Toksyny chronią tego motyla? Nie przed wszystkimi

Naukowcy odkryli, dlaczego wybrane zwierzęta i owady są odporne na toksyny, które przenoszą w organizmach motyle. Okazuje się, że tajemnica leży w wyjątkowej mutacji genów, które w toku ewolucji wykształciły zwierzęta żywiące się monarchami.

Motyl monarcha to jeden z niewielu gatunków odpornych na toksyny trojeści. Trujące substancje są magazynowane w ciele motyla i pozwalają bronić się przed drapieżnikami. Wybrane owady i zwierzęta wykształciły jednak geny, które pozwalają im żywić się monarchami
Motyl monarcha to jeden z niewielu gatunków odpornych na toksyny trojeści. Trujące substancje są magazynowane w ciele motyla i pozwalają bronić się przed drapieżnikami. Wybrane owady i zwierzęta wykształciły jednak geny, które pozwalają im żywić się monarchamiUniversity of Guelph

Rośliny z gatunku trojeść, które występują głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, w znacznym stopniu wpłynęły na lokalne łańcuchy pokarmowe. Mutacje genetyczne dosięgnęły owady, myszy i ptaki. Wszystko z powodu trujących substancji, które zawierają te rośliny. Zwierzęta musiały dostosować się do ich trawienia lub magazynowania.

Jednym z pierwszych gatunków, które były w stanie żyć, odżywiając się trojeścią, były motyle nazywane monarchami. Z jakiegoś powodu glikozydy nasercowe pobudzające pracę serca nie miały wpływu na tę rodzinę motyli. Toksyny są izolowane w ciałach owadów, pozwalając na ochronę przed drapieżnikami gdy zajdzie taka potrzeba.

Motyl monarcha (danaid wędrowny) to z kolei jeden z przysmaków łuszcza czarnogłowego - małego ptaka, który przylatuje na zimę do Meksyku. Łuszcze wyjątkowo upodobały sobie spożywanie trujących motyli. Naukowcy zachodzili jednak w głowę, dlaczego toksyny zawarte w ciałach owadów nie mają wpływu na te małe, wędrowne ptaki.

Zwierzęta i insekty, dzięki ewolucji, mogą dostosować się nawet to trawienia toksynpixabay.com

Więcej światła na ten fenomen zostało rzucone gdy w zeszłym roku opublikowano genom łuszcza czarnogłowego. Badacze zaczęli w nim szukać mutacji podobnych do tych, które przeszedł motyl monarcha, aby uodpornić się na trojeść. I faktycznie - wkrótce okazało się, że ptak posiada w genach dwie z trzech mutacji, które znaleźć można u motyli.

Mutacje dotyczą genów pochodzących z pompy sodowo-potasowej odpowiadających za transport sodu do komórek i potas z komórek organizmu. Toksyny trojeści mogą zablokować tę gospodarkę i, w przypadku gatunków posiadających serce - takich jak ptaki czy ludzie - doprowadzić do śmierci z powodu jego niewydolności.

Podobne właściwości wykształciły pewne gatunki pszczół, oraz gryzonipixabay.com

Naukowcy wyjaśniają, że zagadka była rozwiązana już od jakiegoś czasu, ale teraz uzyskano potwierdzenie na poziomie genetycznym. Co ciekawe, podobne mechanizmy i mutacje zaobserwowano także wśród innych gatunków, m.in. pasożytniczych pszczół, które żywią się jajami motyli monarchów. Odpowiedni genotyp wykształciły także myszaki - zwierzęta podobne do myszy, których dieta zawiera właśnie wspomniane motyle.

Badacze podejrzewają, że na świecie może być jeszcze co najmniej kilka gatunków, które w toku ewolucji wykształciły podobne mechanizmy pozwalające ochronić się przed toksycznymi motylami. - Przewiduję, że są jeszcze inne pasożyty i drapieżniki, które wykształciły mutacyjną odporność i które wchodzą w interakcję z monarchami. To tylko kwestia czasu aż zostaną odkryte - mówi Simon 'Niels' Groen z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside.

Źródło: Science Alert

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas