Grudnik nie kwitnie. Zrób nawóz w 5 minut, a kaktus obsypie się kwiatami
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Grudnik to roślina obecna w wielu polskich domach. Ma obfite kwiaty w kilku kolorach i charakterystyczne łodygi o niewielkich trzonach oraz zielonym zabarwieniu. Dla wielu osób grudnik jest symbolem Bożego Narodzenia. Zdarza się jednak, że przestaje kwitnąć. Co wtedy robić i jak odżywić roślinę nawozem domowej roboty?
Spis treści:
Kwiat grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera. Co to za roślina?
Kwiat grudnik, inaczej nazywany kaktusem bożonarodzeniowym czy szlumbergerą, jest popularny w wielu domach ze względu na to, że kojarzy się z Bożym Narodzeniem. To właśnie w okolicach tego święta zaczyna kwitnąć. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w październiku, a na przełomie listopada i grudnia jest ich najwięcej. Oko cieszą one nawet do końca stycznia. Grudnik może kwitnąć raz lub dwa razy do roku.
Roślina wywodzi się z Brazylii, gdzie zdobi korony drzew lasu deszczowego. Z czasem dotarła również do innych regionów, w tym do Europy. Nadal licznie występuje w naturalnym środowisku, gdzie osiąga różne rozmiary: od niewielkich okazów, przez te o średnich rozmiarach, aż po bardzo bujne krzewy. W wersji domowej ma płaskie łodygi o niewielkich członach, które mają około 3-4 cm długości. Na ich końcach występują kwiaty, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą osiągać nawet do 10 cm.
Szlumbergera może kwitnąć na wiele różnych kolorów w zależności od odmiany. Dla przykładu Malissa ma małe kwiaty o białej barwie. White Christmas ma okazy bardzo drobne, również białe, ale liczne. Z kolei Christmas Cheer ma kwiatostany pomarańczowo-czerwone z kremowymi pręcikami, a Bristol Rose w ciemnoróżowym kolorze z jasnymi środkami.
Jak pielęgnować i uprawiać kwiat grudnik?
Grudnik to roślina bardzo wdzięczna w uprawie. Nie jest podatna na przesuszenie, ponieważ jej pędy z powodzeniem magazynują wodę. Kaktus jest odporny na szkodniki i choroby, choć może się zdarzyć, że zaszkodzi mu mączniak czy szara pleśń. Odpowiednia pielęgnacja i zapewnienie roślinie optymalnych warunków zminimalizują ryzyko wystąpienia problemów i sprawią, że będziesz mógł cieszyć się barwnymi kwiatami przez cały rok. Jak o dbać o grudnik?
Przygotowanie doniczki dla grudnika Grudnik magazynuje wodę, ale jest wrażliwy na przelewanie, dlatego jego podłoże powinno zapewniać ochronę przed jego skutkami. Na dnie doniczki warto ułożyć keramzyt, który będzie chronił korzenie przed gniciem. Z kolei ziemia o lekko kwaśnym odczynie powinna być rozluźniona np. za pomocą perlitu, aby dobrze przepuszczała wodę,
Co ważne, grudnik lubi sąsiedztwo, dlatego możesz posadzić go obok innych roślin. Najlepiej prezentuje się jednak w towarzystwie różnych odmian tego samego gatunku. Wówczas tworzy barwną kompozycję, o którą stosunkowo łatwo zadbać, ponieważ jej poszczególne elementy mają podobne wymagania.
Odpowiednie stanowisko dla grudnika Najważniejszym aspektem w kontekście uprawy szlumbergery jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Powinno ono być słoneczne lub półsłoneczne. Latem warto jednak uważać na to, aby światło nie padało bezpośrednio na roślinę, ponieważ może to spowodować poparzenia. Gdy z kolei pojawiają się nowe pędy, warto zapewnić kaktusowi cieniowanie.
Ważna jest również odpowiednia temperatura. Kwiat dobrze radzi sobie tam, gdzie jest około 20 stopni. Z kolei w okresie spoczynku, po zakończeniu kwitnienia, może przebywać w chłodniejszym otoczeniu, w którym będzie około 12-15 stopni (np. w garażu, piwnicy, a wiosną na tarasie).
Warto także pamiętać o tym, aby roślinę umieścić w miejscu, w którym jej pędy będą mogły swobodnie opadać. Dobrze sprawdzi się kwietnik czy półka, a gorzej np. parapet nad grzejnikiem, na którym części kaktusa będą narażone na poparzenia.
Podlewanie i nawożenie grudnika Szlumbergera wymaga umiarkowanego podlewania, a także stosowania okresów przesuszenia. Gdy nie kwitnie, podlewa się ją tak, aby ziemia w doniczce nie wyschła, a pędy nie straciły jędrności. Kiedy z kolei pojawiają się pąki kwiatów, warto zwiększyć częstotliwość nawadniania i aplikować wodę co 3-4 dni. Po kwitnieniu ponownie należy zmniejszyć ilość płynów.
Nawożenie grudnika warto stosować 1 raz na 4 tygodnie, ale tylko w okresie kwitnienia. Poza nim roślina powinna mieć czas na regenerację. To zapewni jej przygotowanie się do kolejnego sezonu.
Grudnik nie kwitnie? Pomoże domowy sposób
Często zdarza się, że grudnik nie kwitnie, mimo że nadszedł już czas, aby zaczął cieszyć oczy kwiatami. Co zrobić w takiej sytuacji? Idealnie sprawdzi się domowy sposób — ekologiczny, skuteczny i łatwy w przygotowaniu.
Jak przygotować i aplikować domowy nawóz dla grudnika?Jaki domowy nawóz pobudzi kaktusa bożonarodzeniowego do kwitnienia? Idealnie sprawdzi się wywar z bananów. Aby go przygotować, wystarczy zalać gorącą wodą pokrojone banany wraz ze skórką, a po 2 dniach całość odcedzić. Taką mieszankę możesz stosować w okresie, w którym powinny zacząć pojawiać się pąki, nawet 2 razy w miesiącu. Regularność sprawi, że szlumbergera wkrótce odwdzięczy Ci się kwiatami, które będą zachwycać oczy Twoje i Twoich gości.
Grudnik to roślina wdzięczna: wymaga niewiele, a po zapewnieniu jej odpowiednich warunków dekoruje mieszkanie barwnymi kwiatami. Zdarza się jednak, że nie pojawiają się one wcale lub występują w niewielkiej ilości. Wówczas warto zapewnić kaktusowi wsparcie w kwitnieniu poprzez zaaplikowanie domowego nawozu - przyrządzisz go zaledwie w kilka minut.