone. 

W doniczce na dnie powinien być umieszczony żwir lub keramzyt, aby korzenie nie gniły od nadmiaru wilgoci. Ziemia, o lekko kwaśnym podłożu, może być z kolei rozluźniona perlitem dla optymalnej przepuszczalności. Roślinę warto sadzić w towarzystwie innych gatunków, ponieważ dobrze radzi sobie w takich warunkach. 

Kaktus bożonarodzeniowy najlepiej nawozić w okresie kwitnienia — 1 raz na około 4 tygodnie. Przy odpowiednim odżywieniu pąki kwiatów będą pojawiały się nawet 2 razy w roku. 

Grudnik nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych i stosunkowo rzadko występują problemy z jego uprawą. Zdarza się jednak, że kaktus zaczyna więdnąć. Wówczas warto zlokalizować źródło problemu, dobrać sposób działania do jego specyfiki i zapewnić roślinie odpowiednią pielęgnację. Wówczas odwdzięczy się jędrnymi pędami i bujnymi kwiatami.

Naturalnie, bez kleju i gwoździ. Po materiał idzie do lasuELIAS HUUHTANEN / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas