Co zrobić, żeby grudnik zakwitł? Stosuj te zasady, a obsypie się kwiatami
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Szlumberger, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy – grudnik znany jest pod wieloma nazwami, a w okresie zimowym cieszy się niezwykłą popularnością. To właśnie podczas świąt Bożego Narodzenia zakwita, zachwycając swoich właścicieli pięknym wyglądem. Uprawa rośliny jest prosta, przez co nawet początkujący sobie z nią poradzą. Należy jednak pamiętać o kilku problemach, które zlekceważone mogą skutkować brakiem kwiatów.
Opadające pędy, brak pąków czy nowych przyrostów to znaki, że grudnik podupada na zdrowiu. Odkryj, jak wzmocnić roślinę, aby mieć pewność, że w okresie Bożego Narodzenia udekoruje nasze wnętrza pięknymi kwiatami.
Dlaczego grudnik nie kwitnie? Zasady pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Kaktus bożonarodzeniowy jest dość prostą w uprawie rośliną. Rzadko kiedy sprawia problemy. Może jednak zacząć marnieć, jeśli nie dopilnujemy kilku aspektów. Pierwszym z nich jest podlewanie. Roślina wymaga stale lekko wilgotnego podłoża — nie może być ono przesuszone. Nadmiar wody może z kolei spowodować gnicie pędów, przez co też trzeba na to uważać. Podłoże grudnika nie może być zbite. Roślina najlepiej rozwija się w luźnej i lekkiej glebie o dobrej przepuszczalności. Powinna mieć lekko kwaśny odczyn.
Warto zwrócić uwagę na wielkość doniczki. Zbyt duży pojemnik, a tym samym zbyt dużo przestrzeni sprawi, że grudnik zacznie rozwijać korzenie, zamiast pędów nadziemnych. Aby mieć pewność, że wytworzy kwiaty, warto przesadzić go do mniejszej doniczki.
Należy zadbać o odpowiednią temperaturę. Zygokaktus nie lubi zbyt przegrzanych pomieszczeń. Optymalną temperaturą dla rozwoju rośliny w dzień jest ok. 21-24 st. C, a w nocy 15-18 st. C. Istotne, aby warunki były niezmienne. Narażenie grudnika na przeciągi, nagłe zmiany temperatury czy częste przestawianie może spowodować, że roślina zrzuci pąki kwiatowe.
Podczas uprawy rośliny ważne jest oświetlenie. Powinno być rozproszone. Grudnik źle reaguje na bezpośrednie promienie słoneczne oraz na całkowity cień. Warto postawić doniczkę w jasnym miejscu, które nie jest narażone na silne światło – sprawdzi się np. północne okno. Co istotne, grudnik powinien mieć zapewnione odpowiednio długie okresy ciemności – powinny one trwać ok. 12-14 godzin.
Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?
Aby mieć pewność, że grudnik zakwitnie, należy zadbać o niego już we wrześniu. Roślina potrzebuje okresu na odpowiedni spoczynek. Na ok. 2 miesiące (wrzesień i październik) należy postawić ją na tarasie albo balkonie w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu. Temperatura powinna wynosić ok. 12-15 st. C. Kiedy zacznie spadać poniżej 10 st. C, roślinę należy z powrotem wstawić do mieszkania. To również czas, w którym nie nawozimy rośliny i ograniczamy podlewanie. Dopiero kiedy pojawią się pierwsze pąki, mniej więcej na przełomie października i listopada możemy wznowić pielęgnację rośliny i przenieść ją na stałe miejsce w środku.
Grudnik potrzebuje odpowiednich okresów zaciemnienia. Warto zadbać o nie już październiku. Powinny jednak zadziałać nawet jeśli zaczniemy je stosować dopiero w grudniu. Można do tego użyć kawałka ciemnego materiału albo nieprzezroczystego pojemnika. Roślinę należy przykrywać na 12-14 godzin, a w ciągu dnia odkrywać. Czynność należy powtarzać do momentu, aż grudnik wytworzy pąki kwiatowe.
Zygokaktus może potrzebować dodatkowego zastrzyku składników odżywczych, aby wytworzyć kwiaty. Sprawdzą się do tego domowe odżywki z tanich i popularnych składników. Jedną z nich jest wywar ze skórki banana, Wystarczy, że do litrowego słoika wypełnionego ciepłą wodą wrzucimy skórkę z jednego lub dwóch bananów. Słoik zakręcamy i wstawiamy do ciemnego pomieszczenie na ok. dobę. Po tym czasie wystarczy, że rozcieńczymy go wodą w proporcji 1:1 i znowu odstawimy, tym razem na 2 dni. Takim płynem grudnika podlewamy raz na 3-4 tygodnie.
Źródło: deccoria.pl, zielona.interia.pl