Wysokie temperatury w kwietniu mogą zachęcić nas do dbania o ogród oraz sadzenia nowych kwiatów. Musimy jednak pamiętać, że wahania temperatur w tym okresie są duże, a nocą termometry mogą nawet pokazywać 0 st. C. To właśnie dlatego warto w kwietniu wybierać gatunki, które cechują się dużą odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Dowiedz się, które z nich będą pasować do twojego ogrodu, tarasu czy balkonu.
Jakie kwiaty na balkon w kwietniu?
W przypadku kwiatów balkonowych ważna jest nie tylko temperatura panująca na zewnątrz, ale również warunki, takie jak nasłonecznienie, czy wiatr. Musimy również przed sadzeniem wziąć pod uwagę rozmiar i kształt doniczek — ważne, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Powinniśmy również upewnić się, że ziemia pod kwiaty jest świeża, żyzna oraz dobrze przepuszczalna.
W kwietniu na balkonie możemy posadzić:
- bratki — doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami, a ich dodatkowym plusem jest to, że możemy spotkać je w wielu oryginalnych kolorach;
- begonie — najczęściej jej kwiaty są różowe, czerwone, pomarańczowe lub żółte, lubi miejsca dobrze nasłonecznione oraz półcieniste, kwitnie długo, nawet do pierwszych przymrozków;
- pierwiosnki — w sklepach dostaniemy wiele gatunków, które poradzą sobie z nocnymi przymrozkami, kwitną od wczesnej wiosny do późnego lata;
- jaskry azjatyckie — lubią dobrze nasłonecznione miejsca i stale wilgotne podłoże, dostępne w wielu różnych barwach;
- kobea — roślina pnąca o dużych dzwonkowatych kwiatach, które początkowo są kremowe i zielonkawe, ale z czasem ciemnieją, jest mało odporna na niskie temperatury, pomimo tego powinna poradzić sobie na balkonie w kwietniu.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu?
Kwiecień to dobra pora na umieszczenie w gruncie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie zimują w gruncie. Oznacza to, że możemy wsadzić do ziemi:
- dalie,
- lilie,
- krokosomie,
- mieczyki,
- tygrysówkę,
- frezję ogrodową.
Cebulki można wsadzać do ziemi, kiedy na zewnątrz panuje temperatura pow. 10 st. C, a podłoże jest lekko nagrzane. Dzięki temu zapewnimy im lepsze warunki do rozwoju od samego początku.
W kwietniu możemy również sadzić i rozsadzać byliny, które kwitną latem. Są to m.in.:
- goździki
- floksy,
- astry,
- dzwonki,
- języczki,
- liliowce,
- tawułki,
- skalnice,
- żurawki,
- irysy.

Co można siać w kwietniu?
Wiele kwiatów w naszym ogrodzie można wysiać. Jest to łatwiejszy i szybszy sposób niż sadzenie cebuli i bulw. W kwietniu możemy wysiewać:
- aksamitkę,
- słonecznik,
- chabry,
- smagliczkę,
- groszek pachnący,
- cynię,
- dziwaczka,
- fasolę ozdobną,
- nagietka lekarskiego,
- nasturcję.
Kwiecień to miesiąc, w którym można siać i sadzić również pierwsze warzywa. To odpowiedni moment na wysianie do gruntu:
- cebuli,
- grochu,
- pietruszki,
- marchwi,
- rzepy,
- rzodkiewki,
- sałaty rzymskiej,
- rukoli.

Jakie kwiaty kwitną w kwietniu?
Kwiecień w ogrodzie to miesiąc, w którym zaczyna robić się intensywnie. Coraz więcej roślin zaczyna się zielenić i wykształcać pierwsze nowe pędy.
W tym miesiącu zaczynają kwitnąć rośliny cebulowe i bulwiaste, przede wszystkim:
- tulipany,
- narcyzy,
- irysy,
- krokusy,
- hiacynty,
- fiołki,
- niezapominajki.
To również moment, kiedy zaczynają kwitnąć pierwsze byliny — barwinki, przylaszczki, sasanki, kaczeńce i pierwiosnki.
Kwitną również krzewy — forsycje, magnolie, porzeczki i tawuła.










