Co zrobić, żeby czosnek był duży? Triki i wskazówki na wielkie główki

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Jest uprawiany od tysięcy lat i używany w kuchni w najróżniejszych postaciach, ale nie każdy wie, co zrobić, żeby czosnek był duży. Okazuje się, że istnieją triki w uprawie, które pozwolą uzyskać naprawdę wielkie główki. A przecież nie ma nic lepszego niż własny, wyhodowany czosnek! Poznaj wskazówki, dzięki którym plony będą obfite.

Czosnek należy sadzić tzw. piętką do ziemi
Czosnek należy sadzić tzw. piętką do ziemi123RF/PICSEL

Jak rośnie czosnek i kiedy go sadzić?

Czosnek to bardzo znane warzywo, które nadaje aromatu wielu potrawom, zwłaszcza w kuchni polskiej. Z biegiem czasu jego popularność wzrosła dzięki większej wiedzy na temat dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Szczególnie w odniesieniu do wspierania odporności, działania bakteriobójczego, przeciwwirusowego i przeciwgrzybiczego oraz profilaktyki chorób układu krążenia. Dlatego jest tak chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach.

Osoby, które zastanawiają się, co zrobić, żeby czosnek był duży, po pierwsze powinny rozważyć jego posadzenie jesienią. Z reguły to właśnie ozime odmiany mają większe główki i wcześniej dojrzewają. Te najpopularniejsze, sadzone na jesieni to czosnek Orlik, Harnaś, Arkus, Mega oraz Janowicki. Najlepszy okres na ich sadzenie przypada na drugą połowę października. Można również rozpocząć sadzenie później, ale najważniejsze, by warzywa ukorzeniły się przed pierwszymi przymrozkami.

Prawidłowe sadzenie – jak rośnie czosnek?

Czosnek najlepiej rośnie na ziemiach przepuszczalnych, bogatych w materię organiczną. Gleby piaszczyste lub delikatnie gliniaste mają idealną konsystencję do jego uprawy. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby czosnek był duży, pamiętaj o kilku zasadach prawidłowego sadzenia.

  • Przed posadzeniem czosnku należy dobrze spulchnić glebę, by była na tyle sypka, żeby zapewnić roślinie idealne warunki do rozwoju.
  • Pojedyncze ząbki czosnku umieść na głębokość od około 6 cm do 8 cm, ostrym końcem skierowanym do góry. Zachowaj odstępy 7-10 cm między kolejnym ząbkiem i 20-30 cm między rzędami.
  • Pierwsze liście czosnku zaczną pojawiać się w styczniu lub w lutym, w zależności od tego, jak sroga będzie zima.

Co sadzić i czego nie sadzić obok czosnku?

Jednym z sekretów tego, co zrobić, żeby czosnek był duży, jest odpowiednie towarzystwo roślin rosnących wokół tego warzywa. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przedplon, czyli to, co rosło wcześniej w miejscu, gdzie ma być zasadzony czosnek. Uważa się, że najlepsza jest ziemia, na której wcześniej rosły inne warzywa np. pomidory, ogórki, rzodkiewki, kapusty, kalafiory, rzepy, dynie, buraki, marchew lub fasola.

Obok czosnku warto za to posadzić sadzonki ziół lub owoców np. truskawki. Jest to świetne połączenie, korzystne dla obu roślin. Okazuje się, że obecność czosnku chroni truskawki przed chorobami grzybowymi, a truskawki dobrze wpływają na wzrost czosnku i wielkość jego główek. Natomiast niekorzystnie na ich rozwój wpływa bezpośrednie sąsiedztwo takich roślin, jak fasola, groch i rzepa. Lepiej ich nie sadzić obok czosnku. Z powodzeniem dorodne główki rosną w pobliżu marchwi, szpinaku, papryki, buraków, pomidorów, bakłażanów lub porzeczek.

Co zrobić, żeby czosnek był duży?

Na wielkość główek czosnku wpływa także dbałość o warunki uprawy. Oto najważniejsze zasady.

Przed zasadzeniem czosnku w ziemi, warto ją użyźnić, najlepiej naturalnym kompostem.

Na wielkość główki tego warzywa wpływa również wybrany gatunek i odmiana (np. czosnek słoniowy lub Harnaś).

Korzeń i część wegetatywna czosnku tolerują mroźne warunki, o ile nie występują nagłe spadki temperatury. Aby temu zapobiec, w okresie od trzech do pięciu tygodni po posadzeniu, należy przykryć rzędy około 8 cm warstwą suchej słomy. To złagodzi nagłe wahania temperatury i ochroni roślinę przed przemarznięciem.

Czosnek nie lubi przesuszenia gleby, ale należy podlewać ją z umiarem. Za mało lub za dużo wody może spowodować, że główki będą za małe.

Podlewanie czosnku należy przerwać na około dwa tygodnie przed zbiorem, aby uniknąć wystąpienia choroby grzybiczej plonów.

Regularnie należy pozbywać się wszystkich chwastów rosnących wokół sadzonek. Przy okazji odchwaszczania rzędów z czosnkiem, warto spulchniać glebę.

Trzeba również ogławiać roślinę, czyli usuwać pojawiające się pąki kwiatowe. Należy je złamać lub odciąć.

Własna uprawa tego warzywa daje dużo satysfakcji. Trzymaj się tych wskazówek, a już więcej nie będzie powodów do zmartwień i zastanawiania się, co zrobić, żeby czosnek był duży.

Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. Rybnik daje przykładPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas