Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie: jak zwiększyć efektywność nawadniania roślin?

Artykuł sponsorowany

Ekologia, oszczędność pieniędzy, a także więcej składników odżywczych dla roślin – to wszystko może zapewnić deszczówka. Jak ją efektywnie zbierać? Kiedy stosowanie zbiorników na deszczówkę to dobre rozwiązanie?

Aby korzystanie ze zbiornika było prostsze, wyposaża się go w kranik, do którego można podłączyć wąż ogrodowy
Aby korzystanie ze zbiornika było prostsze, wyposaża się go w kranik, do którego można podłączyć wąż ogrodowymateriały promocyjne

Zbiornik na deszczówkę - jak działa, kiedy się sprawdza?

Zbiornik na deszczówkę to rozwiązanie znane od lat m.in. z ogródków działkowych. Pozwala gromadzić wodę opadową, a następnie wykorzystywać ją do podlewania roślin. Jest to pojemnik wykonany z grubego, mocnego tworzywa sztucznego. Podłącza się go do rur spustowych i w ten sposób zbiera oraz magazynuje wodę deszczową z dachu i rynien. Ponadto, aby korzystanie ze zbiornika było prostsze, wyposaża się go w kranik, do którego można podłączyć wąż ogrodowy.

Zebrana w ten sposób deszczówka może posłużyć do:

  • nawadniania roślin;
  • mycia samochodu;
  • spłukiwania toalety i prania (pod warunkiem, że zbiornik jest wyposażony w filtry oczyszczające).

Deszczówka nie nadaje się natomiast do picia, ponadto nie powinno się jej wykorzystywać do gotowania czy zmywania naczyń.

Odzyskiwanie deszczówki sprawia, że nie trzeba pobierać wody z miejskiej instalacji wodociągowejmateriały promocyjne

Zalety i wady zbiornika na deszczówkę

Największą korzyścią, jaką zapewnia zbiornik na deszczówkę, jest oszczędność wody. To z kolei przekłada się na niższe rachunki. Wodę opadową najczęściej wykorzystuje się do podlewania roślinności, aczkolwiek, jeśli jest jej dużo, może służyć również do innych celów. Z tym wiąże się ekologiczny aspekt zbiornika. Odzyskiwanie deszczówki sprawia, że nie trzeba pobierać wody z miejskiej instalacji wodociągowej.

Poza tym woda opadowa znacznie lepiej nadaje się do nawadniania ogrodu. Jej zalety to:

  • niskie pH (może służyć również do podlewania roślin doniczkowych w domu);
  • brak magnezu i wapnia, które zwiększają twardość wody;
  • odpowiednie napowietrzenie oraz temperatura zbliżona do temperatury powietrza;
  • bogactwo substancji odżywczych;
  • brak chloru oraz fluoru, które są składnikami wody kranowej i które są szkodliwe dla roślin.

Wadą zbiornika na deszczówkę jest natomiast koszt związany z tą inwestycją. Chociaż ceny pojemników przystosowanych do zbierania i magazynowania wody opadowej zaczynają się już od 100 zł, w praktyce za estetyczne, dopasowane do stylu ogrodu zbiorniki należy zapłacić od 600 zł wzwyż. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to jednorazowy zakup (zbiornik powinien służyć co najmniej przez kilkanaście lat), poza tym eksploatacja jest właściwie bezobsługowa.

Zakup zbiornika na deszczówkę jest opłacalną inwestycjąmateriały promocyjne

Jak wybrać zbiornik na wodę opadową do ogrodu?

Zbiornik na wodę opadową występuje w dwóch wariantach:

  • naziemnym;
  • podziemnym.

Zbiorniki naziemne cieszą się największą popularnością. To beczki montowane bezpośrednio przy elewacji domu, połączone z rurami spustowymi. Takie zbiorniki są niedrogie i bardzo proste w montażu. Pojemność zbiornika naziemnego wynosi od 250 l do ponad 1000 l, dzięki czemu można go dostosować do swoich potrzeb. Poza tym sam pojemnik na deszczówkę może być na tyle estetyczny, że stanie się stylową ozdobą.

Zbiorniki podziemne, jak sama nazwa wskazuje, są umieszczane w gruncie i w przeciwieństwie to naziemnych, pozostają niewidoczne. To ich duża zaleta. Charakteryzują się znacznie większą pojemnością - od 750 l do nawet 3300 l. Są droższe, podobnie jak ich montaż, aczkolwiek magazynowana przez nie woda może być wykorzystywana również w celach gospodarczych (do spłukiwania wody w toalecie, prania itp.). Zbiorniki tego typu sprawdzają się głównie w przypadku dużych obiektów, w których zapotrzebowanie na wodę opadową jest większe.

Dobierając zbiornik na deszczówkę, należy w pierwszej kolejności określić, do jakich celów woda opadowa będzie potrzebna. Czy tylko do podlewania roślin, czy również np. do mycia samochodu, prania itp.? W następnej kolejności trzeba zweryfikować się swoje oczekiwania i dostosować je do realnych warunków. Oznacza to, że należy sprawdzić, jaka jest średnia ilość opadów w miejscu zamieszkania. Takie informacje można znaleźć na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kolejną kwestią jest powierzchnia dachu oraz rodzaj pokrycia. Najwyższym współczynnikiem spływu wyróżnia się dach skośny z blachą lub dachówką ceramiczną, a najniższym - tzw. zielony dach, który jest pokryty roślinnością. Na podstawie tych danych można określić, jaki będzie przewidywany uzysk deszczówki. Otrzymaną wartość należy następnie porównać z zapotrzebowaniem na wodę w danym gospodarstwie. Ze względu na stopień skomplikowania tych obliczeń, najlepiej jest skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.

To wszystko pozwoli stwierdzić, czy lepszym wyborem będzie zbiornik naziemny, czy podziemny, a także, jaką powinien mieć pojemność. Ponadto, w przypadku modeli naziemnych, ważna jest ich estetyka.

Czy opłaca się kupić zbiornik na deszczówkę?

Bez względu na wielkość domu i ogrodu, zakup zbiornika na deszczówkę jest opłacalną inwestycją. Dzięki niemu można oszczędzać pieniądze i nawadniać ogród wodą, która jest najkorzystniejsza dla roślin (pozwala im na szybszy i bujniejszy wzrost). Najważniejsze, by dopasować zbiornik do swoich potrzeb i wybrać taki, który przy okazji będzie ozdobą domu.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas