Aromatyczna ozdoba ogrodu. Roślina, która zachwyca zapachem i wyglądem
Szałwia omszona jest ceniona za swoje walory dekoracyjne i łatwość w uprawie. Do bujnego wzrostu i kwitnienia potrzebuje tylko słońca i średniej jakości gleby. Nie wyschnie nawet, jeśli na kilka dni o niej zapomnisz. Z czym ją łączyć na rabatach, aby pokazała cały swój potencjał? Przedstawiamy kompleksowy poradnik o uprawie szałwii omszonej.

W skrócie
- Szałwia omszona to łatwa w uprawie roślina, która potrzebuje ciepłego i osłoniętego stanowiska oraz przepuszczalnej gleby.
- Roślina ta pięknie komponuje się z trawami, różami i ziołami, tworząc harmonijne aranżacje ogrodowe.
- Dzięki swojej miododajności szałwia omszona przyciąga zapylacze, co czyni ją atrakcyjnym wyborem do ogrodu.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Idealny czas na sadzenie. Kiedy szałwia omszona rozkwita pełnią uroku?
Szałwię omszoną można sadzić do ogrodu przez cały rok, unikając wkładania sadzonek do ziemi w najbardziej upalne dni. Szałwie omszone - w zależności od odmiany - kwitną od wiosny aż do późnej jesieni.
Aby cieszyć się jej pięknym kwitnieniem jak najwcześniej, warto zaopatrzyć się w sadzonki na początku wiosny - najwcześniej kwitnące odmiany cieszą oko kwiatami już w maju. Należą do nich na przykład:
- szałwia omszona Blaukonigin,
- szałwia omszona Bright Rose,
- szałwia omszona Salute Ice Blue,
- szałwia omszona Salute Pink,
- szałwia omszona Violet.
Z czym łączyć szałwię omszoną na rabacie?
Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to roślina idealna do ogrodów naturalistycznych, wiejskich i angielskich. Stanowi doskonałe wypełnienie rabat preriowych, w których główną rolę odgrywają trawy, jeżówki i rudbekie. Jej fioletowe strzeliste pędy harmonijnie komponują się z różami - szałwię omszoną wykorzystują najbardziej znani angielscy ogrodnicy w swoich pokazowych różanych ogrodach. Jej fioletowe kwiaty mogą być również świetną dekoracją rabat ziołowych - szałwia zestawiona z miętą, tymiankiem czy lawendą będzie przywodzić na myśl śródziemnomorski, słoneczny ogród, z którego nie chce się wychodzić.
Jak zapewnić szałwii omszonej idealne warunki do wzrostu?
Z uprawą szałwii omszonej poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Jakie warunki trzeba jej zapewnić, aby pięknie rosła?
Stanowisko. Szałwia omszona najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od wiatru i bardzo słonecznych.
Gleba. Szałwia omszona to roślina, którą kochają ogrodnicy mający w ogrodzie kiepskie podłoże. Roślina ta radzi sobie bowiem w glebie suchej i średnio żyznej. Uwaga! Nie będzie rosła w ziemi gliniastej, ciężkiej i słabo przepuszczalnej, gdyż nie toleruje przelania.
Podlewanie. Szałwia omszona dobrze znosi suszę, dlatego nie trzeba jej regularnie podlewać. Roślina potrzebuje nawodnienia dopiero, gdy robi się ekstremalnie sucho. Dużo gorzej znosi zalanie korzeni - jeśli uprawiasz ją w donicy, upewnij się, że ma w dnie otwory, a podłoże jest wystarczająco przepuszczalne.
Nawożenie. Szałwia omszona nie potrzebuje regularnego nawożenia, jednak zasilona raz w sezonie wolno rozkładającym się nawozem będzie kwitła jeszcze piękniej.
Kiedy i jak przycinać, by cieszyć się bujnym kwitnieniem?
Kwitnienie od maja do października to kolejny powód, aby zaprosić szałwię omszoną do ogrodu. Jeśli chcesz cieszyć się fioletowymi kwiatami jak najdłużej, pamiętaj, że roślinę tę trzeba przycinać. Kiedy najlepiej to zrobić?
- Po pierwszym kwitnieniu - gdy szałwia zacznie przekwitać, warto przyciąć ją do wysokości około 10 cm nad ziemią. Pobudzi to roślinę do wypuszczenia nowych pędów i kolejnego kwitnienia jesienią.
- Przed zimą/wczesną wiosną - szałwia omszona jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że nie przemarza zimą, a wiosną budzi się do życia. Warto przyciąć jej stare pędy po okresie wegetacyjnym (np. w listopadzie) albo wczesną wiosną (np. w marcu).
Aromatyczne zbiory. Czy szałwia omszona jest jadalna?
Szałwia omszona to aromatyczna roślina, którą można dodawać do potraw tak, jak zwykłą szałwię. W niedużej ilości sprawdzi się jako przyprawa do sałatek, ryb czy mięs. Zawiera także substancje o właściwościach przeciwzapalnych - w medycynie ludowej stosowano ją do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Współcześnie do robienia naparów czy płukanek do gardła raczej wykorzystuje się zwykłą szałwię niż szałwię omszoną.
Szałwia omszona to roślina miododajna, uwielbiana przez zapylacze. Warto ją wprowadzić do ogrodu choćby z tego powodu. Co więcej - raz posadzona, będzie się pięknie rozrastać, nie angażując ogrodnika do poświęcania jej dużej ilości czasu.