Liście skrzydłokwiatu żółkną i brązowieją? Babciny sposób prosto z kuchni

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Skrzydłokwiat.
Skrzydłokwiat.123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat to idealny kwiat dla początkujących

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną?

  • Zbyt obfite podlewanie - skrzydłokwiat nie lubi długo utrzymującej się wilgoci w podłożu, która sprzyja powstawaniu chorób grzybowych i gniciu korzeni. Przelany skrzydłokwiat ma zwiędnięte liście, które zaczynają żółknąć. Roślinę najlepiej podlewać wtedy, gdy ziemia jest lekko sucha, a liście zaczynają delikatnie opadać.
  • Zbyt słoneczne stanowisko - skrzydłokwiat najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, osłoniętym od słońca. Wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zaczyna robić się jasnozielony, a w końcu żółknie. Jak ożywić skrzydłokwiat, który zmienia kolor liści na żółty? Przede wszystkim należy zmienić mu stanowisko.
  • Starość - niektóre liście żółkną ze starości, co jest naturalnym zjawiskiem. Należy je regularnie usuwać, robią w ten sposób miejsce na nowe.
  • Szkodniki - skrzydłokwiat może zaatakować dość częsty szkodnik roślin doniczkowych, czyli przędziorek. Jego pojawienie się można rozpoznać po żółtych mozaikowych przebarwieniach na liściach i delikatnej pajęczynce na spodzie liści. Żeby się go pozbyć, należy usunąć wszystkie zaatakowane liście i zadbać o odpowiednie nawodnienie i nawilżenie rośliny. Domowym sposobem na przędziorka jest przemywanie liści wodą z szarym mydłem. 

Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją?

  • niewłaściwa temperatura otoczenia - to najczęstszy powód brązowienia skrzydłokwiatu; zimne powietrze i przeciągi działają na roślinę niekorzystnie, gdy więc zauważysz brązowe plamy na liściach, przenieś kwiat w cieplejsze i spokojniejsze miejsce,
  • podlewanie zbyt zimną i twardą wodą z kranu - woda prosto z kranu wlewana do kwiatów nie wpływa dobrze na ich kondycję; przed podlaniem należy odstawić konewkę z wodą na jakieś 8-12 godzin w ciemne miejsce,
  • zbyt suche powietrze - skrzydłokwiat brązowe końcówki liści miewa szczególnie w okresie grzewczym, gdy powietrze jest bardzo suche od grzejników; wówczas zaczyna zasychać i brązowieć od szczytów,
  • zbyt dużo nawozu - skrzydłokwiat jest wrażliwy na nadmierne zasolenie podłoża, dlatego należy go nawozić od kwietnia do września, nie częściej niż raz na 2 tygodnie,
  • przeciąg - skrzydłokwiat, który stoi w przeciągu (szczególnie w czasie mrozów), może zacząć brązowieć, a nawet czernieć, gdyż po prostu zmarznie.

Choroby skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat.
Skrzydłokwiat.123RF/PICSEL

Co robić, żeby skrzydłokwiat odżył?

  • Czy skrzydłokwiat ma odpowiednie stanowisko, a przede wszystkim czy nie stoi w słońcu? Jeśli tak, należy przestawić go w półcień.
  • Czy skrzydłokwiat nie jest zbyt obficie podlewany, a jego podłoże nie jest stale wilgotne? Jeśli tak, należy wyjąć roślinę z doniczki, usunąć wszystkie nadgniłe korzenie i włożyć kwiat do nowej ziemi.
  • Czy skrzydłokwiatowi nie brakuje mu wody? Usychanie liści to naturalna kolej rzeczy, jeśli roślina nie jest wystarczająco podlewana.
  • Czy w mieszkaniu nie jest zbyt sucho? Jeśli tak, warto zraszać skrzydłokwiat codziennie wodą (szczególnie zimą, gdy kaloryfery są odkręcone) albo wstawić do pomieszczenia nawilżacz powietrza.
  • Czy skrzydłokwiatu nie zaatakowały szkodniki albo choroby? Jeśli tak, należy zastosować oprysk insektobójczy albo fungicyd oraz usunąć wszystkie porażone liście.

Zobacz również:

    Jak ożywić skrzydłokwiat? Sprytny, babciny sposób

    Puszcza Białowieska jako dziedzictwo UNESCOINTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?