Net-billing – jak to działa?

Artykuł sponsorowany

Od kwietnia tego roku zaczął obowiązywać nowy system rozliczeń dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, czyli net-billing. Zastąpił on poprzedni system opustów, więc warto dowiedzieć się o nim więcej.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej, którą zamontować można na swoim dachu lub w ogrodzie
Coraz więcej osób decyduje się na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej, którą zamontować można na swoim dachu lub w ogrodzie.
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czym jest net-billing?

Net-billing to system rozliczeń fotowoltaiki, który został wprowadzony 1 kwietnia 2022 roku. Podstawową różnicą pomiędzy nim a systemem opustów jest to, że net-billing opiera się na handlu energią. Prosument najpierw wykorzystuje energię elektryczną wyprodukowaną przez siebie, a dopiero potem dokupuje energię z sieci według obowiązującej go taryfy sprzedawcy. Dopiero w momencie, gdy ma jej za dużo, jest ona sprzedawana w cenie, którą określają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jest to o tyle istotne, że wcześniej właściciele instalacji oddawali nadwyżki energii do sieci, a potem odbierali je za darmo w okresie zwiększonego zapotrzebowania na podstawie przeliczników.

Ze zmianą systemu wiąże się także to, że każdy prosument będzie posiadać własne konto prowadzone przez dostawcę energii elektrycznej. To tam będą znajdować się informacje o ilości oraz wartości energii elektrycznej, która została sprzedana. Zgromadzona kwota będzie mogła posłużyć do zakupu energii w momentach niedoboru lub zostać wypłacona. Wedle przepisów, wartość wypłacanych środków nie będzie mogła przekraczać 20% wartości energii, która została wprowadzona do sieci w miesiącu, którego będzie dotyczyć nadpłata. Dzięki temu właściciel fotowoltaiki uniknie konieczności odprowadzania podatku dochodowego dla osób fizycznych od tej kwoty.

Nie każdy jednak musi już przechodzić na nowy system - teraz dotyczy on przede wszystkim nowych prosumentów, którzy złożyli wnioski do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie swojej mikroinstalacji do sieci po 31 marca 2022. To właśnie oni są już w nim automatycznie rozliczani. Osoby, które do tej pory obowiązywał system opustów, mogą w nim pozostać w sumie przez 15 lat od momentu uruchomienia swojej instalacji fotowoltaicznej. Ta możliwość dotyczy również tych, którzy chcą rozbudować lub zmodernizować posiadaną instalację, pod warunkiem, że jej moc nie przekroczy 50 kWp.

Net-billing to system rozliczeń fotowoltaiki, który został wprowadzony 1 kwietnia 2022 roku
Net-billing to system rozliczeń fotowoltaiki, który został wprowadzony 1 kwietnia 2022 roku.

Nowy system rozliczania a dotacje dla prosumentów

System net-billingu nie przekreśla możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Tak samo jak do tej pory, także i nowa forma rozliczeń daje możliwość skorzystania z programów, np.. "Czyste Powietrze". Można składać wnioski w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej, a od 15 marca 2022  trwa nabór do programu "Mój Prąd 4.0" - okres kwalifikacji kosztów znajduje się w przedziale od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r - pod warunkiem rozliczania się w systemie net-biling. Dodatkowo poszczególne gminy bardzo często prowadzą własne działania, które mają  na celu zachęcenie mieszkańców do zakupu instalacji. Również sprzedawcy fotowoltaiki mają swoje własne formy wsparcia dla osób zainteresowanych zakupem i montażem. Warto więc mieć na uwadze, że w praktyce zmienia się tylko forma prawna rozliczania, a nie sposób składania wniosków czy podłączania instalacji.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej, którą zamontować można na swoim dachu lub w ogrodzie. Warto więc zapoznać się ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i możliwościami zwłaszcza teraz, po wejściu w życie nowych przepisów znacznie zmieniających system rozliczeń i funkcjonowania sprzedaży energii elektrycznej.

Jeżeli i Ty chcesz mieć swoją instalację lub ją masz, ale tylko słyszałeś o nowej formie rozliczania się, dowiedz się więcej o net-billingu na stronie: https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/czym-jest-net-billing/

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas