​Elektrownia. Wielkie wyburzanie w praktyce

Transformacja energetyczna Polski oznacza, że w coraz większym stopniu będziemy przechodzić na energię odnawialną, a elektrownie zasilane paliwami kopalnymi będą zamykane. Tylko co to oznacza w praktyce? Co się dalej stanie z kolosami, które przez dziesięciolecia dostarczały prąd do naszych domów?

article cover
materiały prasowe

To ogromny kompleks budynków, kominów, generatorów, chłodni, hal, magazynów, turbin, przypominających tętniące życiem miasto w mieście. Elektrownia Adamów w Turku powstała w połowie lat 60. ubiegłego wieku i wybudowano ją, jak na czasy PRL, wyjątkowo solidnie, bo została uznana za obiekt strategiczny dla bezpieczeństwa państwa. W 2018 r., gdy zapadła decyzja o zamknięciu elektrowni, okazało się, że to problem, bo teraz to wszystko trzeba zdemontować i wyburzyć.

materiały prasowe

W dawnej elektrowni znów pracuje armia ludzi. Przepalacze, mechanicy, operatorzy koparek, pracownicy sekcji kruszenia czy pracownice działu ważenia (odpowiedzialne za ustalanie wagi surowców pozyskanych w wyniku wyburzeń) to charyzmatyczni, barwni i nieraz zabawni bohaterowie nowego serialu dokumentalnego Polsat Play. "Elektrownia - wielkie wyburzanie" to historia ludzi, którzy pracują przy największej rozbiórce elektrowni w historii Polski.

materiały prasowe

Ciężka praca i spektakularne akcje na placu wyburzeniowym przeplatają się z dobrym humorem i codziennym życiem. W serialu nie brakuje także trzymających w napięciu, często niebezpiecznych sytuacji podczas gigantycznych wybuchów czy demontażu potężnych, ważących kilkaset ton metalowych konstrukcji.

materiały prasowe

Zdjęcia do serialu zaczęły się 17 grudnia zeszłego roku, w dniu wyburzenia najwyższego komina elektrowni. 

Liczący 150 m kolos ważył 5 tys. ton, a jego detonacja była poprzedzona wielomiesięczną, precyzyjnie zaplanowaną operacją. Większość materiałów pozyskanych z wyburzenia ma zostać poddana recyklingowi i ponownie przetworzona.

Z uwagi na bliskość infrastruktury przesyłowej energii, infrastruktury gazowej, zdolność do wyprowadzenia mocy, nie jest wykluczone, że w miejscu tym będzie jeszcze kiedyś produkowana energia elektryczna. Jednak z pewnością już nie z węgla. Spółka ZE PAK SA, właściciel byłej elektrowni, ogłosiła ambitny plan stopniowej rezygnacji z wytwarzania energii elektrycznej z tego surowca.

"Elektrownia - wielkie wyburzanie" - premiera w Polsat Play wtorek o 22.30

Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas