Co robić w ogrodzie w lipcu? Lista prac jest naprawdę długa
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Choć w lipcu możemy cieszyć się już częścią plonów w postaci owoców i warzyw, nie oznacza to końca prac. Niektóre rośliny można jeszcze siać, a resztą trzeba się odpowiednio zająć. Co robić w ogrodzie w lipcu? Lista wcale nie jest krótka.
Spis treści:
Co siać i sadzić w lipcu w ogrodzie?
Część roślin można siać przez cały lipiec, a niektóre z nich tylko w pierwszym lub ostatnim tygodniu miesiąca. W pierwszych dniach lipca do gruntu można wysiać buraki, zarówno ćwikłowe, jak i liściowe. Do tego do ziemi może trafić fasolka szparagowa, sałata łodygowa, jarmuż, groch, bób. Na koniec lipca będzie za to trzeba czekać z wysiewem szpinaku, kapusty pekińskiej i rzepy.
Poza tym przez cały lipiec można siać takie warzywa jak:
- koper ogrodowy i włoski
- szczypiorek
- roszponkę
- rzeżuchę
- rukolę
- fenkuł
- pietruszkę naciową
- późne odmiany rzodkwi
- późne odmiany marchwi.
W lipcu do gruntu przeniesiesz także rozsady takich warzyw jak:
- kalafior
- kalarepa
- brukselka
- brokuł
- cukinia
- dynia
- seler korzeniowy
- por
- papryka
- pomidor.
Ogród warzywny w lipcu
Poza sianiem i sadzeniem nowych warzyw, w lipcu trzeba zadbać o wcześniej posadzone rośliny. Przede wszystkim ogród warzywny w tym czasie trzeba regularnie odchwaszczać, gdyż chwasty pojawiają się szybciej niż zwykle. Nie można też zapomnieć o podlewaniu, szczególnie gdy panuje susza.
Z wcześniej wsadzonych pomidorów w lipcu usuwamy pędy boczne, które pojawiły się w kątach liści. Na koniec miesiąca pomidory pozbawiamy wierzchołka wzrostu, czyli przeprowadzamy ogławianie.
W lipcu w ogrodzie warzywnym zbieramy plony m.in. z grochu zielonego, fasoli szparagowej, wczesnych odmian kapusty. Do tego będziemy już mogli cieszyć się ogórkami, cukiniami, kabaczkami, bobem, marchwią, pietruszką, sałatą i burakami.
Lipiec w ogrodzie kwiatowym
W lipcu z ogrodu kwiatowego należy pozbyć się cebulek hiacyntów. Na początku miesiąca trzeba również kończyć wykopywanie cebulek tulipanów.
Rośliny, które kwitną lub będą zaczynać kwitnienie warto nawadniać w okresach suszy. Glebę na rabatach i grządkach można delikatnie spulchniać przy użyciu motyki. Zabieg zapobiegnie wysychaniu ziemi i powstawaniu pęknięć na powierzchni. Podłoże warto też ściółkować w tym czasie.
W lipcu do ogrodu kwiatowego możemy jeszcze wysiać rośliny dwuletnie. W pierwszym tygodniu posiejemy rośliny takie jak m.in. fiołek rogaty, stokrotka, niezapominajka. Połowa miesiąca będzie idealnym czasie na szczepienie róż i rozmnażanie wrzosów.
Jak dbać o trawnik w lipcu?
Trawnik w lipcu, tak samo, jak inne rośliny, potrzebuje podlania. Nawadniać można go nawet codziennie. Przez panujące warunki będzie on o wiele szybciej odrastać, więc należy go zarazem regularnie kosić, najlepiej około co tydzień. Dodatkowo trawę można nawieźć specjalnym nawozem do trawników, jednak nie jest to konieczne.
Oczko wodne w ogrodzie w lipcu
Z oczka wodnego w lipcu woda może wyparowywać ze względu na wysokie temperatury i susze. Należy ją zatem uzupełnić, ale konieczne jest robienie tego stopniowo. Zbyt gwałtowne napełnienie oczka może prowadzić do obniżenia temperatury w nim.
W lipcu w oczku wodnym można zasadzić nowe rośliny wodne. Pozbywamy się za to starych, przekwitniętych i zwiędłych kwiatów. Dla lepszego napowietrzenia wody zainstalujmy wodotrysk lub pompę.
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w lipcu?
Rośliny doniczkowe to najbardziej wymagająca grupa w lipcu. Pamiętajmy o codziennym podlewaniu jej w czasie upałów i suszy. Gatunki takie jak pelargonia, petunia, surfinia, można nawadniać nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Rośliny doniczkowe o wiele szybciej wykorzystują dostępne zapasy składników odżywczych i z tego powodu także nawozimy je. Odżywkę w płynie stosujemy co około 7-14 dni. Z gatunków takich jak lobelia, szafranek, pelargonia trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby umożliwić im ponowne zakwitnięcie.