​Timmermans: Polska może stać się liderem zielonej transformacji

Najpierw Polska osiągnęła największy rozwój gospodarczy i najniższe bezrobocie w Unii Eurpejskiej. Następnym krokiem jest przewodzenie w zrównoważonej transformacji - wynika z wypowiedzi Fransa Timmermansa.

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans
Wiceprzewodniczący KE Frans TimmermansJOHN THYSAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nagrane wystąpienie wiceprzewodniczącego KE pokazano podczas gali otwarcia 10. Europejskiego Forum Nowych Idei. Timmermans przypomniał, że Europa chce być pierwszym kontynentem, który osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r. Jednocześnie polityk przypomniał, że potrzebna do tego transformacja energetyczna będzie trudna.

- Nasza przyszłość to zeroemisyjne budynki, zeroemisyjne samochody, czysta energia, zrównoważone rolnictwo i gospodarka o obiegu zamkniętym. To oznacza zmianę naszych zachowań. Powinniśmy wziąć przykład z najmłodszych pokoleń, które żyją bardziej świadomie - zaznaczył.

Timmermans przyznał, że z powodu większego zużycia węgla, Polska droga do transformacji jest dłuższa. Mimo to, zdaniem wiceprzewodniczącego KE nasz kraj powinien aktywnie uczestniczyć w zielonej rewolucji. - Niemożliwe, by Polska, która dokonała z sukcesem transformacji od gospodarki planowej do wolnorynkowej i której udało się osiągnąć największy rozwój gospodarczy i najniższe bezrobocie w UE, nie mogła być liderem zielonej transformacji - powiedział Timmermans.

Przewodniczący Rady Programowej Forum Jerzy Buzek zauważył, że wyzwaniem jest wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. - Mamy już dobry program i pieniądze na jego realizację. Ale to nie wystarczy. Trzeba jeszcze do tej wizji przekonać Polki i Polaków oraz Europejczyków - ocenił Jerzy Buzek.

Z kolei zdaniem dyrektora generalnego BusinessEurope Markusa Beyrera, choć Europa wychodzi z kryzysu, to dzieje się to wolniej niż w innych regionach na świecie. - Może nam się udać tylko wtedy, kiedy będziemy razem. Musimy dbać o integrację europejską, o jednolity rynek i praworządność. Jeśli chcemy osiągnąć sukces musimy wszyscy przestrzegać prawa - podkreślił.

Zarząd Konfederacji Lewiatan i Fundacja im. Barbary Skargi przyznała nagrodę "za odważne myślenie" byłemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. - Musimy zastanowić się nad teraźniejszością, jaka jest dzisiaj odpowiedzialność przedsiębiorców, biznesmenów, intelektualistów. Moim zdaniem są teraz dwa najważniejsze wymiary odpowiedzialności: obrona za wszelką cenę członkostwa Polski w UE oraz wspieranie tych wszystkich, którzy walczą o praworządność, prawa człowieka, różnorodność i równe traktowanie - powiedział Bodnar, odbierając nagrodę.

Głównymi tematycznej edycji imprezy są odbudowa Europy po pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu.

Wydarzenie jest organizowane od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan, wraz z BusinessEurope, władzami Sopotu oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami.

Sardynia płonie. Zniszczone lasy, gaje oliwne i domy AFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas