Biegają nie tylko w łazience. Rybiki mogą pojawić się też w pokoju

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Rybik cukrowy w pokoju to dla wielu niecodzienny widok. Wynika to z faktu, że owad kojarzony jest przede wszystkim z nocnymi wyjściami do łazienki. Jednakże możemy go też spotkać w innych częściach mieszkania jak kuchnia, piwnica czy schowek na miotły i mopy. Skąd rybik cukrowy bierze się w domu? Tak pozbędziesz się go z pokoju.

Skąd rybiki biorą się w naszych domach?
Skąd rybiki biorą się w naszych domach?123RF/PICSEL

Skąd się bierze rybik cukrowy w domu?

Srebrzyki, czyli rybiki, można spotkać niemalże na całym świecie. Do Europy przybyły one razem z transportowanym ziarnem. Z czasem skutecznie zadomowiły się tu, korzystając z panujących warunków.

Rybiki cukrowe to owady, które są przystosowane do życia w ludzkim środowisku. Różne części domu wybierają sobie jako schronienie. Do konkretnego miejsca bytowania przyciągają je resztki jedzenia, które mogą znajdować się w różnych wnękach i zakamarkach.

Na wybór miejsca do zamieszkania rybika, wpływają także takie czynniki jak wilgotność, temperatura i nasłonecznienie. Jeśli pomieszczenie spełni warunki, to owad zakłada gniazdo. Dzięki niemu rybiki są w stanie rozmnażać się w bardzo szybkim tempie, co prowadzi do rozwoju kolonii. Następnie owady z niej mogą się przenosić do innych części domu.

Rybik cukrowy w pokoju

Rybik cukrowy w pokoju może się znaleźć właśnie za sprawą kolonii owadów, która już wcześniej powstała w łazience lub kuchni. Jeżeli insekt jest obecny w sypialni czy salonie, oznacza to, że to pomieszczenie musiało spełnić dla niego trzy istotne warunki.

To, że rybik cukrowy jest w pokoju, wskazuje na to, że owad ma tam dostęp do pożywienia, pomieszczenie jest ciepłe i wilgotne. Do pozbycia się ich konieczne będzie odszukanie powodów, które skłoniły rybika do wyboru właśnie tego pomieszczenia.

Rybiki cukrowe w pokoju zamieszkują ze względu na dostęp do jedzenia
Rybiki cukrowe w pokoju zamieszkują ze względu na dostęp do jedzenia123RF/PICSEL

Warto zwrócić uwagę, czy w szafkach pokoju, w którym jest rybik, nie znajdują się otwarte słodycze. Do zadomowienia się mogą też jednak skłonić je okruszki na podłodze. Rybiki przyciągną zarazem wszelkiego rodzaju zbiorowiska odpadków, śmieci.

Do zamieszkania rybika w pokoju mogą również skłonić zbiorowiska ubrań. Zadzieje się to szczególnie gdy mamy skłonność do chowania w szafie nie do końca wyschniętą lub przepoconą odzież.

Jak się pozbyć rybika cukrowego z pokoju?

Pozbędziemy się rybika cukrowego z pokoju, jeśli wprowadzimy kilka prostych nawyków w dbaniu o czystość. Pierwszym z nich jest zadbanie o to, aby jedzenie, słodycze, znajdowały się w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Otwarte opakowania, uchylone pudełka, będą wabić insekty.

Żeby pozbyć się dokładnie jedzenia, które może zachęcać rybika do zadomowienia się w pokoju, pamiętajmy o regularnym i dokładnym odkurzaniu. Okruszki po jedzeniu mogą osadzać się w kątach czy szczelinach dywanu, wykładzin, a nawet paneli. Przy tym regularnie wyrzucajmy śmieci.

Rybika z pokoju wykurzysz, dbając o regularne wietrzenie pomieszczenia. Dzięki zabiegowi zarówno ochłodzimy miejsce bytowania insektów, jak i zmniejszymy wilgotność powietrza, która jest tak przez nie uwielbiana.

Wprowadzenie jednocześnie tych wszystkich reguł sprawi, że rybiki w pokoju będą nie tylko odcinane od pokarmu czy sprzyjającej temperatury i wilgotności, ale także w końcu pozbawisz je miejsca do zamieszkania. To pomoże skutecznie pozbyć się ich.

Czy rybik cukrowy gryzie?

Rybiki cukrowe nie gryzą. Owad nie jest niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka i jest neutralny dla organizmu. Warto też wiedzieć, że nie przenoszą one żadnych chorób zakaźnych.

Mimo tego rybik może być uważany za szkodnika. Wynika to z faktu, że insekty, głównie gdy wytworzą dużą kolonie, mogą przyczyniać się do zniszczeń. Mogą one żerować na meblach, tapetach na ścianach, książkach lub dywanach. Z tego powodu warto reagować, gdy zobaczymy, że pojawia się ich w naszym mieszkaniu coraz więcej.

Żmije rozpoczęły sezon godowy. Jadowite węże można spotkać w polskich lasachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas