Stena Circular Economy Award – znamy laureatów!
Artykuł sponsorowany
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, odbył się finał VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award. O tytuł Lidera GOZ walczyło wiele projektów z dziedziny gospodarki cyrkularnej. Które z nich okazały się być innowacyjne i zasłużyły na wyróżnienie?
Stena Recycling to skandynawska firma, która działa na siedmiu rynkach europejskich, w tym w Polsce. Zajmuje się recyklingiem odpadów przemysłowych, będąc liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Przewidywane konsekwencje społeczne i klimatyczne gospodarki liniowej skłoniły przedstawicieli firmy do zainicjowania konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
"Nasza inicjatywa i chęć zebrania z rynku jak najlepszych praktyk i przykładów firm, które już wdrożyły pewne aktywności oraz tego, w jaki sposób promują gospodarkę obiegu zamkniętego, pokazuje, że GOZ jest bliżej, niż nam się wydaje i wcale nie jest taki straszny. Nie warto czekać, aż przymuszą nas do tego regulacje, tylko należy proaktywnie zdefiniować cele, abyśmy, zanim to będzie konieczne, mogli odpowiednio zaplanować zmiany" - mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Stena Recycling.
O konkursie
Do VI edycji konkursu wpłynęło 41 projektów zgłoszonych przez firmy m.in. z branży technologicznej, budowlanej, handlowej oraz FMCG oraz zgłoszenia 26 studentów, głównie z politechnik. Projekty oceniało Jury ekspertów z różnych dziedzin: Małgorzata Greszta - Kampania 17.Celów, Piotr Bruździak - Stena Recycling Polska, prof. Bolesław Rok - Akademia Leona Koźmińskiego, Michał Mikołajczyk - "Rekopol" Organizacja Odzysku Opakowań, Marzena Strzelczak - Forum Odpowiedzianego Biznesu, Michał Dąbrowski - Polska Izba Gospodarki Odpadami, Paulina Górska - eko aktywistka, edukatorka, influencerka, blogerka prowadząca podcast "Lepszy Klimat", Agnieszka Zielińska - Skandynawsko - Polska Izba Gospodarcza oraz Bartłomiej Kozek - Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju.
Wątek edukacyjny jest jedną z kluczowych wartości tego konkursu, oprócz samej idei promowania gospodarki obiegu zamkniętego. Widoczne to jest w ilości zgłoszeń zarówno ze strony biznesu, jak i studentów.
Z każdym rokiem do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej projektów. Porównując liczbę studentów, która przystąpiła do Stena Circular Economy Award, jest ona aż trzykrotnie większa niż w poprzedniej edycji.
"Potrzebna jest świadomość kadry zarządzającej i wszystkich pracowników. Bez edukacji, regulacji, świadomości społecznej i oczekiwań klientów, tego nie zrobimy. Konkurs daje impuls zapraszając firmy, które dzięki temu mogą pokazać, że już coś zaczynają robić. To jest bardzo optymistyczny sygnał " - tłumaczy prof. Bolesław Rok.
Znamy liderów GOZ
Z 67 zgłoszeń, wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach: przedsiębiorstwa promujące idee GOZ, przedsiębiorstwa wdrażające GOZ oraz studenci mający pomysł na promocję lub wdrożenie GOZ.
Kategoria 1: wdrożone działania na rzecz promocji idei GOZ
W kategorii promocji rozwiązań GOZ zwyciężyła firma Jeronimo Martins Polska S.A., której nagrodzony projekt skupia się na ekoprojektowaniu opakowań oraz na działaniach edukacyjnych, mających na celu zminimalizowanie wpływu produkcji na środowisko, których odbiorcą są dostawcy firm.
"Nasze działania przełożyły się na specjalne wytyczne, na dokument Manual dla Dostawców dotyczący wytycznych dla opakowań i ekoprojektowania opakowań dla marek własnych. Dokument powstał w 2021 roku, został udostępniony dostawcom w 2022 roku i zawiera siedem podstawowych zasad projektowania opakowań dostarczanych do naszej sieci. Każde opakowanie, które jest wdrażane do sprzedaży w naszych sieciach, musi być zaprojektowane zgodnie z tymi zasadami" - przedstawiła projekt Katarzyna Grabarska, Packaging Manager, Jeronimo Martins Polska, podczas gali wręczenia nagród.
"Manual dla Dostawców" jest częścią strategii firmy na rzecz ochrony środowiska, który został zweryfikowany przez Instytut Łukasiewicza, Centrum Opakowań. Podręcznik ten został udostępniony ponad 700 dostawcom marek własnych i wszystkim partnerom, z którymi firma współpracuje. Przykładem zmiany zgodnej z zasadami ekoprojektowania jest wyeliminowanie plastikowych wieczek w opakowaniach zup, co spowodowało redukcję plastiku aż o 53 tony w skali roku. Firma podjęła również szereg działań edukacyjnych skierowanych do dostawców. W 2022 roku został zorganizowany pierwszy webinar, dotyczący ekoprojektowania opakowań dla produktów marek własnych dostarczanych do sieci, w którym udział wzięło blisko 1000 osób.
Kategoria 2: wdrożone praktyki z obszaru GOZ
W kategorii wdrożenia działań na rzecz GOZ wyróżniono aż trzy projekty. Pierwszy z nich to firma EasyFootings nagrodzona za praktykę "Easyfootings fundament zielonego ładu", która opiera się na projektowaniu ekologicznych fundamentów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Fundamentowania w nagrodzonym systemie pozwalają obniżyć emisję CO2 o ok. 80%. Co ważne, można je stosować wielokrotnie albo po zakończeniu cyklu życia poddać w 100% recyklingowi. System nie narusza struktury gruntu, stosunków wodnych oraz nie zmniejsza powierzchni biologicznie czynnej.
Drugie wyróżnienie zostało przyznane startupowi - Drogerie DOT, którego działania koncentrują się na redukcji plastiku opakowaniowego w myśl idei zero plastic waste. W tym celu został zaprojektowany i wdrożony kompleksowy system dystrybucji środków czystości oraz kosmetyków w obiegu zamkniętym, który opiera się na wykorzystywaniu wielorazowych opakowań. Na warszawskim Mokotowie powstała pierwsza cyrkularna drogeria DOT. Startup kieruje swoje działania również w stronę biznesu, dla którego powstała cyrkularna hurtownia w obiegu zamkniętym, zaopatrująca w profesjonalne środki czystości hotele, szkoły, restauracje i firmy. DOT stawia również na edukację oraz stanowi wsparcie dla procesów ESG.
"Dla nas edukacja i podnoszenie ogólnej świadomości społecznej jest wymogiem, bez którego wprowadzenie rozwiązań cyrkularnych i systemowych będzie bardzo trudne. Wszyscy musimy mieć świadomość, jakie płyną z tego korzyści, jak to może wyglądać i jak powinniśmy projektować takie rozwiązania, żeby miały szanse na powodzenie i mogły zostać wdrożone" - podkreślił podczas odbierania nagrody Adam Siedlecki z Drogerii DOT.
Kolejne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała firma Nijhuis Industries Central Europe za rozwiązanie "Instalacji odzysku wody bezpośrednio ze ścieków". Dzięki zaawansowanej technologii, przedsiębiorstwo jest w stanie odzyskać wodę i zwrócić ją do obiegu w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym. Carlos Pyrcz, Engineering & Design Manager w Nijhuis Industries Central Europe, podczas odbierania nagrody, przedstawił jak działa kompleksowa instalacja stacja odzysku wody ze ścieków, wspierająca zakłady produkcyjne. Instalacja pozwala z 6500 m3 ścieków na dobę zawrócić 4000m3 wody o parametrach wody pitnej, w skali miesiąca to blisko 100 tysięcy m3 wody o jakości wody pitnej.
"Mam nadzieję, że takich instalacji będzie coraz więcej, bo jak widać, technologicznie jesteśmy na to przygotowani. Wymaga to tylko chęci ze strony biznesu. Ważna jest edukacja, chęć do wdrażania, a z resztą, jeżeli chodzi o technologie, jesteśmy w stanie sobie poradzić" - zakończył swoją prezentację Carlos Pyrcz.
Kategoria 3: Studenci: Propozycja wdrożenia GOZ lub akcji społecznej na rzecz promocji idei GOZ
W ostatniej kategorii nagrodę otrzymały Marlena Idczak i Klementyna Folwarczyk za projekt "Wełna z recyklingu w służbie roślinom". Konkurencja była duża, jednak doceniony został projekt, który stanowi idealny przykład na to, jak innowacyjne podejście do problemu odpadów pozwala przyczynić się do rozwoju zrównoważonej produkcji i konsumpcji. W praktyce biowłóknina jest w pełni biodegradowalna, po rozłożeniu w glebie będzie stanowiła nawóz całkowicie nieszkodliwy dla roślin.
Organizatorzy konkursu zapowiedzieli kolejną VII edycję konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarski Obiegu Zamkniętego.
Więcej informacji na https://www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award/ oraz na https://togetair.eu/.
Artykuł sponsorowany