Koniec z "małpkami" na ulicach. Minister tłumaczy system kaucyjny
„Wprowadzenie systemu kaucyjnego pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady szklane i zapewni lepszy surowiec do recyklingu. Aby system ten funkcjonował prawidłowo, musi być powszechnie dostępny, a także zapewniać łatwy zwrot opakowania i odzyskanie kaucji. Chcemy, żeby był on czytelny dla użytkowników, dlatego zaproponowaliśmy objęcie systemem także innych opakowań szklanych” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 czewrca.
Długo opracowywany system kaucyjny jest już niemal na finiszu. 2 czerwca podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyjaśnił szczegóły jego działania. Oto jego najważniejsze punkty. Zgodnie z projektem ustawy system kaucyjnym zostaną objęte butelki szklane o pojemności do 1,5 l (jednorazowego oraz wielorazowego użytku), puszki aluminiowe pojemności do 1 l i butelki z tworzywa sztucznego do 3 l. W praktyce oznacza to, że większość dostępnych na rynku opakować, będzie można wreszcie zwracać.
Koniec z "małpkami" na ulicach
System kaucyjny ma zdaniem ministerstwa zniwelować problem tzw. "małpek", czyli butelek 100 i 200 ml po alkoholu, które po wypiciu są często porzucane przez spożywających.
- Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć - wyjaśnił wiceminister.
Jacek Ozdoba zwrócił również uwagę, że takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie dezorientacji konsumentów, która mogłaby wystąpić gdyby część butelek szklanych została objęta systemem, a część pozostała poza nim.
Dodał też, że nowe propozycje przewidują, że do systemu kaucyjnego mają zostać włączone również puszki aluminiowe o pojemności do 1 l. Posunięcie to ma sprawić, że wzrośnie zainteresowanie ich zbieraniem do poziomu około 400 mln szt. Zmiana ta zapewni lepszy poziom finansowania systemu kaucyjnego.
System kaucyjny. Ile za butelkę, ile za puszkę
Projekt ustawy, który przekazano do konsultacji, nie określał wysokości stawki kaucji na opakowania. Ostatecznie zgodnie z decyzją Ministerstwa Klimatu i Środowiska poddano go aktualizacji.
- Ustawa określi maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu - powiedział wiceminister Ozdoba.
Nowe przepisy będą zobowiązywać każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać opakowania dobrowolnie. Wszystkie jednostki handlowe będą zobowiązane do pobierania kaucji.
Kogo zapłaci kaucję?
System kaucyjny tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach. Projektowane przepisy pozostawiają jednak dużą swobodę przedsiębiorcom w tym zakresie, określając jednak warunki, które taki system powinien spełniać.
- Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć się wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska.
Wprowadzających reprezentował będzie jeden podmiot. Uruchomienie systemu kaucyjnego będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego do spraw klimatu.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska